Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jaki powinien być dobry garaż?

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Coraz częściej wygodny garaż nie jest już tylko schronieniem dla pojazdów. Pełni dodatkowo wiele innych funkcji. Budując garaż warto zadbać o jego odpowiednie, dostosowane do naszych potrzeb wymiary, rozplanowanie oraz wyposażenie. Średnio przyjmuje się że długość garażu powinna wynosić 5 m. Szerokość minimalna 2,5 m. To dlatego, że zaleca się ustawianie auta w odległości ok. 0,5 m od ściany.
    W nowoczesnych budynkach garaż zaczyna wielkością dorównywać do tej pory największemu pomieszczeniu w domu, jakim jest salon. Miejsce na dwa samochody bez dodatkowej strefy gospodarczej to minimum 30 m2. Gdy ma pełnić również funkcje gospodarcze, jego powierzchnia wzrasta do 40-50 metrów kwadratowych. Tak duże znaczenie garażu jest wyzwaniem już na etapie planu zagospodarowania posesji, jak i programu funkcjonalnego domu. Dlatego już na wstępie powinny zapaść ważne decyzje dotyczące jego usytuowania, powiązania z domem, ulicą. Trzeba zadać sobie pytania, czy będzie to garaż wolno stojący,   wbudowany w bryłę domu, czy tylko  dostawiony do boku domu? Na jedno czy na dwa auta? Z przejściem wewnętrznym do części zamieszkałej czy dostępny tylko z zewnątrz?  Z miejscem na dodatkowe funkcje czy odrębnymi pomieszczeniami gospodarczymi?

    Na początek dobry projekt


    Decydując się na garaż wbudowany w parter budynku, warto przeanalizować, czy nie zmniejszy on powierzchni mieszkalnej. Koniecznie należy też zwrócić uwagę na to, jak została zagospodarowana przestrzeń nad garażem. Często część mieszkalną i garażową przykrywa się wspólnym stropem – wówczas nad garażem mieści się kawałek strefy nocnej domu. Jednak pomieszczenie na samochód osobowy może być dużo niższe (wystarczy 2,2 m) od pomieszczeń mieszkalnych parteru – wtedy dobrym rozwiązaniem jest podzielenie bryły domu, polegające na wyodrębnieniu fragmentu z garażem i towarzyszącymi mu pomieszczeniami gospodarczymi. Strop nad garażem tworzy wtedy poziom pośredni między parterem a piętrem. Pomieszczenie nad garażem w naturalny sposób jest wtedy oddzielone od pozostałych miejsc w domu. Warto zwrócić uwagę na sposób połączenia garażu z częścią mieszkalną domu. Ponieważ pełnią one różne funkcje, powinny być jak najbardziej oddalone. Dobrze, aby między częścią mieszkalną a garażową znalazła się strefa pośrednia, która ograniczy napływ spalin do wnętrza i ewentualną ucieczkę ciepła, jeśli garaż jest nieogrzewany.
    garaż

    Usytuowanie garażu


    Lokalizacja garażu na działce zależy od zagospodarowania całej posesji. Należy też uwzględnić charakter ulicy, przy której stoi dom. Jeśli jest ruchliwa, miejsce garażu powinno umożliwiać manewrowanie samochodem w obrębie działki, tak, aby nie trzeba było wyjeżdżać autem tyłem wprost na jezdnię. Z uwagi na zagospodarowanie powierzchni działki najlepiej jest, jeśli droga od granicy działki do garażu jest jak najprostsza i najkrótsza.
    Warto pamiętać o konieczności zostawienia na podjeździe wolnego miejsca do parkowania wielkości 6-7 metrów kwadratowych  przeznaczonej dla aut przyjezdnych.

    Garaż dla auta


    Wielkość garażu powinniśmy planować myśląc o przyszłości. Nawet, jeśli dziś posiadamy jeden samochód, za rok może się pojawić drugi, a obecnie wolne miejsce możemy przeznaczyć na pomieszczenie gospodarcze. Utrzymanie auta we właściwym stanie wymaga też odpowiedniego zaplecza – miejsca na narzędzia, środki czystości, akcesoria– praktycznie jest, gdy taki mini warsztat możemy zaplanować w oddzielonym drzwiami pomieszczeniu.
    Jeśli garaż służy tylko do parkowania samochodów, nie musi być ogrzewany. Bezwzględnie pamiętajmy o wentylacji – eliminuje z garażu spaliny i opary benzyny, a także zapobiega gromadzeniu się wilgoci. Funkcjonalność i wygodę przejazdu samochodem zapewniają bramy segmentowe – otwierając się pionowo w górę, nie zabierają miejsca przed garażem. Podłoga nie może być śliska, musi być odporna na brud i obciążenia mechaniczne.
    garaz2

    Ważne dla domowników


    Garaż połączony z częścią mieszkalną budynku ułatwia  na co dzień korzystaniu z pojazdu. Jednak występuje sprzeczność funkcji. By sąsiedztwo bramy wjazdowej do garażu nie było uciążliwe dla mieszkańców, trzeba zachować odpowiednią odległość od okien.
    Z uwagi na konieczność ochrony przed hałasem i przenikaniem nieprzyjemnych zapachów spalin i paliwa przejście wewnętrzne z garażu do mieszkania powinno prowadzić przez wiatrołap lub oddzielony drzwiami hol.

    Garaż łatwo dostępny


    Wielkość podjazdu należy dostosować przede głównie do planu zagospodarowania terenu. Przepisy określają w nim w procentach powierzchnię biologicznie czynną posesji, której nie można zabudowywać ani utwardzać. Pod auta osobowe zazwyczaj wystarcza ustabilizowanie gruntu lekką podbudową z dobrze zagęszczonej podsypki piaskowo-cementowej, na której usypuje się warstwę piasku, i układa kostkę betonową. Kostka kamienna wymaga mocniejszej podbudowy – z tłucznia kamiennego lub betonu. Aby nie niszczyć zielonej powierzchni działki, warto wykonać nawierzchnię z ażurowych kostek cementowych lub klinkierowych. Planując wjazd, trzeba też wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanej bramy. Najwięcej miejsca zajmuje brama rozwieralna, a bramy segmentowa i rolowana po otwarciu nie zajmują miejsca przed garażem. Jeżeli garaż jest całkowicie lub częściowo zagłębiony poniżej poziomu gruntu, trzeba zastosować pochylnię o szorstkiej powierzchni.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Jaki powinien być dobry garaż?

    Komentarze
    Dobry garaż powinien być przede wszystkim przestronny i niezagracony, żeby żona wjeżdżając nie zarysowała samochodu hehe
    2018-09-28 16:03:02
    A.D.


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush