Przycinanie drzew
Wyróżniamy tutaj przycinanie drzew ozdobnych i drzew owocowych. W pierwszej kolejności zawsze usuwamy gałęzie chore oraz martwe. W przypadku skracania zdrowych gałęzi, robimy to tuż za oczkiem. Sposób cięcia powinien być na ukos, tak by był on od oczka w dół. Miejsca po dużych cięciach warto posmarować maścią ogrodniczą, która na celu ma ochronę przed chorobami grzybiczymi w tym osłabionym miejscu.

Drzewa ozdobne
przycinamy, gdy chcemy nadać im ładniejszą formę, lub gdy przeszkadzają w swobodnym użytkowaniu ogrodu. Obcinamy te gałęzie, które nam przeszkadzają, wyglądają nieładnie lub sprawiają, że cała roślina nie przyjmuje oczekiwanego pokroju. Innymi słowy, drzewa ozdobne modelujemy tak, by spełniały swoją funkcję – były jak najbardziej ozdobne. Istnieją gatunki, które wyglądają przepięknie bez tego zabiegu, a jeżeli spróbujemy skracać ich gałązki, zaczną marnieć, np. kasztanowce i magnolie. Bardzo specyficznym pod względem cięcia drzewem jest wierzba, gdzie obcinamy wszystkie gałęzie kilkanaście centymetrów nad miejscem szczepienia.
Drzewa owocowe
usuwamy przede wszystkim gałązki rosnące w kierunku pnia, krzyżujące się, a także tak zwane wilki. Ponadto tniemy pędy rosnące pionowo, lub prawie pionowo w górę. Wycinamy taką ilość gałęzi, by korona była odpowiednio prześwietlona. Do każdego miejsca drzewa musi dochodzić spora ilość słońca, co sprzyja rozwojowi dorodnych owoców.
Krzewy
jeżeli jest to roślina bardzo młoda, którą chcemy mocno rozkrzewić, obcinamy jej gałązki na dwadzieścia centymetrów nad ziemią. W celu uzyskania obfitszego kwitnienia, pędy krzewów przycinamy w połowie lub w 1/3 wysokości. Pobudzi to roślinę do wypuszczenia w tych miejscach nowych gałązek, które jeszcze w tym samym roku będą kwitnąć. Ponadto dbamy o krzewy formowane, aby dalej utrzymywały swój kształt.

Żywopłot
Jest najprostszy do przycinania, patrząc z punktu widzenia ogrodnika. W tym przypadku cięcie wykonujemy tak, by cała roślina była równa i przypominała „naturalne ogrodzenie”. To czym tniemy, zależy tylko od stopnia wygody, jaki chcemy sobie zapewnić. Do drzew i krzewów wystarczy zwykły sekator oraz piłka ręczna. Przy okazach wysokich przydaje się sprzęt z wysięgnikiem lub drabina. Formowanie żywopłotu ułatwiają specjalne piły, które znacznie przyśpieszają prace.