Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Łazienka - sprawne wykończenie pomieszczenia

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Wykonanie łazienki to nie proste zadanie, wymaga połączenia elementów zarówno budowlanych jak i estetycznych. Masz w planach wykańczanie łazienki? Jaka będzie kolejność etapów? Ile czasu zajmie realizacja poszczególnych prac? Co powinno się przygotować zanim przyjdą fachowcy? Na tych kilka podstawowych pytań chcę dziś odpowiedzieć. Przygotujcie się dobrze do działania. Powodzenia!
    Łazienka już dawno nie pełni tylko funkcji higienicznych. Jest to pomieszczenie, w którym chcemy się zrelaksować po całym dniu, więc potrzebujemy w niej swobody i komfortu. Zastanawiając się nad jej urządzeniem, każdy ma wyobrażenie tej idealnej – jedni marzą o wannie z masażem inni o morskich klimatach. Swoje wyobrażenia trzeba konfrontować z rzeczywistością i dostosować projekt do wielkości pomieszczenia, jego kształtu i możliwości aranżacyjnych. Po pierwsze dobry projekt!
    ałazienka2
    Po drugie zakupy! Aby wykończenie łazienki poszło sprawnie te zaplanujmy dużo wcześniej. Najlepiej mieć wszystko przygotowane zanim zaczną się prace. Niestety nie wszystko kupimy od ręki, a czekanie na dostawy powoduje przestój. Jeśli nie uda się nam zgromadzić wszystkiego, skupmy się na tym, co jest potrzebne na początku. Meble, lustro i lampki można zamontować potem, natomiast stelaż do WC, płyty g-k, płytki, urządzenia sanitarne są niezbędne.

    Remont


    Jeśli urządzenie łazienki łączy się z remontem, zajmie nam to więcej czasu niż wykończenie nowego pomieszczenia. Zaplanujmy to na czas, gdy większość domowników może być poza domem (jeśli to jedyna łazienka w mieszkaniu). Duzy remont trwa kilka tygodni i zazwyczaj wynika coś nieprzewidzianego. Pamiętajmy o zabezpieczeniu reszty mieszkania prowizorycznym parawanem z płyty g-k lub zasłony. Chodzi o powstrzymanie kurzu, który wszędzie wnika.
    W przypadku remontu dochodzą jeszcze prace rozbiórkowe. To czynności brudne i głośne, dlatego warto uprzedzić sąsiadów. Ustalmy, kto jest odpowiedzialny za podstawienie kontenera na gruz (w przypadku bloku ustalamy z zarządcą terenu miejsce jego ustawienia).
    ałazienka1

    Prace instalacyjne


    To kolejny etap. Dotyczy to rozprowadzenia rur wodno-kanalizacyjnych do wszystkich urządzeń. Aby uniknąć korekt powinniśmy dokładnie wiedzieć, gdzie będą poszczególne przybory. Powinniśmy teraz określić typy i lokalizację baterii, zaworów i odpływów. Ten moment, choć trudno to sobie wyobrazić bardzo wpływa na efekt końcowy. Jeśli mamy płytki (czy inną okładzinę) właśnie teraz rozmierzamy na sucho ułożenie. Prace z instalacją trwają kilka dni. Pamiętajmy, szczelność instalacji sprawdzamy przed zamurowaniem rur.
    Prace hydrauliczne uwzględniają również wykonanie wodnego ogrzewania podłogowego, jeśli takie planujemy.
    Podłączenie odpływu liniowego w kabinie prysznicowej to temat szerszy i jeśli chcemy takie rozwiązanie, sprawdźmy wcześniej, czy będzie możliwe. Zależy to od tego, na jakim poziomie jest podłączenie pionu kanalizacyjnego. Często kielich wlotu do pionu jest powyżej posadzki. Kanalizacja działa grawitacyjnie, wszystkie rury powinny mieć spadek w kierunku wlotu pionu. Odpływ musi być zatem powyżej. W blokach wielorodzinnych nie zawsze można dokonać przeróbek. Po etapie instalacyjnym przed zamurowaniem i otynkowaniem warto zrobić kilka fotografii dokumentacyjnych i zachować w domowym archiwum. W razie awarii czy kolejnych remontów takie zdjęcia są bardzo przydatne.

    Elektryka


    2-3 dni trwają prace elektryczne. Poinformujmy elektryka ile chcemy gniazdek i gdzie, jakie oświetlenie i jak sterowane. Zastanówmy się nad podłączeniem urządzeń, które zaplanowaliśmy w łazience. Koniecznie sprawdźmy wymagania dla tych urządzeń, może się okazać, że któreś wymaga napięcia trójfazowego lub przewodów czterożyłowych. Późniejsze przeróbki będą kosztowne i trudniejsze.

    Zabudowy z płyt g-k


    Teraz już pora na podwieszane sufity i inną zabudowę. Używamy płyt z atestem wodoodporności. Tworzymy zabudowy, wszelkie ścianki, wnęki, półki itp. Płytami można również wyrównać ściany, choć zabiera to trochę miejsca. Z szerokości łazienki ubywa ok. 3-5 cm.  Zabudowę g-k warto przemyśleć pod kątem wymiarów płytek, które wybraliśmy, aby uniknąć wielu docinek. Teraz tynkowanie ścian, impregnacja, uszczelnianie. Te prace trwają kolejnych kilka dni.
    ełazienka

    Układanie płytek i montaż urządzeń


    Przychodzi czas na glazurę. Dobry fachowiec jeszcze przed przyklejeniem sprawdza na sucho ich rozłożenie. Rysuje na ścianach i podłodze linie startowe, sprawdza zgodność wymiarów, rozplanowuje dekory. Fugi między płytkami powinny być nienasiąkliwe. Godne polecenia są fugi epoksydowe. Są droższe i wymagają doświadczenia w kładzeniu, ale nie brudzą się i nie zmieniają koloru w czasie użytkowania. Równocześnie następuje biały montaż (brodzik, wanna, umywalka, wc). Akcesoria te są zazwyczaj fabrycznie zabezpieczone, ale warto dodatkowo osłonić je tekturą, która dodatkowo chroni przed zabrudzeniem i uszkodzeniem.  W zależności od skomplikowania projektu prace trwają 3-6 dni, fugowanie i mycie to kolejne 1-2 dni. Ostatnim etapem jest montaż kranów, oświetlenia i pozostałych dodatków.








     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Łazienka - sprawne wykończenie pomieszczenia

    Komentarze
    Piękne te łazienki na zdjęciach. Co z tego, skoro i tak z naszą nic nie wymyślimy. Mała jest i ciasna, więc ciężko o dobre wrażenia estetyczne :/
    2018-09-28 16:03:02
    NIEzadowolona

    NIEzadowolona - proszę rozchmurz się :). Zapewniam, że nawet niewielką łazienkę można bardzo przyjemnie i funkcjonalnie zaaranżować. Odsyłam Ciebie do wcześniejszych artykułów na ten temat "Wanna czy kabina co lepsze?", "Mała łazienka - duże wyzwanie". Mam nadzieję, że te porady będą inspiracją do zmian, które Ciebie ucieszą. Powodzenia!
    2018-09-28 16:03:02
    Natalia Słowik


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush