Farba tablicowa
- jest coraz popularniejsza. Samodzielnie możemy przygotować oryginalną dekorację w każdym wnętrzu. W kuchni na ulubione przepisy, w przedpokoju na „tablicę ogłoszeń” dla domowników. W pokoju dziecięcym daje twórczą przestrzeń do rozwijania talentów i wyobraźni, a my dorośli nie denerwujemy się „bazgrołami na ścianie”. Nasze osobiste notatki i rysunki mają nie tylko praktyczne znaczenie, ale personalizują i ożywiają pomieszczenie.
Farba jest łatwa w aplikacji, ma dobrą przyczepność do większości powierzchni – tynków, płyt karton-gips, cementowych, murowanych. Wymaga podłoża suchego. Przed nałożeniem dokładnie oczyszczamy powierzchnię z brudu i kurzu. Malowanie należy przeprowadzić w temperaturze powyżej 5 stopni C. Przed użyciem farbę dokładnie mieszamy i nanosimy za pomocą wałka z krótkim włosiem lub pędzla. Technika nakładania nie różni się zasadniczo od malowania zwykłą farbą ścienną – czyli wykonujemy ruchy naprzemienne góra – dół, prawo-lewo, następnie tzw. czesanie czyli przeciąganie wałka z farbą przez całą długość ściany. Dla uzyskania lepszego efektu zaleca się wykonanie od 2 do 3 warstw. Po około 7-10 dni od aplikacji można przystąpić do użytkowania.
Zachowajmy tylko ostrożność przy zmywaniu w pierwszych tygodniach nie szorujmy powierzchni i nie używajmy mocnych środków czyszczących. Aby mieć pewność co do terminu wysychania, sprawdzajmy jednak wszelkie uwagi producenta.
Farbą tablicową możemy pomalować całą ścianę, jak również wybrany fragment i przekształcić w praktyczną tablicę . Możemy po niej pisać i rysować zwykłą kredą oraz flamastrami kredowymi. Farba jest zmywalna więc bez trudu, jednym ruchem ręki, przy wykorzystaniu wilgotnej gąbki, usuniemy niepotrzebne zapiski. Pomalowana powierzchnia odporna jest na wielokrotne zmywanie.
Taką farbą możemy pomalować również drewno, metal, sklejkę, karton, płytki ceramiczne. Oferowane są „tablicówki” akrylowe i lateksowe z odpowiednimi atestami w zakresie bezpieczeństwa dzieci. Zarówno farby akrylowe, jak i lateksowe to produkty wodorozcieńczalne, neutralne zapachowo. Wybór rodzaju farby zależy od pomieszczenia, w którym chcemy ją zastosować. Przedpokój, kuchnia, korytarz, do tych pomieszczeń lepiej wybrać farbę tablicową lateksową, gdyż ta jest bardziej odporna na zabrudzenia. Wielu producentów ma już w swojej ofercie „tablicówki: Tikkurila, Beckers, Royal Decorative, Flugger, Decoral i inni.
Co ciekawe nie musimy ograniczać się do czerni. Wykończone farbą tablicową powierzchnie mogą mieć dowolny kolor i matowe lub półmatowe wykończenie. Co jeśli ściana pomalowana farbą tablicową nam się znudzi. Nie musimy jej usuwać, wystarczy dokładnie umyć z resztek kredy najlepiej wodą z delikatnym detergentem. Następnie pomalować powierzchnię farbą podkładową, którą możemy malować farbą nawierzchniową na dowolnie wybrany kolor.
Farba magnetyczna
to hit ostatnich lat. Ta również może być stosowana na różnych powierzchniach, które warto wcześniej wygładzić i oczyścić. Powinno się użyć farbę podkładową, która jeszcze lepiej zagruntuje powierzchnię. Używając farby magnetycznej pierwszy raz możemy być zaskoczeni jej gęstością, która utrudnia rozprowadzanie. Przed aplikacja dokładnie farbę wymieszajmy, aby równomiernie rozmieścić drobinki żelaza. To ich obecność w składzie farby sprawia, że przyciąga ona magnes. W trakcie malowania bardzo dobrze zabezpieczmy pozostałe miejsca, ponieważ zabrudzenia z farby magnetycznej trudno się usuwa. Farba magnetyczna jest najczęściej szara lub czarna, ale można ją malować zwykłą farbą ścienną w dowolnym kolorze.
Do farby magnetycznej stosujmy silniejsze magnesy i zawieszajmy lekkie przedmioty. Unikajmy przekuwania pinezkami. Dzięki farbie magnetycznej przyczepimy notatki, listę zakupów, zdjęcia, obrazki bez użycia kleju i taśmy. Nasze pociechy mogą wieszać rysunki, ozdoby, literki, magnetyczne puzzle i plakaty swoich idoli. Wszystko zależy od wyobraźni, a kiedy się znudzą wymieniamy na nowe.
Czy możliwe jest połączenie efektu tablicowego i magnetycznego ? jak najbardziej. W tym celu najpierw malujemy powierzchnię 2-3 warstwami farby magnetycznej. Następnie aplikujemy 2 warstwy farby tablicowej. Pamiętajmy aby warstwy nie były zbyt grube.
Musimy sobie zdać sprawę z tego, że farba magnetyczna jest bardzo trwała, zwłaszcza jeśli położonych jest kilka warstw. Proces usunięcia może być trudny i czasochłonny. Dużo łatwiejsze jest zastosowanie podkładu pod farbę np. w postaci tapety. Wtedy gdy decydujemy się na usunięcie po prostu zdejmujemy tapetę. Oczywiście farbę magnetyczną zawsze możemy zamalować innym produktem akrylowym.