Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Ananasowate w naszych domach

    Przypnij
    Rośliny ananasowate charakteryzują się niezwykle barwnymi, trwałymi kwiatami. Nie są roślinami łatwymi w domowej uprawie, jednak przy podstawowej wiedzy o ich pielęgnacji można spróbować . Zachęcam do poznania podstawowych informacji o tych ciekawych roślinach doniczkowych. Coraz więcej wyjątkowych okazów dostępnych jest w sklepach, warto sięgać po nie, by dekorować przestrzeń.
    Ananasowate to nazwa dużej rodziny roślin o ozdobnych liściach i kwiatach. Obejmuje ona około 2000 gatunków roślin blisko spokrewnionych z ananasem jadalnym. Większość z nich pochodzi z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej i Środkowej. Charakteryzują się rozetą skórzastych, wąskich liści - ciemno lub jasno zielonych, paskowanych a nawet wzorzystych. U podstaw liści tworzy się lejek, w którym zbiera się woda. Środek rozety w okresie kwitnienia przybiera kolorowe barwy - najczęściej czerwoną, ale także pomarańczową i żółtą. Wszystkie tworzą piękne kolorowe kwiatostany na mocnych pędach, złożone z wielu małych kwiatów, prawie całkowicie ukrytych, otoczonych kolorowymi przykwiatkami. Zwykle żyją 2 - 3 lata. Kwitną przez kilka miesięcy, niestety rośliny zamierają po kwitnieniu. Wcześniej jednak wytwarzają 2 - 3 małe odrosty.
    akwi

    Epifity oraz naziemne


    Rośliny ananasowate można podzielić na dwie grupy - epifity oraz naziemne.
    W środowisku naturalnym epifityczne rośliny ananasowate rosną w koronach drzew lub w szczelinach skalnych. Mają słabo rozgałęzione, krótkie korzenie, które służą głownie podpieraniu. Epifity czerpią składniki pokarmowe z powietrza i oraz martwej materii organicznej z podłoża. Ich przedstawiciele to: oplątwa, frizea, echmea.
    Formy naziemne ananasowatych oczywiście rosną na ziemi. Mają bardziej rozbudowany system korzeniowy, który mocno trzyma roślinę w podłożu i pobiera składniki pokarmowe z gleby. Należą do nich guzmania, skrytokwiat, neoregelia, ananas jadalny.
    guuu

    Uprawa i pielęgnacja


    Podłoże
    Dla form naziemnych powinno składać się z mieszanki torfu z dodatkiem świeżego mchu. Epifity nie powinny rosnąć w zwykłym podłożu, gdyż szybko zgniją. Najlepiej czują się przytwierdzone do kawałka drewna, gdy ich korzenie są owinięte mchem torfowcem.
    Stanowisko
    Powinno być jasne lub lekko zacienione. Należy unikać bezpośredniego, silnego nasłonecznienia. Rośliny umiejscowione od strony południowej powinny być oddalone od okna.
    Temperatura
    Temperatura pokojowa jest optymalna dla wzrostu roślin ananasowatych. Zbyt niska w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. W zimie najlepiej czują się w temperaturze  około 13 stopni C.
    Kwitnienie
    Możliwe jest w cieple (temperatura około 24 stopni C). Rośliny po kwitnieniu zamierają.
    anananan
    Podlewanie
    Powinno być regularne i racjonalne. Podlewać należy 2 razy w tygodniu miękką wodą lub woda przegotowaną o temperaturze 20-25 stopni C. Wodę należy wlewać z góry na liście, aby spływała do nasady liści. Nie można dopuścić do wyschnięcia stożka wzrostu, znajdującego się w naturalnym zbiorniku wody w rozecie liściowej.
    Nawożenie
    Ananasowate nawozimy przez cały rok, nie tylko w okresie wiosennym odpowiednim nawozem.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Ananasowate w naszych domach

    Komentarze
    Tylko jak zimą ogarnąć te 13 stopni?
    2019-02-04 08:43:02
    Andzia

    Piękne są!
    2019-02-04 08:51:04
    Wanda


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush