Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Mała łazienka - duże wyzwanie

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Niewielka łazienka nie jest łatwa do urządzenia. W domu jednorodzinnym mała łazienka jest jedną z kilku, służy zazwyczaj gościom i nie jest ta najważniejszą, więc łatwiej ją urządzić. Tu wystarczy WC i umywalka. W mieszkaniu to zwykle jedna łazienka, która służy wszystkim mieszkańcom. Ceramikę sanitarną i inne wyposażenie musimy przemyślnie zaaranżować, by zapewnić estetykę i wygodę korzystania.

    Tworzymy wrażenie przestronności


    Dobierając materiały wykończeniowe i sprzęty pamiętajmy o najważniejszym. Musimy uniknąć przeładowania. Bardzo dokładnie analizujemy kształt pomieszczenia, czy jest kwadratowy, czy bardziej prostokątny. Czy posiada wnęki, uskok w ścianie, komin w narożniku. Wbrew pozorom te niedogodności mogą być sprytnie wykorzystane. Adaptując zakątki zmieścimy wszystkie urządzenia i zyskamy przestrzeń do przechowywania łazienkowych akcesoriów.
    W łazienkach prostokątnych wąskich (drzwi usytuowane na wąskiej ścianie), optymalne jest liniowe ustawienie urządzeń jedno za drugim. Zazwyczaj pierwsza umywalka, potem WC, a ciąg zamyka wanna lub prysznic. To zapewnia łatwy dostęp i prostą komunikację. W łazienkach prostokątnych szerszych i kwadratowych, gdzie jest możliwość ustawienia urządzeń naprzeciwko siebie, jest wiele możliwości układu. Ogranicza nas przebieg instalacji wodnej, a przede wszystkim usytuowanie pionu kanalizacji.

    Kształty i wielkość urządzeń


    Planując rozmieszczenie, z pewnością natrafimy na wytyczne ergonomiki określające standardowe odległości montażu poszczególnych urządzeń i niezbędną przestrzeń manewrową. Warto te reguły poznać, ale nie musimy rygorystycznie ich przestrzegać np. nie zaszkodzi przysunięcie umywalki na styk do wanny. Wykorzystujmy sprzęty przeznaczone do narożnego montażu, przesunięcie jednego elementu do rodu, może wygospodarować dodatkową przestrzeń np. na pralkę. Poza wyborem kształtu, porównujmy wymiary. Wśród wielu modeli różnice dochodzą do kilku centymetrów, co przy małym wnętrzu ma duże znaczenie.
    WC podwieszane wygląda korzystniej, skrywa część urządzenia i instalację oraz odsłania podłogę. Im więcej wolnej podłogi tym wnętrze łazienki wydaje się przestronniejsze.
    mała łazienka1

    Wanna czy prysznic?


    Największą trudnością jest pogodzenie różnych preferencji kąpielowych wszystkich członków rodziny. Wtedy najlepiej zdecydować się na wannę z zamontowanym parawanem prysznicowym. W ofercie sklepów, są dostępne coraz atrakcyjniejsze modele. Jeśli takich dylematów nie mamy, wszystko jest kwestią naszych preferencji. Czasami patrząc na układ pomieszczenia, od pierwszego wrażenia wiemy, że w danej łazience lepiej pasuje wanna a w innej ewidentnie prysznic.
    W przypadku prysznica najlepszymi sposobami na optyczne powiększenie łazienki jest zrezygnowanie z brodzika i zastosowanie odpływu podłogowego, jeśli kabina z brodzikiem to przesuwane drzwi z minimalna liczba ram z przeźroczystego gładkiego szkła.

    Materiały wykończeniowe


    Jak wiele jest teorii i jak wiele gustów. Duży gres, czy małe płytki? Szklana mozaika, a może fototapeta? Najważniejsza jest równowaga w komponowaniu poszczególnych elementów i umiar w zastosowanych kolorach i materiałach. Wyraźne wzory, zróżnicowane faktury, dominujący kolor starajmy się stosować raczej do podkreślenia widocznego fragmentu ściany. To ucieszy nasze oko i ładnie wyeksponuje część wnętrza. W przypadku glazury na końcowy efekt powiększenia
    i ujednolicenia powierzchni wpływ ma wielkość i kolor fug. Nie pozostawiajmy tego przypadkowej decyzji.  Jak najwęższe fugi (lub ich brak) oraz kolor najbardziej zbliżony do koloru płytek to najtrafniejsze rozstrzygnięcie.
    mała łazienka2

    Kolory


    Oczywiście dozwolony każdy, ale … pamiętajmy o kilku sprawdzonych regułach. Jednolita jasna tonacja powiększa optycznie pomieszczenie.
    Ten sam efekt czyni podłoga ciemniejsza od ścian. Jasny, neutralny sufit jest mało widoczny i „podnosi” wnętrze.

    Lustro i spółka


    To bardzo ważny element w niewielkiej łazience. W zależności od kształtu, wielkości i sposobu zamontowania możemy wpłynąć na efekt powiększenia wnętrza. Duże lustro bez ram, klejone do ściany w tej samej płaszczyźnie, co inne okładziny, zaciera granicę między odbiciem, a wnętrzem rzeczywistym i potęguje iluzję przestrzeni. Unikajmy tylko wielu luster, bo wielokrotność odbić wywołuje uczucie bałaganu i ciasnoty. Błyszczące, przeźroczyste i półprzeźroczyste materiały
    i dodatki również bardzo dobrze działają na wrażenie przestronności.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Mała łazienka - duże wyzwanie

    Komentarze
    Mała łazienka to prawdziwa zmora :/ my nawet pralkę musieliśmy umieścić w kuchni, bo w łazience mieści się dosłownie tylko kabina, kibelek, zlew i nad nim lustro. Nawet szafek żadnych nie ma, nie licząć jednej pod umywalką. Ale takie jest ryzyko, jak kupuje się mieszkanie na wtórnym rynku i nie ma funduszy, żeby go od razu gruntownie odremontować. Może kiedyś uda się jeszcze coś z tą łązienką zrobić, żeby jakoś ją powiększyć :/
    2018-09-28 16:03:02
    Eve13


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush