Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Nowoczesna boazeria

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  Boazeria znów jest na czasie. To już nie tylko wygodna ochrona płaszczyzn, ale stylowa i oryginalna ozdoba. Nowoczesna boazeria w żaden sposób nie przypomina tej z czasów PRL-u. W krajach skandynawskich w domu jest często nieodzownym elementem wystroju. Ponadto mieszkańcy Północy są bardzo dumni z takiego rozwiązania. Jasna boazeria ociepla charakter całego wnętrza, wprowadza przytulną atmosferę.
  Kiedyś sosnowe i świerkowe okładziny były symbolem zamożności i wyznacznikiem modnego trendu, który obecny był nie tylko w przedpokoju, ale tez w salonie i kuchni. Dziś drewniana wykładzina wróciła do łask, ale nie przypomina już tej z czasów minionego ustroju. Odchodzimy od starych wzorów, deski układamy inaczej niż dawniej. Boazerii raczej nie stosujemy w całym pomieszczeniu, najczęściej stanowi dopełnienie ocieplające aranżację.  Nie trzeba też wykańczać nimi ścian od podłogi do sufitu (popularna jest lamperia, czyli ozdobny pas do wysokości około metra). Nic nie stoi na przeszkodzie, by deski układać poziomo lub ukośnie, a ich kolor możemy dowolnie dobrać.
  aboa
  Boazeria to nie tylko wąskie listewki łączone na pióro i wpust. Do wyboru są elementy w różnych kształtach i rozmiarach. Drewno może pojawić się w formie eleganckich paneli angielskich, surowych rustykalnych desek lub nowoczesnego forniru. Oprócz drewna wykorzystuje się inne materiały np. korek, MDF lub PCW. Taką okładzinę bez problemu dopasujemy do skandynawskiego wystroju, sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych, klasycznych oraz inspirowanych stylem industrialnym.

  Jak odnowić starą boazerię?


  Jeśli macie w domu starą sosnową boazerię, najprościej pomalować ją farbą kryjącą. W zależności od oczekiwanego efektu, możemy nałożyć jedną lub kilka warstw farby. Jedna sprawi, że naturalne drewno będzie prześwitywało przez emulsję i widoczny będzie jego rysunek. Jeśli jednak chcemy go zatuszować, nakładamy na deski kilka powłok farby, uzyskując tym samym efekt pełnego krycia. Panelowa, płycinowa czy kasetonowa okładzina może być zrobiona z drewna lub MDF-u. Najlepiej wygląda pomalowana na kolor współgrający z wyposażeniem pomieszczenia oraz barwą ścian.
  boaanga
  Przy niskiej boazerii piękny efekt uzyskuje się, oklejając ścianę nad nią wzorzystą tapetą, w której jeden z kolorów powtarza barwę okładziny.
  Podobnym rozwiązaniem jest lamperia. To pas trwałej farby, tapety lub nawet płytek położonych do wysokości około metra, który ma za zadanie chronić ścianę przed zabrudzeniem. W górnej części zawsze daje się listwę wykończeniową: drewnianą, sztukateryjną, w postaci tapetowej bordiury lub szlaczka namalowanego z szablonu.

  Triki aranżacyjne


  Jeśli zdecydujemy się na niską boazerię, którą powyżej dopełnimy kontrastową tapetą lub farbą, sprawi to, że pomieszczenie wyda się znacznie niższe. Malując ścianę i boazerię na zbliżone kolory, unikamy tego wrażenia. Niską płycinową boazerię można skomponować z tapetą. To świetny pomysł np. do łazienki, gdzie można zrezygnować z tradycyjnych płytek, odważnie pomalować ściany i dobrać kontrastującą białą boazerię.
  nowboa
  Inny pomysł to obudowanie całych ścian boazerią. Oczywiście boazeria powinna być ozdobiona elegancką stolarką. Doskonale sprawdzają się wgłębienia i płyciny albo listwy oddzielające. Takie stylowe akcenty wprowadzą do wnętrza odrobinę stylu angielskiego.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati