Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Bruki klinkierowe

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Budując dom, nie możemy zapomnieć o aranżacji jego otoczenia. Tarasy, ogrodzenia, ścieżki, podjazdy i zieleń są dopełnieniem naszej inwestycji. Dlatego też warto się zastanowić nad właściwym wyborem materiału, który będzie zarówno trwały, jak i w pełni harmonijny z krajobrazem. Bruk klinkierowy jest uniwersalny, nawierzchnie z niego pasują zarówno do nowoczesnej jak i tradycyjnej architektury.

    Bruki klinkierowe - naturalne i trwałe


    Bruk klinkierowy to naturalny materiał nawierzchniowy wypalany z gliny i piasku. Jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie zawiera żadnych sztucznych dodatków, domieszek czy barwników, oraz niezwykle trwały i wytrzymały - cechuje go kilkukrotnie większa wytrzymałość niż bruk betonowy. Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych. Nie pęka ani się nie ściera, nie chłonie wilgoci i nie niszczeje na mrozie, nie musi więc być impregnowany. 
    Niepowtarzalny i niejednolity kolor bruku sprawia, że z łatwością dopasowuje się do każdego rodzaju otoczenia. Ponadto kolory otrzymywane w wyniku procesu redukcji są niezwykle naturalne. Poza czerwoną może mieć barwę żółtą, pomarańczową, brązową, szarą, grafitową lub białą, co daje ogromne możliwości aranżacji przestrzeni wokół domu. Kolor zależy od składu gliny użytej do produkcji, a także od procesu wypalania.
    bruki
    Bruk klinkierowy to świetny materiał na nawierzchnie wokół domu, począwszy od tarasów, ścieżek, podjazdów, na placach i drogach skończywszy. Dobrze łączy się z innymi naturalnymi materiałami, takimi jak kamień naturalny czy drewno, doskonale komponując się z zielenią ogrodową. Ponadto jest równy i antypoślizgowy, więc chodzi się po nim pewnie i bezpiecznie.
    Bruk klinkierowy wytrzymuje duże obciążenia, dlatego nadaje się na podjazdy. Nie chłonie brudu (jest odporny na działanie benzyny, oleju, a także lekkich kwasów) i zawsze dobrze wygląda. Zanieczyszczenia powierzchni wystarczy zmyć wodą.

    Tradycyjny kształt


    Prostokątny, klasyczny kształt klinkierowych cegieł brukowych umożliwia układanie róznych wzorów, w zależności od potrzeb i funkcji. By ułożyć ładną nawierzchnię z bruku klinkierowego, można zastosować wiązania, takie jak: wozówkowe lub szeregowe, w jodełkę, blokowe, skośne, w łuskę czy też szeregowe ze spoiną w kształcie krzyża. Indywidualne rozwiązania, np. wykończenie rabatek, są możliwe dzięki kształtkom klinkierowym.
    abruks

    Nawierzchnie cieniowane


    Interesująca cieniowana powierzchnia cegieł powstaje w procesie angobowania. Powierzchnia bruku pokrywana jest szlachetną glinką zawierającą różne minerały i tlenki metali. W trakcie wypalania angoba wnika w powierzchnię cegieł, nadając im interesujący kolor. Ścieżka ułożona z takich elementów szczególnie ładnie wygląda wśród zieleni.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush