Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wiosenna przycinka drzew i krzewów

  Przypnij
  Przycinanie to kluczowy zabieg pielęgnacyjny, wpływający na wygląd, zdrowie i obfitość kwitnienia. Do przycinania gałęzi większości roślin najlepiej przystąpić, gdy są jeszcze w okresie zimowego spoczynku. Jednak nie wszyscy wiedzą, jak czynność tę wykonywać, by nie spowodować całkowicie odwrotnego efektu i roślina nie zmarniała. Zabieg nie jest trudny, wykonujemy go przestrzegając pewnych zasad.
  Przycinanie wykonujemy wczesną wiosną , by rośliny jeszcze nie zdążyły wypuścić liści. Najodpowiedniejszy będzie dzień o dodatniej temperaturze. Warto sprawdzić prognozę pogody, by przez kilka najbliższych dni nie było przymrozków, gdyż osłabione po cięciu rośliny mogą źle to znosić. Pamiętajmy również, aby miejsce przycięcia było jak najbardziej gładkie, nieposzarpane.  Wiosna nie tniemy winorośli, brzóz, orzecha włoskiego, migdałowców, bzów  i niektórych tawuł.

  Przycinanie drzew


  Wyróżniamy tutaj przycinanie drzew ozdobnych i drzew owocowych. W pierwszej kolejności zawsze usuwamy gałęzie chore oraz martwe. W przypadku skracania zdrowych gałęzi, robimy to tuż za oczkiem. Sposób cięcia powinien być na ukos, tak by był on od oczka w dół. Miejsca po dużych cięciach warto posmarować maścią ogrodniczą, która na celu ma ochronę przed chorobami grzybiczymi w tym osłabionym miejscu.
  asekkar

  Drzewa ozdobne


  przycinamy, gdy chcemy nadać im ładniejszą formę, lub gdy przeszkadzają w swobodnym użytkowaniu ogrodu. Obcinamy te gałęzie, które nam przeszkadzają, wyglądają nieładnie lub sprawiają, że cała roślina nie przyjmuje oczekiwanego pokroju. Innymi słowy, drzewa ozdobne modelujemy tak, by spełniały swoją funkcję – były jak najbardziej ozdobne. Istnieją gatunki, które wyglądają przepięknie bez tego zabiegu, a jeżeli spróbujemy skracać ich gałązki, zaczną marnieć, np. kasztanowce i magnolie. Bardzo specyficznym pod względem cięcia drzewem jest wierzba, gdzie obcinamy wszystkie gałęzie kilkanaście centymetrów nad miejscem szczepienia.

  Drzewa owocowe


  usuwamy przede wszystkim gałązki rosnące w kierunku pnia, krzyżujące się, a także tak zwane wilki. Ponadto tniemy pędy rosnące pionowo, lub prawie pionowo w górę. Wycinamy taką ilość gałęzi, by korona była odpowiednio prześwietlona. Do każdego miejsca drzewa musi dochodzić spora ilość słońca, co sprzyja rozwojowi dorodnych owoców.  

  Krzewy


  jeżeli jest to roślina bardzo młoda, którą chcemy mocno rozkrzewić, obcinamy jej gałązki na dwadzieścia centymetrów nad ziemią. W celu uzyskania obfitszego kwitnienia, pędy krzewów przycinamy w połowie lub w 1/3 wysokości. Pobudzi to roślinę do wypuszczenia w tych miejscach nowych gałązek, które jeszcze w tym samym roku będą kwitnąć. Ponadto dbamy o krzewy formowane, aby dalej utrzymywały swój kształt.
  zywoplpppp

  Żywopłot


  Jest najprostszy do przycinania, patrząc z punktu widzenia ogrodnika. W tym przypadku cięcie wykonujemy tak, by cała roślina była równa i przypominała „naturalne ogrodzenie”. To czym tniemy, zależy tylko od stopnia wygody, jaki chcemy sobie zapewnić. Do drzew i krzewów wystarczy zwykły sekator oraz piłka ręczna. Przy okazach wysokich przydaje się sprzęt z wysięgnikiem lub drabina. Formowanie żywopłotu ułatwiają specjalne piły, które znacznie przyśpieszają prace.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush