Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Jak samodzielnie zrobić tynk strukturalny?

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    We własnym domu chciałoby się często mieć coś więcej niż tylko gładkie zwykłe ściany. Tynk strukturalny to oryginalna i stylowa ozdoba ścian. Jego samodzielne wykonanie nie przerasta możliwości przeciętnego majsterkowicza. Ściana z tynkiem strukturalnym może wyglądać naprawdę niezwykle i wnieść do przestrzeni mieszkania wiele życia. Nowoczesne tynki możemy nakładać na niemal każdy typ ściany.

    Tynk strukturalny – liczne możliwości kompozycji


    Tynk strukturalny, dekoracyjny, nadaje ścianom nowy wygląd. Struktura powstała na ścianie zależy od rodzaju zakupionego tynku, grubości nałożonej warstwy i dalszej obróbki. Najlepiej prezentuje się w dużych oraz dobrze doświetlonych pokojach. Możemy pokryć nim wszystkie ściany, bądź niewielki fragment. To drugie rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku słabo doświetlonych pomieszczeń o mniejszych rozmiarach. Tynk strukturalny sprawdza się na ścianach z betonu, betonu komórkowego, gipsu oraz drewna. Można go stosować zarówno na nowych jak i starych powierzchniach. Warstwa tynku skutecznie maskuje mankamenty ścian, a jednocześnie jest bardzo odporna na działanie wilgoci. Możemy ją zatem bez obaw stosować w przedpokoju,  kuchniach oraz wilgotnych łazienkach. Jej dodatkowym atutem jest odporność na uszkodzenia mechaniczne.

    Jak przygotować podłoże i tynk strukturalny?


    Ściana przeznaczona do tynkowania powinna być gładka i mocna. Nierówności, dziury i pęknięcia muszą być przed tynkowaniem usunięte.  W następnym kroku usuwamy ze ściany wszystkie tłuste zabrudzenia oraz kurz. Po dokładnym oczyszczeniu przystępujemy do zagruntowania całej powierzchni. Preparat gruntujący wyrówna nasiąkliwość ściany i zwiększy przyczepność gipsu strukturalnego. 
    Tynk strukturalny kupiony w gotowej postaci należy po otwarciu dokładnie wymieszać. Do suchych składników trzeba dodać wskazaną ilość wody i za pomocą na przykład wiertarki i mieszadła doprowadzić do jednolitej masy. Kiedy tynk uzyska odpowiednią konsystencję, może być nakładany na przygotowane ściany.
    atznk

    Jak nanosić tynk strukturalny?


    W zależności od składu tynku i jego grubości wybiera się rodzaj i sposób obróbki struktury. Gdy np. chcemy, nałożyć na ścianę grubą warstwę tynku i jednocześnie nanieść na nią wzór, to powinien on być bardzo prosty. Struktura tynku jest optymalna wtedy, gdy powstaje w jednym ciągu pracy. Jeśli powierzchnia jest duża, nie powinno się nakładać więcej tynku, niż można w ciągu mniej więcej kwadransa obrobić. W tym przedziale czasu wilgotny tynk musi uzyskać na powierzchni równomierny ornament wykonany wybranym narzędziem. Warto też zawczasu sprawdzić na powierzchni próbnej, czy zaplanowana struktura musi być wykonana w sposób „bezszwowy”. Jedne wzory dadzą się łatwo łączyć, a z innymi bywają trudności.

    Sposoby tworzenia struktury


    Po nałożeniu tynku strukturalnego na ścianę przystępujemy do nadania mu odpowiedniej faktury. Warto się spieszyć i fakturować ścianę zanim masa tynkarska zacznie się ze sobą wiązać. W trzecim etapie możemy pozwolić sobie na dużą dowolność. Do nadania faktury możemy wielu przedmiotów, wszystko zależy od efektu, który chcemy osiągnąć.
    Wałek ze wzorem. Używa się podobnie jak wałka do malowania. Wzór na rolce jest przenoszony na wilgotny tynk. Nie ma tutaj specjalnych możliwości do improwizacji, dlatego ta metoda strukturyzacji ściany uda się nawet początkującemu.
    Wałek z wgłębieniami. Wystarczy tylko pionowo prowadzić wałek, a wgłębienia na jego powierzchni zamienią się w wypukłości na tynku. Wzór pozostaje stale niezmienny.
    Ścierka. Pocieranie powierzchni wilgotnego tynku ścierką nadaje mu delikatną fakturę. W zależności od koloru farby wnętrze może zyskać charakter ciepły i przytulny albo chłodny i surowy.
    Paca zębata. Daje możliwość uzyskania wzoru składającego się z linii równoległych. Ornament może być kolisty, albo złożony z linii pionowych lub poziomych.
    Szczotka. Pociągnięciami grubszej szczotki można z łatwością stworzyć delikatny wzór. Ta metoda też nie wymaga dużej wprawy.
    Pędzel. Dużym, okrągłym pędzlem można odciskać na wilgotnym tynku koliste wzory. Cierpliwość i trochę ćwiczenia dadzą ciekawy efekt.
    W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się odciskanie wielokształtnych wzorów utrwalonych na twardych szablonach.
    aastru
     

    Malowanie tynku


    Niektóre tynki są od razu barwione przez producenta. Jednak w ofertach sprzedaży znajdują się również masy niebarwione, które należy pomalować po nałożeniu na ścianę. Nakładamy farbę w momencie, gdy tynk będzie już całkowicie wyschnięty. Do malowania możemy użyć wałka z grubym włosiem, pędzla lub gąbki. Nakładanie pojedynczego koloru nie powinno przysporzyć nam żadnych problemów.
    Nieco trudniej będzie pomalować tynk strukturalny dwoma nakładającymi się na siebie barwami. Do nałożenia pierwszej najlepiej będzie użyć pędzla lub gąbki, które efektywnie pokryją kolorem wszystkie wgłębienia i wypukłości. Następnie czekamy do pełnego wyschnięcia farby. Drugi kolor nanosimy na ścianę za pomocą wałka z cienkim włosiem. Dzięki temu nasza farba pokryje jedynie wypukłości, podczas gdy we wgłębieniach nadal będzie znajdował się pierwszy kolor.



     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Jak samodzielnie zrobić tynk strukturalny?

    Komentarze
    Osobiście jestem fanką tynku strukturalnego. Tak długo namawiałam męża, aż strzeliliśmy sobie w salonie na jednej ścianie. W efekcie jestem po prostu zakochana!
    2019-01-17 09:04:02
    Monika


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush