Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Grzejniki kanałowe

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Grzejniki kanałowe bardzo dobrze ogrzewają dom, chronią przed napływem zimnego powietrza z tarasów i balkonów, czyli przez duże okna. Mogą ogrzewać pomieszczenia samodzielnie lub pełnić funkcję ogrzewania wspomagającego. Doskonale uzupełniają ogrzewanie podłogowe. A co najważniejsze - prawie ich nie widać. Sprawdzamy, kiedy warto zainwestować w grzejnik kanałowy schowany w podłodze.
    Nowoczesne domy często mają duże przeszklenia, sięgające od podłogi do stropu okna tarasowe i balkonowe. Dzięki nim pomieszczenia wydają się bardziej przestrzenne i są dobrze oświetlone światłem dziennym. Z drugiej strony stanowią jednak wyzwanie dla projektanta instalacji grzewczych.
    W takich pomieszczeniach jest mniej miejsca na powieszenie tradycyjnych grzejników, za to straty ciepła, które trzeba nimi zniwelować, są zazwyczaj większe niż we wnętrzach z oknami o standardowej wielkości. Można je więc przymocować do podłogi, ale wtedy zasłonią część okna. Z kolei zamontowane na ścianie obok będą grzały mniej efektywnie i ograniczą możliwość swobodnej aranżacji wnętrza.
    agrz

    Kiedy zamontować grzejniki kanałowe?


    W tej sytuacji  można zdecydować na ogrzewanie podłogowe, ale i ono ma pewne ograniczenia. Nie najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach z drewnianymi posadzkami (parkiet, deski), które są dobrym izolatorem i zbyt słabo przewodzą ciepło z instalacji do powietrza. Jego moc jest ograniczona ze względu na konieczność utrzymywania temperatury podłogi na określonym poziomie (nie może być ona wyższa niż 35°C w strefach brzegowych – przy ścianach zewnętrznych, i 29°C – poza nimi) i w pomieszczeniach z dużymi przeszkleniami, i co z tym związane, większymi stratami ciepła. Jest też droższe od ogrzewania grzejnikowego.
    Dobrym rozwiązaniem może być grzejnik kanałowy. Jest schowany we wnęce w warstwach podłogi, więc nie ogranicza przestrzeni w pomieszczeniu, a gdy część przeszklonej ściany stanowią drzwi prowadzące na taras lub do ogrodu, nie utrudnia do nich dostępu. Równocześnie dostarcza ciepło dokładnie tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne, czyli w okolice ściany zewnętrznej, bo tam straty są największe.
    Kanał grzewczy przykryty jest ażurowym drewnianym lub metalowym estetycznym podestem, który jest jego jedynym widocznym elementem. Podest posezonowy, założony w miejsce podestu ażurowego po zakończeniu sezonu grzewczego, ochroni wnętrze kanału przed zabrudzeniem, a przy tym czasowo całkowicie zamaskuje kanał grzewczy, gdyż użytkownik może go wypełnić materiałem, z którego wykonana jest otaczająca kanał podłoga.
    grzekk

    Jak grzejnik kanałowy ogrzewa pomieszczenie?


    Grzejniki kanałowe o stosownie dobranej mocy mogą samodzielnie ogrzewać pomieszczenie. Szybko reagują na zmiany zapotrzebowania na ciepło, więc łatwo nimi sterować. Przekazują ciepło na drodze konwekcji – powietrze ogrzewane od elementów grzejnych staje się lżejsze, unosi się i dostaje do pomieszczenia przez kratkę przykrywającą kanał. W jego miejsce napływa chłodne powietrze z pomieszczenia i cykl się powtarza. To zapewnia naturalną cyrkulację powietrza, a dzięki temu także równomierny rozkład temperatury - ogrzewanie to jest więc bardzo komfortowe. Grzejniki tworzą skuteczną barierę dla chłodu przenikającego przez  duże szyby, ale jednocześnie w ich pobliżu nie jest nieprzyjemnie gorąco. Grzejniki kanałowe mogą też uzupełniać ogrzewanie podłogowe, dostarczając „brakującą” ilość ciepła. Unoszące się znad nich ogrzane powietrze będzie korzystnie ogrzewało chłodne szyby i zapobiegało ich parowaniu. Podłogówka, która przekazuje ciepło na drodze promieniowania do otaczających ją przegród i przedmiotów, nie zapewni takiego efektu.
    Dzięki odpowiednio dobranej automatyce grzejniki kanałowe mogą współpracować w ramach jednej instalacji z ogrzewaniem podłogowym, podobnie jak tradycyjne płytowe.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Grzejniki kanałowe

    Komentarze
    Bardzo ciekawe rozwiązanie, nie spotkałem się z nim dotąd. Piszecie, że w pobliżu takiego grzejnika nie jest bardzo gorąca, rozumiem jednak, ze jest wyraźnie cieplej niż np po przeciwległej stronie pomieszczenia?
    2018-11-27 12:30:03
    Marek


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush