Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Farby kredowe do mebli

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  Malowanie mebli to łatwy i szybki sposób na odnowienie starej szafki, stołu, krzesła, czy drewnianego regału. Na rynku dostępny jest dość duży wybór farb do malowania mebli. Dziś trochę więcej informacji o farbach kredowych. Jakie są ich właściwości? Jak przygotować meble do malowania? Metodą „zrób to sam” bez problemu przywrócimy blask meblom, których uroda przeminęła, ale ciągle są funkcjonalne.

  Czym malować meble?


  Zanim wybierzemy farbę do mebli odpowiedzmy sobie na pytanie, czy odnawiany mebel ma wyglądać tak jak wyglądał pierwotnie? Czy może to odpowiedni moment na zmianę? Jeśli udało nam się uzyskać gładką, czystą, powierzchnię, możemy ją pokryć powłokami transparentnymi: bejcą i lakierem, lakierem bezbarwnym, lazurą lub lakierobejcą albo olejem. Jeżeli jednak pozostały na meblu fragmenty starego barwnego wykończenia, możemy nałożyć powłokę z kryjących farb do mebli drewnianych lub też wykorzystać tę okoliczność do stworzenia powłoki wyglądającej jak postarzana. Warto także wziąć pod uwagę to, do jakiego pomieszczenia jest przeznaczony odnawiany mebel. Powierzchnia lakierowana lub pomalowana farbą kryjącą jest bardziej odporna na zabrudzenia, zalanie wodą, uszkodzenia mechaniczne niż pokryta olejem.
  afaafa

  Farba kredowa


  Farby kredowe mogą różnić się nieco właściwościami, bo mają różne spoiwo, ale wszystkie dają podobny efekt. Za najlepsze i najtrwalsze uważa się farby kredowe o spoiwie krzemianowym. Popularny akryl daje dobrą przyczepność i mocny kolor. Wszystkie farby kredowe są wodorozcieńczalne, paroprzepuszczalne, bezzapachowe, z naturalnymi pigmentami, ekologiczne. Dzięki wysokiej zawartości kredy tworzą na odnawianych meblach powłoki o wyraźnie matowym wykończeniu. Paleta kolorów jest dość szeroka, ale w większości wypadków są to odcienie pastelowe. Farba kredowa charakteryzuje się doskonałą przyczepność nawet do bardzo gładkich podłoży, więc w razie potrzeby można ją nakładać nawet na nieprzeszlifowane powierzchnie.
  Farba kredowa to produkt przeznaczony do stosowania przez osoby, które lubią ozdabiać swoje domy samodzielnie. Na malowanych meblach można zrobić przecierki, przenikanie różnych barw, zmatowienia. Producenci farb oferują też dodatkowe preparaty pozwalające uzyskać efekty specjalne, np. spękania. Powłoka farb kredowych może być dość krucha i podatna na obtarcia. Dlatego pomalowane meble warto zabezpieczyć warstwą wosku, werniksu lub lakieru.

  Przygotowanie podłoża


  Powierzchnię mebla, którą chcemy odnowić należy dokładnie umyć ciepłą wodą z dodatkiem np. odrobiny płynu do mycia naczyń oraz odtłuścić, czyli przemyć rozpuszczalnikiem, benzyną ekstrakcyjną lub denaturatem. Dobrze jest powierzchnie delikatnie przeszlifować drobnym papierem ściernym aby zwiększyć przyczepność.
  akryefa

  Malowanie mebli farbą kredową


  Do nakładania farb kredowych stosuje się pędzel lub wałek. Nanosi się co najmniej dwie powłoki farby. Czas schnięcia jest bardzo różny zależnie od spoiwa farby. Zawsze należy to sprawdzić w zaleceniach producenta. Gdy pomalowana powierzchnia wyschnie, nanosi się na nią warstwę lakierniczej powłoki zabezpieczającej.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Farby kredowe do mebli

  Komentarze
  Może w wakacje się tak pobawię :D
  2019-02-04 08:43:02
  Nick

  Zainspirowaliście mnie tym krzesełkiem na zdjęciu :) Odnowię w ten sposób krzesłą w kuchni, każde w nieco innym odcieniu niebieskiego. Super to ożywi białe wnętrze!
  2019-02-04 08:51:04
  MoNiSia


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati