Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Oświetlenie nad stołem

  Kategoria: Porady
  Przypnij
  Trudno wyobrazić sobie stół jadalniany bez wiszącej nad nim lampy – nie tylko pełni ona ważną funkcję oświetlenia, ale też uprzyjemnia spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Jak umiejętnie wybrać lampę nad stół, aby służyła różnym funkcjom stołu. Jak lampa stołowa może kreować nastrój w jadalni? W dniu dzisiejszym kilka podpowiedzi i inspiracji do wykorzystania w waszych domach.
  Lampa wisząca nad stołem weszła na trwałe do aranżacji kącika jadalnianego. Służy do oznaczenia specyficznej funkcji tego miejsca oraz buduje jego szczególny klimat. Jej rolą jest także podkreślenie urody zastawy stołowej, dekoracji stołu oraz podawanych potraw. Światło sączące się spod klosza ma nas zachęcać do biesiadowania. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór lampy oraz jej właściwe zamontowanie.

  Kompozycja


  Nadal dużą popularnością cieszą się lampy jednopunktowe, czyli z jednym źródłem światła. Są idealne, gdy stół jest niezbyt duży lub okrągły. Gdy stół jest większy, na przykład prostokątny lub owalny inny bywa sposób zawieszania – nad stołem zamiast jednej lampy wiszą dwie lub nawet trzy takie same oprawy. W takiej aranżacji najlepiej zastosować lampy sufitowe o prostym kształcie.
  Modnym rozwiązaniem jest zastosowanie zamiast kilku lamp jednej lampy wielopunktowej z szeregowo rozmieszczonymi kloszami zawieszonymi na tej samej wysokości. To rozwiązanie bardzo wygodne i efektowne nad dużym stołem. Zawieszone w jednej linii niewielkie klosze mają zazwyczaj uniwersalną stylistykę, dlatego też doskonale pasują zarówno do wnętrz tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Doskonale wyglądają w otwartej przestrzeni dziennej, gdyż dobrze komponują się z bardziej ozdobnymi w formie żyrandolami. 
  Coraz częściej nad stołem umieszcza się również wieloramienne żyrandole. Idealnie sprawdzą się one w dużej jadalni – zawieszone dość wysoko nad stołem mogą pełnić również funkcję oświetlenia ogólnego.
  als

  Klosz


  Nad stół najczęściej wybiera się lampy z otwartym kloszem skierowanym w dół. Gdy zdecydujemy się na lampę z kloszem nieprzezroczystym, zyskamy światło kierunkowe, gdy klosz lampy wiszącej będzie prześwitujący otrzymamy światło rozproszone. W jadalni w stylu klasycznym nawiązującym do któregoś ze stylów historycznych lub rustykalnych chętnie stosuje się lampy z kloszami o kształcie odwróconej misy, szerokiego walca, a także oprawy o podwójnych kloszach. Mogą być one gładkie lub zdobione delikatnymi motywami. Materiałem na klosze są najczęściej szkło, różnego rodzaju tkaniny, ale też np. elementy z podatnej na kształtowanie sklejki.
  Miłośnicy rozwiązań nowoczesnych chętnie sięgną po lampy sufitowe w formie ściętej kuli, wydłużonych stożków, graniastosłupa oraz walca – najczęściej są one wykonane ze szkła. Uwagę przykuwają często ich wymiary, gdyż mogą być one bardzo duże lub przeciwnie – niewielkie.
  Interesującym rozwiązaniem, jest jedna długa lampa nad prostokątnym stołem. Tego typu lampy, inspirowane oprawami biurowymi, są wyjątkowo funkcjonalne zarówno podczas posiłków, jak i wtedy, gdy stół służy do pracy. Poza tym efektownie podkreślają formę stołu. Podobnie, okrągły stół aż prosi się o lampę okrągłą lub o formie zamykającej się w obrysie koła.
  aalll

  Zasięg


  Lampa przeznaczona do zawieszenia nad stołem może być usytuowana bardzo nisko – światło wyodrębnia wówczas cały stół z przestrzeni jadalni i buduje wokół niego wyjątkowy klimat. Natomiast wysoko zawieszona lampa może zwłaszcza przy otwartym kloszu razić osoby zasiadające przy stole. Niezależnie jednak od naszych preferencji światło powinno obejmować swoim zasięgiem cały stół, jeśli więc ma on szerokość 120 cm, klosz należy zawiesić na wysokości 60-70 cm nad blatem przy szerszym odległość od blatu wzrasta do 80-90 cm. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie lampy z regulowaną długością sznura lub zmiennym kątem padania światła. To umożliwia regulację odpowiedniego padania światła.
  lalm

  Warto wiedzieć


  Lampa stołowa powinna mieć żarówki przysłonięte lub niewidoczne dla siedzących przy stole. Przysłonięcie jest  szczególnie ważne, gdy mamy stół z błyszczącym blatem, który ma duży współczynnik odbicia światła. Do oświetlenia stołu można zastosować dowolne źródło światła: świetlówki kompaktowe, diody LED, żarówki halogenowe. Te ostatnie nie nadają się do lamp wiszących nisko nad stołem bo emitują zbyt dużo ciepła. Na oprawie lampy nad stół i w instrukcji jest informacja o maksymalnej mocy żarówki. Taką, najmocniejszą, należy zastosować. Zbyt słabej żarówki nie da się wzmocnić, a zbyt mocną można ściemnić. Wystarczy zmodernizować instalację i zamontować ściemniacz. Niemal każde źródło światła (oprócz tanich świetlówek) może być ściemniane. Sprawdzamy także temperaturę barwową. Powinna wynosić 3000-3500 K, co oznacza białe światło.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Oświetlenie nad stołem

  Komentarze
  Bardzo fajny poradnik, szczególnie ten fragment odnośnie wysokości lampy nad stołem. Sam wybór lampy jak się okazuje to nie wszystko, trzeba też umiejętnie ją zainstalować.
  2018-11-22 09:52:02
  DamaKier


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas