Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Okna dachowe

  Kategoria: Budownictwo
  Przypnij
  Oświetlenie wnętrz na poddaszu zależy od liczby i sposobu rozmieszczenia okien w dachu. Fachowcy twierdzą, że okna wstawione w płaszczyznę dachu są lepsze niż pionowe o tej samej powierzchni. Odpowiednio rozmieszczone mogą bowiem dawać nawet o 40% światła więcej niż tradycyjne okna. O walorach użytkowych okna decydują materiał i jakość poszczególnych jego elementów: ramy, przeszklenia i okuć.

  Jak zaplanować rozmieszczenie okien dachowych?


  Zdecydowanie więcej światła daje kilka mniejszych okien umieszczonych w różnych miejscach połaci dachowej niż jedno duże o tej samej powierzchni szyb lub kilka zgrupowanych w jednym miejscu (różnica ta może sięgać nawet 20%). A ponieważ systemy okien z reguły składają się z pojedynczych modułów, ich układ można dowolnie planować. Dla korzyści świetlnej na poddaszu ważne jest również to, z której strony świata okna zostaną zamontowane. W połaci nachylonej na południe zapewnią optymalne warunki naświetlenia przez cały dzień, a na zachód – wpuszczą dużo światła, ale mogą powodować nadmierne nagrzewanie się wnętrz w upalne dni. Natomiast umieszczone na wschodniej połaci dachu nie powodują wzrostu temperatury we wnętrzu, ale trzeba się zgodzić z tym, że przez cały rok najwięcej światła wpuszczają w godzinach przedpołudniowych. Światło płynące z okien północnych ma wyjatkową cechę – nie zmienia barwy przez cały dzień i najmniej męczy wzrok.
  ok
  Umiejętnie łącząc i rozmieszczając moduły okienne, można też optycznie korygować niekorzystne proporcje dachu. Jeśli ma wydawać się szerszy, a pomieszczenia pod nim sprawiać wrażenie większych, wystarczy zamontować okna w jednym rzędzie, obok siebie. Dzięki temu wnętrza będą lepiej doświetlone, a osoba wyglądająca przez okno będzie miała znacznie szerszy widok. Jeśli chcemy dach optycznie powiększyć, wtedy okna umieszcza się w rzędach, ale jeden moduł nad drugim. Przy tak usytuowanych oknach doświetlane przez nie pomieszczenia również będą wydawały się większe, wyższe.

  Okna połaciowe wstawione w płaszczyznę dachu


  doświetlają poddasze skuteczniej niż tradycyjne okna pionowe. Dzieje się tak dlatego, że pod innym kątem padają na szyby promienie słoneczne. Poza tym  przez okna w dachu wpada do pomieszczeń więcej światła bezpośredniego, bo promienie słońca nie napotykają po drodze takich przeszkód, jak budynki czy drzewa znajdujące się wokół domu. Na korzyść okien połaciowych przemawia również to, że stwarzają one większe możliwości kształtowania światłem architektury, klimatu i funkcji wnętrz. Można je bowiem stosować nad tymi fragmentami pomieszczenia, które chcemy rozświetlić światłem dziennym ze względów funkcjonalnych lub dekoracyjnych.
  okn

  Walory użytkowe


  Rama okienna może być wykonana z klejonego drewna lub plastiku (PVC). Okna drewniane są impregnowane próżniowo i co najmniej dwukrotnie malowane. Ich trwałość zależy przede wszystkim od jakości zastosowanego drewna. Ponadto od zewnętrz powinny być osłonięte profilami z blachy aluminiowej, powlekanej poliestrem, odpornym na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV.
  dach
  Ramy okien tworzywowych produkuje się z wysokoudarowego PVC i mają budowę komorową. Im więcej jest komór, tym bardziej energooszczędne są okna. Przy zakupie okna zwracajmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła, którego wartość zależy przede wszystkim od zastosowanego przeszklenia. Mogą to być pakiety szybowe, złożone z dwóch do czterech szyb, między którymi znajduje się gaz szlachetny. Te ostatnie mają współczynnik przenikania ciepła znacznie poniżej 1. Okno z tego rodzaju szybami sprawi, że zimą straty ciepła będą minimalne, a latem ochroni wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się.
  Od jakości i rodzaju okuć zależy natomiast sprawność obsługi okna oraz wytrzymałość na włamanie. Okna o podwyższonej odporności na włamanie są droższe, ale nie da się ich łatwo otworzyć z zewnątrz, podważając prostymi narzędziami ramę skrzydła czy mocno naciskając na nią nogą.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Okna dachowe

  Komentarze
  No to teraz daliście nam do myślenia. Chcieliśmy wprowadzić w projekcie naszego domu zmiany polegające m.in. właśnie na usunięciu okien dachowych. Kierowały nami względy ekonomiczne, jednak okna dachowe są droższe niż tradycyjne. Z tym że jak się okazuje później mogą pozwolić na obniżenie kosztów za energię. Jeszcze się zastanowimy, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.
  2018-11-07 09:00:02
  Weronika


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati