Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Wybieramy rodzaj zadaszenia

    Kategoria: Budownictwo
    Przypnij
    Dach, to ważny element, zwieńczenie domu. Jest jednym z najtrudniejszych do wykonania. Od jego jakości zależy późniejszy komfort mieszkania. Dach chroni budynek przed warunkami atmosferycznymi, utratą ciepła, oraz pełni funkcje estetyczną. Jaki rodzaj dachu wybrać skośny czy płaski? Zapoznajcie się z charakterystyką obu wariantów. Może to okazać się pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji.
    Każda konstrukcja dachu musi być wykonana dokładnie, nie ma tu miejsca na żaden błąd. Wszelkie niedopatrzenia, generują w przyszłości dodatkowe koszty związane z ciągłymi naprawami dachu. Cechy pokrycia to niewątpliwie szczelność i wytrzymałość konstrukcji. Przy wyborze rodzaju zadaszenia bardzo ważne są nasze preferencje, jednak warto przede wszystkim zaufać doświadczeniu i wiedzy projektanta.
    płaski

    Dach płaski


    Jest  rozwiązaniem mniej popularnym. Wybierz ten typ, jeśli w okolicy dominują domy tak zadaszone. Tak często jest na miejskich i podmiejskich działkach. Najlepiej widać to na przykładzie osiedli domów-kostek. Do takiego otoczenia nie pasowałby budynek ze skośnym dachem. Domy piętrowe z dachem płaskim lepiej wpisują się w gęsta zabudowę domów stojących na niedużych działkach. Dach płaski nazywany jest stropodachem, gdyż pełni funkcje stropu i dachu. Połacie mogą być całkowicie płaskie (kąt nachylenia 0 stopni) tylko na niewielkich fragmentach. Konieczne jest by dach miał spadki, stropodach ma nachylenie zwykle od 3 do 20 stopni. Jest to niezbędne do odprowadzania wody deszczowej, jednak warto zamontować odpowiedni system wspomagający. W przypadku śniegu nie jest tak prosto. Można zamontować specjalne kable grzejne (polecam nasz artykuł „Przygotowanie do zimy – praktyczne przewody i maty grzejne”) to jednak zwiększa koszty eksploatacji. W przypadku obfitych opadów śniegu powinniśmy uwzględnić konieczność systematycznego ręcznego odśnieżania dachu. Jakie zatem zalety ma płaski dach? Daje nam większą możliwość komponowania elewacji. Szczególnie w nowoczesnej bryle budynku możemy pozwolić sobie na oryginalne drzwii okna, które nie będą kolidowały z formą dachu. Jeśli cenimy sobie rozwiązania praktyczne, warto wiedzieć, że płaski dach odporny jest na działanie wiatru. Z łatwością umieszczamy na nim kolektory słoneczne, które bez problemu skierujemy pod odpowiednim kątem na południe.  Dach ten redukuje straty ciepła dzięki zmniejszonej powierzchni zewnętrznej. Istotną korzyścią z zastosowania tego rozwiązania jest to, że nie ma pod nim skosów i przestrzeń ostatniej kondygnacji nie jest ograniczona, a powierzchnia do zagospodarowania jest taka sama jak na parterze.

    Dach skośny


    Zgodnie z wieloletnią modą większość domów w Polsce posiada dach skośny. Ta konstrukcja podoba się nam najbardziej. Jest wielu zwolenników klimatycznych, przytulnych pomieszczeń pod skosami przeznaczonych często na kameralne sypialnie domowników. Jeżeli na waszej działce lokalny plan zagospodarowania przestrzennego nie zezwala na budowę domu z dachem płaskim, jest to obligatoryjne. Najprościej poznać te ustalenia. Najczęściej plany miejscowe zakładają obowiązek budowy dachu o nachyleniu 35-40 stopni. Duży spadek jest bardzo ważny ze względu na odprowadzanie wody deszczowej oraz śniegu bez konieczności montowania dodatkowych elementów usprawniających te czynności. Jeśli blisko w okolicy znajduje się las zaleca się również dach o dużym nachyleniu. Samoczynne mycie wodą deszczową utrudni rozwój mchów na jego połaciach.
    dwuspad
    Najpopularniejszym typem jest dach dwuspadowy. Tworzą go dwie połacie połączone kalenicą. Zaletą jest łatwe odprowadzanie opadów i ograniczona liczba miejsc, przez które tracimy ciepło. Dach dwuspadowy jest mniej skomplikowaną konstrukcją jego wykonanie trwa stosunkowo krótko. Pomieszczenia pod nim będą miały skos tylko na  jednej ścianie. Łatwiejsze również będzie doświetlenie przez wykonanie lukarn bądź zamontowanie okien połaciowych.
    czterospad
    Dach czterospadowy to przede wszystkim wyższe koszty budowy. Konstrukcja składa się z kilku połaci połączonych w szczycie jedną lub kilkoma kalenicami. Ze względu na dużo kątów ostrych dach czterospadowy najlepiej pokrywać materiałem z drobnych elementów: dachówka, gont, wióry. Ten rodzaj dachu sprawdza się w przypadku domów parterowych. Dobrze prezentuje się na budynku usytuowanym na  dużej działce. Jeśli planujemy zagospodarowywać poddasze pamiętajmy, że będzie to niełatwe ze wzglądu na liczne skosy.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Wybieramy rodzaj zadaszenia

    Komentarze
    Nigdy nie rozważaliśmy możliwości wybrania płaskiego dachu, ale rzeczywiście kusząca jest opcja nieograniczonej przestrzeni na najwyższej kondygnacji. Ciekawe, czy taki płaski dach można jeszcze jakoś wykorzystać, np na zasadzie tarasu? Postawić leżaczek, poopalać się latem. Tylko wtedy choć częściowo nad takim dachem przydałoby się kolejne zadaszenie, hehe
    2018-09-28 16:03:02
    Estera


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush