Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Czyszczenie klimatyzacji w domu

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Klimatyzatory są coraz powszechniej montowane w naszych domach. Jak każde urządzenie mechaniczne wymagają cyklicznej konserwacji. W klimatyzatorach - w procesie chłodzenia powietrza wydziela się spora ilość wilgoci, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. To niekorzystne zjawisko. Na szczęście czyszczenie klimatyzacji w domu nie jest to szczególnie uciążliwe. Jak się do tego zabrać?
    O klimatyzatory, tak jak wszystkie sprzęty, trzeba dbać. Wymagają one co jakiś czas konserwacji i czyszczenia. Te zabiegi sprawiają, że klimatyzacja działa skutecznie, ale są także ważne dla naszego zdrowia. Przez klimatyzator stale przepływa powietrze. A wraz z nim różnego rodzaju zanieczyszczenia, które osiadają m.in. na wewnętrznych filtrach. Jest to zarówno kurz, jak i pyłki, oraz bakterie. Podczas chłodzenia w urządzeniu wydziela się wilgoć, a ta sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Jeśli zaniechamy czyszczenia, klimatyzator nie będzie działał prawidłowo. Nie będzie w stanie prawidłowo filtrować powietrza, a dodatkowo – może stać się skupiskiem bakterii. To powoduje że, zamiast oddychać chłodnym i świeżym powietrzem, stworzymy w pomieszczeniu niekorzystny mikroklimat. Ponadto urządzenie będzie pracowało głośniej, mniej wydajnie i będzie pobierało więcej prądu. Dokuczliwym objawem jest też nieprzyjemny zapach panujący w domu. Dlatego klimatyzatory – bez względu na typ (split, multislip, klimatyzator przenośny) – najlepiej serwisować dwa razy w roku. Najlepiej to robić przed sezonem,  wiosną i po jego zakończeniu jesienią. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na takie elementy jak: filtry, skraplacz, parownik, sterowniki, połączenia układów, przewody oraz izolacje. Czyszczenie lub zmiana filtrów oraz usunięcie zabrudzeń z zewnętrznych elementów to prace, które możemy wykonać we własnym zakresie. Lecz są i takie czynności, do których musimy wezwać serwisanta.

    Czyszczenie i pielęgnacja klimatyzacji


    Jeśli urządzenie jest wyposażone w filtry jednorazowe, trzeba wymieniać je co ok. 3 miesiące (częstotliwość zależy od zanieczyszczenia okolicy). Filtry znajdują się zazwyczaj pod panelem czołowym. Wystarczy go otworzyć i wymienić filtr na nowy. Natomiast filtry wielokrotnego użycia należy wyczyścić. Można to zrobić za pomocą odkurzacza lub szmatki zwilżonej ciepłą wodą. Filtry warto czyścić raz w miesiącu, chyba że producent danego urządzenia zaleca inną częstotliwość. Niektóre klimatyzatory (przeważnie te z wyższej półki) same sygnalizują konieczność wymiany filtra. Panel zewnętrzny myjemy wodą bez dodatku detergentów. Natomiast do mycia tacy skroplin (ociekowej) można użyć ciepłej wody i środków bakteriobójczych. Jeśli brud jest widoczny przy wlocie i wylocie powietrza, czyścimy go wyłącznie suchą ściereczką. Woda i detergenty zastosowane w tym miejscu mogłyby spowodować problemy z działaniem klimatyzatora. Warto też sprawdzić, czy przez otwory obudowy skraplacza znajdującego się na zewnątrz domu nie wleciały liście, owady, ptasie pióra i inne przedmioty, które utrudniają przepływ powietrza przez lamele wymiennika i zmniejszają skuteczność wymiany ciepła.
    Czyszczenie wnętrza klimatyzatora i poszczególnych podzespołów lepiej powierzyć fachowcom. Szczególnie jeśli mamy klimatyzację z jednostką zewnętrzną. Jej oczyszczenie bywa bardziej skomplikowane, bo gromadzi się w niej więcej zanieczyszczeń. Podczas czynności czyszczących należy sprawdzić całość instalacji (zewnętrzną i wewnętrzną).
    klimacz
    Pamiętajmy, że przeglądem i serwisem klimatyzacji powinny zająć się wykwalifikowani i certyfikowani fachowcy. Taka profesjonalna usługa powinna być zrobiona przynajmniej raz w roku. Zależy to od tego jak często i w jaki sposób używamy klimatyzacji. Gdy korzystamy z niej tylko latem do chłodzenia pomieszczeń, wystarczy serwis po zakończeniu sezonu. Oczyszczone i zabezpieczone urządzenie będzie czekać na nowy sezon. Natomiast jeśli z klimatyzacji  korzystamy przez cały rok, np. do wentylacji, dogrzewania, czy osuszania pomieszczeń, powinniśmy serwisować urządzenie co pół roku.
    Dobry serwisant nie tylko oczyści urządzenie, ale też sprawdzi szczelność instalacji i stan poszczególnych elementów. Kompleksowe czyszczenie wnętrza klimatyzatora obejmuje m.in. dezynfekcję parownika (z użyciem środków grzybobójczych i bakteriobójczych). Inne metody czyszczenia zależą od rodzaju urządzeń i instalacji. Klimatyzację czyści się na sucho lub mokro. Pierwsza metoda polega na mechanicznym czyszczeniu szczotką lub strumieniem sprężonego powietrza, druga na odgrzybianiu przy użyciu środków chemicznych i gorącej pary. Dzięki nim usuwa się szkodliwe dla zdrowia bakterie i zarodniki grzybów.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Czyszczenie klimatyzacji w domu

    Komentarze
    Mamy klimatyzator typu split. Zdecydowaliśmy się na taki, bo jest cichy i pobiera stosunkowo niewiele prądu. Jest nowy, więc jeszcze nie mieliśmy okazji go czyścić. Chyba zdecydujemy się jednak na profesjonalną firmę, żeby mieć pewność, że wszystko jest czyste i sprawne.
    2018-09-28 16:03:02
    Marzena


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush