Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ogród w stylu angielskim

    Przypnij
    Piękny ogród to duma właścicieli. Planując założenie własnego ogrodu warto zapoznać się ze stylami, jakie zostały wypracowane na przestrzeni wieków w różnych kulturach i rejonach świata. Umożliwi to na dokładniejsze określenie własnych preferencji. Postanowiłam przygotować serię artykułów o tej tematyce. Ten cykl rozpoczynamy dzisiejszą lekturą o charakterystyce ogrodów w stylu angielskim.
    Gdy słyszymy o ogrodach angielskich przychodzą nam na myśl wspaniałe parki krajobrazowe, w których rządzi dzika z pozoru natura. W rzeczywistości pojęcie stylu angielskiego jest bardzo niejednoznaczne, a sam styl charakteryzuje się dużą różnorodnością. Historia ogrodów angielskich sięga głęboko w przeszłość, a od końca XVIII w. założenia w stylu angielskim rozpowszechniają się w całej Europie.
    Mimo tak dużej rozmaitości, możliwe jest wyodrębnienie kilku typowych dla ogrodu angielskiego cech i zasad kompozycyjnych. Można stwierdzić, że to swoista mieszanka stylu formalnego i swobodnego, przy czym proporcje obu „składników” są rozmaite. Przede wszystkim ogrody angielskie cechuje asymetria, swobodny, nieregularny układ elementów, stylizacja na krajobraz naturalny. Kwitnące krzewy oraz barwne plamy rabat kwiatowych tworzą piętrowe kompozycje, kontrastujące z wypielęgnowanymi płaszczyznami  trawników. W tym botanicznym zamęcie znajdziemy również elementy uporządkowane, jak strzyżone obwódki i żywopłotów, kule czy stożki  bukszpanowe. Pamiętajmy, że ogród angielski powinien być wkomponowany w otaczający go krajobraz, zatem jego ostateczny kształt zależy w dużej mierze od terenu, na którym jest zakładany. Tego rodzaju aranżacje najlepiej wyglądają na terenach podmiejskich, bogatych w roślinność, otwartych na łąki i lasy. 
    ango

    Dodatkowe elementy


    Materiały stosowane w ogrodzie angielskim to przede wszystkim drewno, żwir, kamień i cegła – czyli to, co naturalne, a najlepiej dostępne w okolicy. Uzupełnieniem są żeliwne akcenty (kute bramy i furtki, rzeźby, kratki dla pnączy) . Przeważają tu kręte ścieżki o swobodnym przebiegu, często poprzerastane niskimi roślinami. Charakterystyczne są niewielkie kamienne murki, porośnięte roślinnością, a także wyższe ceglane mury z przejściami do kolejnych części ogrodu, lub z oknami, przez które można podziwiać panoramę. Dla licznych pnączy muszą znaleźć się pergole i altany.  W ogrodach angielskich często występują elementy wodne, zarówno w postaci fontann, ujęć wody, czy przyściennych źródełek. Dekoracją takiego ogrodu będą kamienne rzeźby, poidełka dla ptaków, a także piękne donice z bujnymi kompozycjami kwiatowymi. 
    ango1

    Roślinność


    Projektując ogród angielski, pamiętajmy iż powinien eksplodować barwami. Należy tak dobrać roślinność, aby cieszyła nas swoimi kwiatami od wczesnej wiosny aż do zimy.  Są pewne gatunki, niemal konieczne w tego typu założeniach (nie zapominajmy, że będą one stanowiły jedynie szkielet kompozycji). W ogrodzie angielskim z pewnością nie może zabraknąć róż –rabatowych, jak i piennych.  Pośród krzewów sadzimy różne gatunki hortensji oraz lawendę, różaneczniki i azalie. Byliny – takie jak hosty, astry bylinowe, liliowce, juki, irysy, orliki, naparstnice, - dopełniamy wiosennymi roślinami cebulowymi (tulipanami, hiacyntami,  narcyzami, liliami, czosnkami ozdobnymi) oraz kępami ozdobnych traw. Bujną roślinność rabat podkreślają krzewy i drzewa o naturalnym pokroju, zaś całości towarzyszył nienaganny trawnik.
    Typowy ogród angielski potrzebuje niestety systematycznej troski i dużych nakładów pracy, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na spore powierzchnie rabat bylinowych. Wymagają one licznych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak podwiązywanie pędów czy usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Wiele z nich wymaga dzielenia co kilka lat, nie są też tak długowieczne jak krzewy. Również trawnik trzeba regularnej i starannie pielęgnować, aby zasłużył na miano angielskiego trawnika.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Ogród w stylu angielskim

    Komentarze
    Może ogród w stylu polskim? :D
    2018-09-28 16:03:02
    Radek

    Ogród angielski miał charakter nastrojowo-sentymentalny z elementami architektury sztucznie nawiązującej do przeszłości, np. sztuczne ruiny, obeliski, świątynie (folly), naśladujące gotyckie lub antyczne budowle. Można by to dodać do artykułu :) Ogrodnicy wykorzystywali naturalne warunki miejsca, w którym zakładali ogród. Unikali też płotów oraz parkanów. Kiedyś pisałam o tym pracę :) Pozdrawiam :)
    2018-09-28 16:03:02
    Marsjanka

    Marsjanka - dziękuję za ciekawe informacje w Twoim komentarzu :) Oczywiście na ten temat można jeszcze dodać wiele szczegółów. Ja przedstawiłam krótką charakterystykę ogrodu angielskiego, aby była inspiracją do stworzenia namiastki tego klimatu w naszych przydomowych ogrodach. Mam nadzieję, że czytelnicy bardziej zainteresowani jeśli zechcą sięgną po dalsze wiadomości. Ale zawsze ucieszy mnie i innych użytkowników kilka ciekawostek w Twoich komentarzach. Jeśli ogrody są Twoją pasją , zapewne masz ich wiele. Pozdrawiam.
    2018-09-28 16:03:02
    Ewa Kosakiewicz


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush