Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Płyta gipsowo-kartonowa

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Płyta gipsowo-kartonowa to bardzo popularny materiał budowlany, mający postać arkuszy składających się z gipsu zabezpieczonego tekturą. Płyty g-k mają szerokie zastosowanie. Mogą być ścianą, sufitem, regałem, obudową kominka, wnękami. Można je z wdziękiem formować, wycinać dowolne kształty, robić oryginalne sufity podwieszane z intrygującym oświetleniem.
    Płyty gipsowo-kartonowe to materiał łatwy w obróbce i montażu, dzięki czemu wiele prac wykończeniowych można wykonać samemu. Poza ogólnymi zaletami związanymi z wyeliminowaniem mokrych robót, bardzo ważne jest to, że gips jest materiałem ekologicznym, nieszkodliwym dla naszego zdrowia i środowiska. G-k służą głownie do wznoszenia ścianek działowych lub jako licówka wewnętrznych ścian i sufitów. Mają również zastosowanie jako osłona przeciwpożarowa, ponieważ pod wypływem wysokiej temperatury, pochłaniają duże ilości ciepła, opóźniając dotarcie ognia do wrażliwszych części budynku. Uwaga – o ochronie przeciwpożarowej nie decydują same płyty, ale cała ściana z nich zrobiona lub nimi pokryta. Istotna jest konstrukcja, ilość warstw płyty i szczelność połączenia.

    Wyróżniamy następujące rodzaje płyt g-k


    Zwykłe GKB – koloru szarego, o grubości 9.5 lub 12,5 mm. Stosowane w pomieszczeniach w których wilgoć nie przekracza 70% impregnowane GKBI – koloru zielonego, lub o oznaczeniach zielonych, grubość 12.5 mm. Impregnowane, przeznaczone do pomieszczeń w których wilgotność sięga do 85% w czasie nie dłuższym niż 10-12 godzin ogniochronne GKF – koloru czerwonego lub z czerwonymi oznaczeniami, grubość 12,5 mm. Mają wbudowane w rdzeń siatki z włókna szklanego lub gips zmieszany z drobnym włóknem szklanym ognioodporne impregnowane GKFI – zielone z czerwonymi napisami. To płyty z rdzeniem z włókna szklanego i dodatkowo impregnowane.

    Fachowcy wskazują zalety suchej zabudowy, takie jak
    - lekkość konstrukcji
    - szybki montaż i ewentualny demontaż (możliwość łatwej przebudowy)
    - nie wymagają do montażu skomplikowanych narzędzi
    - zastosowanie g-k daje duże, gładkie powierzchnie
    - płyty bez problemu można malować, tapetować, układać na nich płytki ceramiczne
    - pod płytami można poprowadzić rury i kable
    - z pomieszczenia można korzystać bezpośrednio po wykonaniu prac
    - konstrukcje pokryte płytami są trwałe, ognioodporne
    i wytłumiają dźwięki.

    Bardzo trudno o trwałe uszkodzenie okładziny gipsowo-kartonowej. Może się to zdarzyć przy zalaniu lub wbiciu ciężkim przedmiotem. Zniszczoną płytę należy wtedy po kawałku wycinać, zaczynając od środka i kierując się w stronę profili nośnych. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić płyt sąsiednich. Po usunięciu płyty pozbywamy się spoin. Nową płytę montujemy na miejsce starej (standard wymiarów zapewnia dobre dopasowanie). Przykręcamy do profili, ponownie szpachlujemy i malujemy.

    Płyta gipsowo-kartonowa

    Jeśli mocno uderzymy twardym przedmiotem w narożnik ściany wykończonej płytami g-k, możemy spodziewać się odłupania masy szpachlowej. Wtedy należy uzupełnić ubytek taką samą szpachlówką i po sprawie. Zdecydowanie gorzej, gdy uszkodzenie jest poważniejsze i dotyczy stalowego profilu narożnikowego. Konieczne jest wówczas usunięcie całej spoiny od góry do dołu i wyrwanie narożnika. Następnie po oczyszczeniu i zagruntowaniu uszkodzonego miejsca, można przymocować na klej gipsowy nowy profil. Następnie szpachlujemy narożnik a po wyschnięciu i wyszlifowaniu masy szpachlowej spoinę gruntujemy a po upływie doby możemy malować.

    Zdarza się, że w wyniku ruchów konstrukcyjnych po pewnym czasie dostrzegamy długie rysy w narożach między płaszczyznami z płyt g-k. Zazwyczaj występują one na styku sufitów podwieszanych ze ścianami i na poddaszach. Najskuteczniejszą naprawą jest w tej sytuacji ponowne wykonanie spoin z zastosowaniem połączenia ślizgowego. Jeśli w wyniku bardzo silnego uderzenia powstanie dziura lub wgniecenie w płycie gipsowo-kartonowej, trzeba wówczas wyciąć w niej kwadratowy otwór. Do niego wstawiamy łatę dopasowaną wymiarem i przyciętą z innej płyty. Wcześniej jednak w otworze umieścić trzeba kawałki stalowego profilu lub drewnianej listwy, by utworzyć stabilne podparcie dla łaty Łatę gipsowo-katronową wkłada się w wycięty otwór w płycie i przykręca do profili. . Fazujemy z pomocą nożyka krawędzie uzupełnienia i krawędzie płyty wokół otworu. Dzięki temu powstanie wgłębienie dla masy spoinującej. Gdy gips szpachlowy wyschnie, spoinę szlifujemy, delikatnie wygładzamy cała łatę, gruntujemy ją i malujemy na taki sam kolor jak reszta ściany. Jeśli nie mamy wprawy, zarówno w montażu jak i w kwestii napraw ewentualnych uszkodzeń w płytach gipsowo-kartonowych, lepiej te prace zlecić dla doświadczonego fachowca.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Płyta gipsowo-kartonowa

    Komentarze
    Do wykończenia wewnątrz budynków np: pokrycia elementów konstrukcyjnych budynku, budowy ścianek działowych, przepierzeń, sufitów, podłóg, moim zdaniem najbardziej nadaje się płyta gipsowo-włóknowe Fermacell https://www.fermacell.pl/zastosowanie-.php . Można ją z łatwością nacinać, łamać, przecinać, strugać, wiercić w niej, frezować je, a także szlifować. Jest przyjazna dla człowieka i środowiska, wytrzymała, stabilna, odporna na ogień, tłumi hałas. Znakomicie nadają się do pomieszczeń o zmiennej wilgotności powietrza, jak np. łazienki. Po wysuszeniu płyta osiąga swoją pełną sztywność. Można powiesić na niej np: obraz o wadze 17 kg.
    2018-10-01 09:34:02
    Gustaw Kocemba


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush