
Boazeria to nie tylko wąskie listewki łączone na pióro i wpust. Do wyboru są elementy w różnych kształtach i rozmiarach. Drewno może pojawić się w formie eleganckich paneli angielskich, surowych rustykalnych desek lub nowoczesnego forniru. Oprócz drewna wykorzystuje się inne materiały np. korek, MDF lub PCW. Taką okładzinę bez problemu dopasujemy do skandynawskiego wystroju, sprawdzi się we wnętrzach tradycyjnych, klasycznych oraz inspirowanych stylem industrialnym.
Jak odnowić starą boazerię?
Jeśli macie w domu starą sosnową boazerię, najprościej pomalować ją farbą kryjącą. W zależności od oczekiwanego efektu, możemy nałożyć jedną lub kilka warstw farby. Jedna sprawi, że naturalne drewno będzie prześwitywało przez emulsję i widoczny będzie jego rysunek. Jeśli jednak chcemy go zatuszować, nakładamy na deski kilka powłok farby, uzyskując tym samym efekt pełnego krycia. Panelowa, płycinowa czy kasetonowa okładzina może być zrobiona z drewna lub MDF-u. Najlepiej wygląda pomalowana na kolor współgrający z wyposażeniem pomieszczenia oraz barwą ścian.

Przy niskiej boazerii piękny efekt uzyskuje się, oklejając ścianę nad nią wzorzystą tapetą, w której jeden z kolorów powtarza barwę okładziny.
Podobnym rozwiązaniem jest lamperia. To pas trwałej farby, tapety lub nawet płytek położonych do wysokości około metra, który ma za zadanie chronić ścianę przed zabrudzeniem. W górnej części zawsze daje się listwę wykończeniową: drewnianą, sztukateryjną, w postaci tapetowej bordiury lub szlaczka namalowanego z szablonu.
Triki aranżacyjne
Jeśli zdecydujemy się na niską boazerię, którą powyżej dopełnimy kontrastową tapetą lub farbą, sprawi to, że pomieszczenie wyda się znacznie niższe. Malując ścianę i boazerię na zbliżone kolory, unikamy tego wrażenia. Niską płycinową boazerię można skomponować z tapetą. To świetny pomysł np. do łazienki, gdzie można zrezygnować z tradycyjnych płytek, odważnie pomalować ściany i dobrać kontrastującą białą boazerię.

Inny pomysł to obudowanie całych ścian boazerią. Oczywiście boazeria powinna być ozdobiona elegancką stolarką. Doskonale sprawdzają się wgłębienia i płyciny albo listwy oddzielające. Takie stylowe akcenty wprowadzą do wnętrza odrobinę stylu angielskiego.