Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Choinka żywa czy sztuczna?

    Przypnij
    Choinka sztuczna czy żywa? Oto zagadnienie, które rozstrzygamy w wielu domach. Jeśli żywa to przede wszystkim ścinania legalnie. Jeśli zastanawiacie się, jakie drzewko świąteczne wybrać, to artykuł dla was. Dowiecie się między innymi, czym różnią się poszczególne rodzaje choinek, oraz czy warto kupować choinkę w doniczce. Po niedzieli ostatni dzwonek by dokonać wyboru i udekorować wasze drzewko.
    Bożonarodzeniowa choinka, czyli przystrojone, iglaste drzewko, przywędrowało do nas z Niemiec. Ta tradycja, wspierana przez Marcina Lutra, zapisała się na stałe w religii protestanckiej. Choinki były uważane za drzewo życia, kojarzono je z rajskim drzewem poznania dobra i zła.  W XVIII w. tradycja przystrajania drzewka trafiła do Polski.

    Choinka żywa


    Wielu zwolenników prawdziwej choinki uważają, że „świąteczne drzewko życia” musi być żywe. Taka choinka ma niepowtarzalny, żywiczny zapach. Wybór choinki to nie tylko wybór drzewka o odpowiedniej wielkości i gęstości, ale też wybór odpowiedniego gatunku. Jeśli marzy Ci się prawdziwa choinka, możesz się zdecydować na następujące drzewka: świerk, jodła, sosna.
    Kupując choinkę, zwróćmy uwagę na aromaterapeutyczne właściwości olejków z drzew iglastych. Olejek świerkowy ma właściwości uspokajające, relaksujące. Olejek sosnowy pobudza i wzmacnia organizm, stosuje się go przy produkcji leków na reumatyzm. Olejek z jodły rozgrzewa.
    az

    Cięta czy w doniczce?


    Choinka cięta jest bardzo popularna. Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że po świętach (niestety) drzewko ląduje na śmietniku. Cięte drzewko ma poważną wadę: jest nietrwałe. Po 2 – 3 tygodniach traci igły. Trwałość uzależniona jest od  gatunku. Najtrwalsze są jodły, najmniej trwałe – świerki. Na świeżość drzewka wpływa też pielęgnacja (pamiętajcie, by trzymać choinkę z dala od grzejnika).
    Kupując cięte drzewko zwracajcie uwagę na to, czy jest świeże. Można to poznać po pniu, a dokładnie: po miejscu cięcia. Jeśli ma ono jasnobrązowy kolor i widać na nim kropelki żywicy, można mieć pewność, że choinka była ścinana 2 – 3 dni wcześniej. Jeśli pień w miejscu cięcia jest ciemnobrązowy oznacza to, że drzewko jest starsze. Zwracajcie  też uwagę na kształt, grubość gałęzi i kolor igieł. Igły powinny mieć żywą, zieloną barwę. Gałęzie nie powinny być bardzo cienkie, może to spowodować, że będą uginać się pod ciężarem ozdób.

    Świerk w doniczce


    Choinki w doniczkach są coraz chętniej kupowane. Te drzewka są ekologiczne i trwałe. Aby choinka w doniczce dobrze się przyjęła w ciepłym mieszkaniu, kupujcie ją przynajmniej 7 dni przed świętami. Do domowego ciepła trzeba ją odpowiednio przygotować. Najpierw stawiamy ją na balkon, potem (jeśli mamy taką możliwość) zanosimy ją na strych lub do piwnicy (albo w inne miejsce, w którym temperatura wynosi około 10 stopni). Po świętach wystawiamy ją z powrotem na balkon. Dopiero wczesną wiosną można ją zasadzić w ogródku. Choinkę w doniczce podlewamy  co 2-3 dni.
    adon
    Przed zakupem możesz poprosić sprzedawcę o wyjęcie drzewka z doniczki. Jeśli widzisz, że ziemia jest zwarta i otoczona siatką drobnych korzeni, oznacza to, że choinka od początku była hodowana w doniczce. Rozsypująca, odpadająca od korzeni ziemia to znak, że choinka została przesadzona do doniczki zaraz przed sprzedażą.

    Stojak, do którego można wlać wodę


    Cięta choinka wymaga też zakupu stojaka. Najlepiej wybrać taki, do którego można wlać wodę, dzięki temu drzewko dłużej zachowa świeżość. Gdy zależy nam na gęstym, kształtnym drzewku, nie kupuj w ciemno tych zapakowanych w siatkę. Poproście sprzedawcę o rozpakowanie. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wybrana choinka jest dobrej jakości.
    aszt

    Choinki sztuczne


    Polska produkcja sztucznych drzewek ruszyła w 1989 roku w Koziegłowach. Do dziś ta niewielka miejscowość szczyci się największą liczbą zakładów produkujących sztuczne drzewka. Wykonuje się je głównie z polichlorku winylu. Popularność zyskują też choinki produkowane z żyłek. Żyłki są cienkie, dlatego imitowane igiełki wyglądają bardziej naturalnie, są delikatne i gęste.
    O jakości choinek świadczy ilość tipsów, które sprawiają, że choinka ma określoną gęstość, i łatwiej lub trudniej ją modelować. Im więcej tipsów, tym lepiej. Dla przykładu, dobre jakościowo choinki o wysokości 1,5 metra mają ok. 250-300 tipsów, a o wysokości 2,5 metra – 800-950.
    Kupując sztuczną choinkę, sprawdzamy, czy druty, na których mocowane są tipsy, są czy nie są osłonięte. Druty nieprzykryte tak zwanymi omotkami mogą powodować skaleczenie podczas modelowania choinki.
    Wybór sztucznych drzewek jest znacznie szerszy niż prawdziwych. Produkuje się imitacje prawie wszystkich gatunków iglaków.
    Jeśli kupowana przez was choinka jest wyższa niż 1,8 metra albo waży więcej niż 7 kilo, zwracajcie uwagę na to, z jakiego materiału wykonany jest stojak. Plastikowy może nie wytrzymać obciążenia dekoracjami. Dużo stabilniejszy jest stojak metalowy. 
    Informacja dla osób które troszczą się o środowisko – sztuczne drzewka rozkładają się setki lat, do ich produkcji używa się wielu szkodliwych substancji. Niestety nie nadają się do recyklingu .

    Choinki niestandardowe


    Oprócz typowych sztucznych choinek, które maja imitować drzewka można kupić też modele niestandardowe. Choinki z szyszkami, lampkami czy światłowodowe – to tylko pewne przykłady, wybór  z każdym rokiem jest dużo większy.

    Zakupy legalne


    Część choinek jest dostarczana przez leśników. Wycinanie młodych drzewek to, wbrew pozorom, nie wykroczenie przeciwko naturze, ale zabieg czysto pielęgnacyjny. Las regularnie przerzedzany odżywa.
    Spora ilość sprzedawanych choinek to drzewka pochodzące od plantatorów. Niestety, ogromna część sprzedawanych co roku choinek to drzewka pochodzące z nielegalnych ścinek. Złodzieje znajdują coraz to nowsze sposoby na to, w jaki sposób nie narazić się leśnikom i straży miejskiej. Aby uniknąć zakupu choinki, która pochodzi z nielegalnych ścinek, kupujmy tylko u plantatorów czy sprzedawców, którzy są w stanie dać dowód zakupu – paragon lub fakturę VAT. Niektórzy plantatorzy oznaczają choinki metkami, dzięki czemu wiemy, że kupujesz u legalnego sprzedawcy.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Choinka żywa czy sztuczna?

    Komentarze
    Tylko żywa!!!
    2018-12-14 09:35:01
    JeżdżęNaHulajnodze

    Zastanawia mnie to wystwianie choinki na balkon po przyniesieniu jej do domu? Jak to niby działą? przecież na balkonie jest tak samo zimno jak na zewnątrz?
    2018-12-18 11:10:01
    Gabi


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush