Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Urządzamy mała kuchnię

    Kategoria: Projekty
    Przypnij
    Kuchnia to bardzo ważne miejsce w każdym mieszkaniu. Nie ważne duża czy mała, ważne by była urządzona stylowo i funkcjonalnie. Organizacja małej kuchni jest nieco trudniejsze, bo na niewielkiej powierzchni trzeba zmieścić sporo sprzętów i mebli, wygospodarować miejsce do pracy. Wszystkie przedmioty, których używa się w kuchni, muszą znaleźć swoje miejsce, a dostęp do nich nie może być utrudniony.
    Na funkcjonalność małej kuchni składa się kilka czynników. Na jej metraż często nie mamy wpływu, jednak istnieje parę zabiegów, które pomogą optycznie zwiększyć pomieszczenie. Wtedy łatwo będzie można dostrzec, że jej wielkość ma swoje zalety - nie nachodzimy się podczas przygotowywania posiłków, a każdy przedmiot będzie na wyciągnięcie ręki. Jakimi zasadami się kierować, by mała kuchnia była urządzona funkcjonalnie i stylowo?
    AKU

    Kolory pomieszczenia


    Kolor, jaki wybieramy do naszej kuchni ma wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli wybierzemy odpowiedni, dodamy sobie pozytywnej energii, a nawet będziemy mieli wpływ na nasz apetyt. Nie jest tajemnicą, że małe pomieszczenia znacznie lepiej prezentują się w jasnych kolorach. Możemy zdecydować się na naszą ulubioną barwę, ale w ciepłej, pastelowej odsłonie, a dzięki temu kuchnia będzie sprawiać wrażenie większej, niż jest w rzeczywistości. Najwyżej jedną ze ścian można podkreślić zdecydowanym kolorem – sprawi to, że pomieszczenie zyska optyczną głębię. Jasne kolory powinny być nie tylko na ścianach. Dobrze zdecydować się na wyłożenie podłogi jasnymi kaflami lub panelami. Jeśli są one ciemne, to warto pomalować już istniejące lub zainstalować jasne listwy przypodłogowe, bo zapewnią one wrażenie większej powierzchni.
    W małych kuchniach bardzo modny jest kolor biały, kremowy lub beżowy. Kuchnia dzięki tym kolorom zyskuje świeżość.
    kkku

    Minimalizm w kuchni


    Na małym metrażu im mniej dodatków tym lepiej. Ich nadmiar stworzy wrażenie bałaganu. Zbyt wiele zbędnych przedmiotów przeszkadza ponadto w codziennej pracy, a dodatkowo przysparza wielu godzin dodatkowego zajęcia, bo takie drobiazgi w kuchni brudzą się bardzo szybko. Naczynia i sprzęty powinniśmy w miarę możliwości pochować w szafkach, by na blacie zostały jedynie dobrze prezentujące się niezbędniki w postaci cukiernicy lub pudełka z kawą czy herbatą.
    Oferta gotowych mebli kuchennych jest szeroka, jednak bez względu na to, czy mamy do czynienia z dużą, czy małą kuchnią, trudno jest dopasować standardowe szafki i szafeczki tak, aby cała powierzchnia pomieszczenia została idealnie wykorzystana. Trzeba też zwrócić uwagę, że każdy użytkownik kuchni ma swoje preferencje, przyzwyczajenia lub marzenia, których standardowe zestawy kuchenne zwykle nie są w stanie spełnić. Warto więc zdecydować się meble przygotowane na wymiar. Urządzanie małej kuchni warto zacząć od wkomponowania głębokiego blatu kuchennego i umieszczenia pod nim szafek, na przykład na kółkach. To doskonałe rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń, ponieważ takie szafki można w każdej chwili wysunąć i uzyskać dodatkową powierzchnię roboczą, która w kuchni jest częto na wagę złota. Głęboki, 80-centymetrowy blat pozwoli nam także na zainstalowanie nad nim półek lub niewielkich szafeczek na drobiazgi. Szafki wiszące w małej kuchni powinny posiadać fronty z mlecznego szkła lub tworzywa. Można je również zostawić otwarte. Stworzy to wrażenie większej.
    akak

    Kącik jadalniany


    W każdej, nawet w małej kuchni, da się urządzić kącik jadalniany – najwyżej usiądą w nim tylko dwie osoby. W długiej, wąskiej kuchni kącik jadalniany najwygodniej jest umieścić na końcu ciągu roboczego przy krótszej ścianie – na ogół to strefa przy oknie. W skromnej wersji miejscem posiłków może być opuszczany blat mocowany do ściany, a gdy miejsca jest dostatek – mniejszy lub większy stół. Najwygodniejszy jest  stół okrągły - zawsze zmieści się przy nim dodatkowa osoba, a przemieszczając się po kuchni, nie obijemy sobie boków o narożniki. Również wyspa robocza i półwysep mogą być wykorzystane do urządzenia miejsca do spożywania posiłków. Blat jest tu nieco wyżej, więc potrzebne będą siedziska barowe - hokery. Gdy kuchnia i pokój tworzą wspólną przestrzeń, postawmy stół na granicy obu pomieszczeń. Kuchenne krzesła powinny być twarde, łatwe do umycia. Składane pozwolą odzyskać trochę miejsca. Pamiętajmy także o powieszeniu nad stołem (blatem) lampy, której światło stworzy miły nastrój. Może to być kinkiet lub lampka na klips przypinana do półki z abażurem kierującym światło na stół.
    Jeśli w żaden sposób nie zmieścimy stołu, zamówmy u stolarza rozwiązanie, które pozwoli jadać w kuchni chociaż śniadania. Najmniejszy kącik, można urządzić za pomocą małego blatu wysuwanego spod blatu roboczego. Większy, w formie stolika na dwóch nogach z kółkami, wyjeżdżającego spod ciągu roboczego, pomieści nawet cztery osoby.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Urządzamy mała kuchnię

    Komentarze
    Uwielbiam oglądać pięknie urządzone wnętrza! Swoją drogą kuchnia to niezwykle wdzięczny, ale i trudny temta, szczególnie jeśli mamy do czynienia z małym metrażem. Czasem warto zrezygnować z kącika jadalnego, przenieść go do salonu, zyskujemy wtedy przestrzeń :)
    2018-11-27 10:58:02
    Dorota

    Kupiłam mieszkanie na rynku wtórnym, ale kuchnia w nim byłą naprawdę maleńka i mało ustawna. Zdecydowałam się wyburzyć ścianę między kuchnią a salonem, tworząc w ten sposób wrażenie większej przestrzeni, a całość połączyć w całość stołem, tworząć w ten sposób kącik jadalniany. Polecam też taki sposób na poradzenie sobie z maleńką kuchnią :)
    2018-12-03 08:09:02
    Natalia


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush