Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Bruki klinkierowe

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Budując dom, nie możemy zapomnieć o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia, ścieżki, podjazdy i zieleń są dopełnieniem naszej inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem. Bruk klinkierowy jest uniwersalny, nawierzchnie z niego pasują zarówno do nowoczesnej jak i tradycyjnej architektury.

  Bruki klinkierowe - naturalne i trwałe


  Bruk klinkierowy to naturalny materiał nawierzchniowy wypalany z gliny i piasku. Jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, domieszek czy barwników, oraz niezwykle trwały i wytrzymały - cechuje go kilkukrotnie większa wytrzymałość niż bruk betonowy. Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Nie pęka ani się nie ściera, nie chłonie wilgoci i nie niszczeje na mrozie, nie musi więc być impregnowany. 
  Niepowtarzalny i niejednolity kolor bruku sprawia, że z łatwością dopasowuje się do każdego rodzaju otoczenia. Ponadto kolory otrzymywane w wyniku procesu redukcji są niezwykle naturalne. Poza czerwoną może mieć barwę żółtą, pomarańczową, brązową, szarą, grafitową lub białą, co daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wokół domu. Kolor zależy od składu gliny użytej do produkcji, a także od procesu wypalania.
  bruki
  Bruk klinkierowy to świetny materiał na nawierzchnie wokół domu, począwszy od tarasów, ścieżek, podjazdów, na placach i drogach skończywszy. Dobrze łączy się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamień naturalny czy drewno, doskonale komponując się z zielenią ogrodową. Ponadto jest równy i antypoślizgowy, więc chodzi się po nim pewnie i bezpiecznie.
  Bruk klinkierowy wytrzymuje duże obciążenia, dlatego nadaje się na podjazdy. Nie chłonie brudu (jest odporny na działanie benzyny, oleju, a także lekkich kwasów) i zawsze dobrze wygląda. Zanieczyszczenia powierzchni wystarczy zmyć wodą.

  Tradycyjny kształt


  Prostokątny, klasyczny kształt klinkierowych cegieł brukowych umożliwia układanie róznych wzorów, w zależności od potrzeb i funkcji. By ułożyć ładną nawierzchnię z bruku klinkierowego, można zastosować wiązania, takie jak: wozówkowe lub szeregowe, w jodełkę, blokowe, skośne, w łuskę czy też szeregowe ze spoiną w kształcie krzyża. Indywidualne rozwiązania, np. wykończenie rabatek, są możliwe dzięki kształtkom klinkierowym.
  abruks

  Nawierzchnie cieniowane


  Interesująca cieniowana powierzchnia cegieł powstaje w procesie angobowania. Powierzchnia bruku pokrywana jest szlachetną glinką zawierającą różne minerały i tlenki metali. W trakcie wypalania angoba wnika w powierzchnię cegieł, nadając im interesujący kolor. Ścieżka ułożona z takich elementów szczególnie ładnie wygląda wśród zieleni.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati