Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Odnowienie elewacji

  Kategoria: Remont
  Przypnij
  Zima na półmetku, nim się obejrzymy wystartujemy ochoczo do wiosennych porządków i remontów. Może przyjrzycie się, jak po zimnie wygląda elewacja waszego domu, może trzeba zaplanować jej odświeżenie. Każdą elewację po kilkunastu latach warto odnowić, czasami wcześniej wymaga przeprowadzenia prac. To zależy od stopnia zniszczenia i uszkodzeń. Malowanie to najprostszy sposób na odnowienie elewacji.
  Choć prace nie są skomplikowane, wymagają zastosowania rusztowania, specjalistycznych preparatów i sprzętów (np. agregatów wysokociśnieniowych), dlatego warto zlecić je firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Warto zadbać o staranny dobór materiałów tak, aby naprawa starczyła na kolejne kilkanaście lat.

  Ocena stanu elewacji


  Krok pierwszy to ocena stanu podłoża, powinno być zwarte i mocne, inaczej farba nie będzie się trzymać. Jeśli okaże się inaczej, należy znaleźć i usunąć przyczynę uszkodzeń i wad, by niszczące procesy nie ujawniły się ponownie na odnowionej elewacji. Dobrze też wiedzieć, jakim rodzajem tynku pokryta jest elewacja. Naprawa wymaga dopasowania nowych fragmentów do starych i użycia tego samego rodzaju materiałów.
  elewacja

  Dobór farby


  Rozpoznanie farby nałożonej na starą powierzchnię nie jest łatwe i wymaga nieco doświadczenia. Pewnym wskaźnikiem może być wiek budynku i czas wykonania lub odnowy elewacji. W domach bardzo starych mogą być zastosowane farby wapienne (najstarsze) lub silikatowe (używane ponad 100lat). Farby akrylowe stosowano u nas od lat 60-tych XX wielu, silikonowe pojawiły się w latach 80-tych. Jeśli chcemy zastosować inny rodzaj farby niż poprzednia, pamiętajmy,
  że nie wszystkie farby elewacyjne zgrają się ze sobą. Nie stosujemy farby akrylowej na silikatową i wapienną. Silikatowej na akryl, wapiennej na akryl i silikon
  a silikonowej na wapienną. W przypadku nałożenia farby niekompatybilnej ze starą powłoką może ona nie przylegać do podłoża, a przez to odpadać lub ulec spłukaniu. Dobrym pomysłem jest pomalowanie fragmentu ściany na próbę i po pewnym czasie upewnienie się, czy nie wystąpiły jakieś problemy.

  Kolejność prac przy odnawianiu elewacji


  Remont przeprowadzamy przy dobrej pogodzie. Dobrze, gdy przez kilka dni temperatura nie spada poniżej +10 stopnic i jest sucho. Zamarznięcie wody
  w niewyschniętej elewacji spowoduje pękanie, a praca w dużej wilgotności powietrza naraża na powstawanie widocznych zacieków. Również temperatura powyżej 25 stopniC prowadzi do wad wymalowania. Farba schnie za szybko, przez to mogą się ujawnić połączenia poszczególnych pól roboczych.
  Zaczynamy od mycia ścian wodą pod ciśnieniem, usunięcia luźno związanych zanieczyszczeń i mikroorganizmów. Po oczyszczeniu przeprowadzamy drobne prace naprawcze, które muszą zostać wysezonowane. Po całkowitym wyschnięciu nanosimy preparat niszczący glony i grzyby. Robimy to używając wałka lub pędzla aż do całkowitego zawilgocenia (czynność wymaga odzieży ochronnej, okularów, rękawic i maseczki). Po 24 h przeprowadzamy gruntowanie, dzięki temu zmniejszamy i wyrównujemy nasiąkliwość podłoża, zwiększymy przyczepność nanoszonej farby i zmniejszymy jej zużycie. Po upływie 24-48 h przystępuje
  do nakładania farby elewacyjnej. Można to robić pędzlem lub wałkiem. Przy użyciu wałka uzyskuje się z reguły niższe zużycie farby, zwłaszcza na podłożu fakturowym. W czasie jednego dnia trzeba malować całą ścianę, bez przerw w połowie płaszczyzn. W przeciwnym wypadku miejsca łączeń mogą się wyróżniać. Zazwyczaj nakładamy dwie warstwy farby.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Odnowienie elewacji

  Komentarze
  Artykuł w sam raz dla nas - co za wyczucie! Kupiliśmy dom i teraz trzeba go odświeżyć, wyremontować - coś czuję, że znajdziemy u Was dużo praktycznych porad, a także inspiracji, tak żeby było pięknie i idealnie w naszym nowym, własnym domu :)
  2018-09-28 16:03:02
  PaniWiosna


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati