Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Rośliny oczyszczające powietrze

    Przypnij
    Wczoraj ukazał się artykuł Natalii mówiący o zanieczyszczeniu powietrza i jego przykrych dla nas konsekwencjach. Koleżanka zapoznała Was z domowymi oczyszczaczami, a mnie, jako miłośniczkę roślin sprowokowało to do napisania dzisiejszego bloga. Moi drodzy w walce z toksycznymi związkami mamy zielonych sojuszników! Sięgnijmy po kwiaty doniczkowe, które poprawią jakość powietrza w domu.
    Rośliny doniczkowe nie tylko cieszą nasze oczy, mają również wpływ na nasze samopoczucie, gdyż wydzielają różne związki chemiczne. Dobre zdrowie, nasza koncentracja i relaks zależą między innymi, od jakości powietrza, którym oddychamy. Nie tylko zanieczyszczenia, które przedostają się do naszych domów, ściany, meble, podłogi (pokryte farbami i lakierami) a nawet detergenty i kosmetyki, to wiele toksycznych substancji lotnych aktywnych w otoczeniu.

    Kwiaty doniczkowe -  fabryka tlenu


    Choć na pewno nie zastąpią filtra, znacznie pomogą poprawić czystość powietrza w naszym mieszkaniu. Czy wiecie, że rośliny doniczkowe przebadała NASA, sprawdzono,  czy faktycznie potrafią unieszkodliwić toksyny znajdujące się w powietrzu? Wykaz tych pewnych roślin opublikowano w 1989 roku. Jeden kwiat doniczkowy wystarczy na około 10 m2 mieszkania. Rośliny wchłaniają znaczną ilość zanieczyszczeń przez aparaty szparkowe (małe otwory w liściach) inne toksyny wsiąkają w ziemię i są absorbowane przez korzenie. Prezentuję Wam gatunki, które są doskonałe i dzięki fotosyntezie (wydzielanie tlenu) korzystnie działają na atmosferę pomieszczenia.

    Skrzydłokwiat (Spathiphyllum) to wdzięczna roślina, którego ciemna zieleń liści pięknie kontrastuje z białymi kwiatami o oryginalnej budowie. Oczyszcza powietrze z organicznych związków lotnych, zwłaszcza acetonu i benzenu. Świetnie radzi sobie z dymem papierosowym. Uważajmy na naszych pupili, to roślina trująca dla wielu zwierząt.
    Bluszcz pospolity (Hedera helix) zimnozielone pnącze jest rośliną długowieczną. Rośnie dość szybko i w domu osiąga długość pędów do 2m. Jest rośliną trującą, zawiera saponiny działające drażniąco na skórę, a spożycie wywołuje zaburzenia przewodu pokarmowego. Nie potrzebuje zbyt dużo słońca do uprawy więc dobrze sprawdza się w miejscach zacienionych. Bluszcz absorbuje formaldehyd, jedną z najbardziej rozpowszechnionych substancji toksycznych.
    Rapis wyniosły (Rhapis Excela) odmiana palmy wyrasta do imponujących rozmiarów, więc trzymamy go w dużych donicach. Toleruje ciemniejsze pomieszczenia i potrzebuje niewiele wody. Rapis pochłania amoniak.
    Paproć (Nephrolepis exaltata) znana od dawna popularna paprotka, którą znajdziemy w wielu domach. Łatwo dostępna, nie jest kłopotliwa w uprawie jeśli tylko pamiętamy o regularnym podlewaniu i zraszaniu. Lubi rozproszone światło. Paprotki również pochłaniają formaldehydy.
    rosliny
    Epipremnum złociste (Epipremnum eureum) znane również pod nazwą scindapsus. To pnącze, którego pędy osiągają do 4 m długości ma sercowate dekoracyjne liście o żółtych lub jasnozielonych smugach. Szybko rośnie lubi półcień, a większym oświetleniu bardziej wybarwia się. Podlewanie umiarkowane. Oczyszcza powietrze z tlenku węgla, benzenu i formaldehydów. Aby dobrze spełniało tę funkcję delikatnie przecierajmy co jakiś czas liście wilgotną ściereczką usuwając kurz.
    Dracena obrzeżona (Dracena marginata) tworzy pióropusze długich, wąskich ostro zakończonych liści. Występuje w ubarwieniu ciemnozielonym, zielonożółtym, różowo-kremowo-zielonym, czerwono-różowym. Wymaga jasnego stanowiska (nie bezpośrednio nasłonecznionego) i umiarkowanego podlewania. Zapewnia oczyszczanie powietrza z gazów uwalnianych przez ksylen, trójchloroetylen i formaldehyd.
    Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosom) to bardzo łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Odporna na różne warunki, więc nadaje się do wielu pomieszczeń. Tworzy kępę łukowato wygiętych liści, podobnych do traw, wytwarza rozłogi i bulwy korzeniowe. Pochłania benzen i formaldehydy.
    Sansewieria (Sansevieria trifasciata) długowieczna roślina bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki. Dobrze znosi suszę (magazynuje wodę w mięsistych liściach), więc to dobra propozycja dla zapominalskich. Zielone liście z żółtawym lub kremowym brzegiem dochodzą do ok. 1 metra wysokości. Podobnie jak zielistka oczyszcza z benzenu i formaldehydów.
    Anturium (Anthurium) chętnie kupowany do ozdoby wnętrz, zachwyca egzotycznymi kwiatami w wybarwieniach czerwieni, różu, fioletu, kremu, bieli. Dodatkowa ozdobą są błyszczące ciemnozielone liście. Potrzebuje lekkiego podłoża (można zastosować ziemię do storczyków) ponadto zapewniamy roślinie rozproszone światło, ciepło (22-24 stopnie C) i dużą wilgotność powietrza (nie lubi zraszania). Anturium jest roślina trującą. Z powietrza usuwa formaldehyd, ksylen, benzen i toluem.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Rośliny oczyszczające powietrze

    Komentarze
    Warto którąś z proponowanych roślinek zakupić :)
    2018-09-28 16:03:02
    Marian

    O toto, to jest rozwiązanie na szybko! Nad oczyszczaczem powietrza się zastanowię, bo to jednak nie jest takie hop do przodu, ale kwiatów doniczkowych do domu chętnie dokupię nawet jutro
    2018-09-28 16:03:02
    Figa


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush