Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Ogród w stylu japońskim

  Przypnij
  Dla wielu z nas, chcących założyć swój wymarzony ogród wybranie odpowiedniego stylu jest nie lada wyzwaniem. To zadanie niełatwe nawet dla profesjonalnych architektów krajobrazu. Może właśnie dziś ktoś z was odszuka inspirację. Pamiętajmy nie jest ważna dokładność lecz uchwycenie klimatu danego stylu. Zapraszam do kolejnej opowieści o stylach ogrodowych. Pora na wyprawę do Japonii.
  Moda na sztukę orientalną jest dla nas wyrazem tęsknoty za niezwykłym i tajemniczym klimatem krajów Dalekiego Wschodu. Orientalna sztuka ogrodowa jest trudna z uwagi na to, że tu każdy detal, każda roślina ma swoje przełożenie w filozofii tej kultury. Trudno nam Europejczykom, stworzyć prawdziwy ogród japoński. Bezpieczniej mówić tu o stylizacji ogrodu, co pozwoli wykorzystać nasze rodzime gatunki, posiadające orientalne cechy, lub będące na tyle plastyczne, że można je formować w charakterystyczny sposób. Ogród japoński to bardzo pracochłonna inwestycja. Ale nie należy się zniechęcać. Ogród japoński powinien być projektowany w myśl zasady „Naśladuj przyrodę, ale jej nie kopiuj”.
  aoj

  Aranżacja ogrodu


  Ogród japoński powinien wyglądać tak, jakby istniał już wiele lat i nie był zaprojektowany przez człowieka. Charakterystyczne dla tego stylu jest stworzenie wrażenia dużej przestrzeni za pomocą miniatury. Ogród japoński powinien być elegancki i jednocześnie spontaniczny oraz naturalny. Cechuje go prostota, asymetria i harmonia. Założenie tradycyjnego ogrodu japońskiego wymaga wiedzy i dużego nakładu pracy. Jeśli jesteśmy pasjonatami sztuki orientalnej, powinniśmy zaopatrzyć się w książki - poradniki, a pomoc fachowca w początkowych etapach może okazać się niezbędna. Jeśli jednak nie mamy tyle samozaparcia, możemy zdecydować się tylko na wykorzystanie niektórych elementów stylu.
  aoj1

  Elementy ogrodu japońskiego


  Najważniejszym elementem w ogrodzie japońskim jest woda. Symbolizuje ona życie i przemijanie. Wprowadza do ogrodu element ruchu. Powinna przelewać się z jednego zbiornika wodnego do drugiego, najlepiej przez mały wodospad. Jeśli nie mamy możliwości wprowadzenia do naszego ogrodu wody, możemy zastąpić ja nieregularną plamą jasnego żwiru, która nada mu orientalny charakter. Kolejnym ważnym elementem dla stylu japońskiego jest kamień naturalny. Symbolizuje on stałość i niezmienność natury. Powinien być jasny, o regularnych kształtach. Można wyłożyć nim ścieżki, które powinny łagodnie wić się miedzy roślinami, ale nie krzyżować się ze sobą.
  aoj2

  Kolory i symbolika w ogrodzie japońskim


  Dominującym kolorem występującym w ogrodzie japońskim jest zieleń, a kwiaty powinny jedynie go podkreślać. Rośliny kwiatowe są delikatne i mają jasne barwy w odcieniach bieli, jasnego różu i fioletu. To np. lilie, chryzantemy, astry, lotosy, narcyzy, storczyki, zawilce czy peonie. Krzewy kwitnące często spotykane w tych ogrodach to m.in. magnolie, wiśnie, jaśminowce i azalie japońskie. Oprócz ozdoby, rośliny kwitnące w ogrodzie japońskim mają także inną funkcję. Przypisuje się im bowiem znaczenie symboliczne - oznaczają pory roku. Wiosnę symbolizują azalie i kamelie, lato trzykrotki i kosaćce, natomiast jesień przebarwiające się klony palmowe.
  Ważne są także rośliny zimozielone symbolizujące długowieczność, takie jak: bukszpany, ostrokrzewy, ligustry pospolite, sosny drobnokwiatowe, japońskie oraz sosny czarne.
  Istnieje kilka rodzajów ogrodów japońskich, jednak dwa są najbardziej charakterystyczne.
  TSUKIYAMA to ogród, w którym najważniejszą rolę odgrywa woda. Małe stawy symbolizują morza i jeziora, zaś strumyki to rzeki. Miniaturowe pagórki i kamienie to odpowiedniki gór. Zakładane są głównie przy buddyjskich świątyniach i wyróżniają się niezwykłą dbałością o szczegóły.
  KARESANSUI to suchy ogród, na którego styl wpływ miały idee zen. Tutaj grabiony żwir reprezentuje morze, kamienie wyspy, a piasek uderzające o nie fale. Zazwyczaj jest to ogród na terenie płaskim, zakładany często przy firmach czy ambasadach.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Ogród w stylu japońskim

  Komentarze
  Z niecierpliwością czekam na kolejne odsłony cyklu o ogrodach. Te japońskie ze zdjęć są zachwycające, ale zdecydowanie jest to najtrudniejszy jak do tej pory styl i wydaje się niemożliwy do osiągnięcia bez pomocy specjalisty. Już nie mogę się doczekać, co jeszcze macie w zanadrzu :)
  2018-09-28 16:03:02
  Gosia Surma


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas