Epifity oraz naziemne
Rośliny ananasowate można podzielić na dwie grupy - epifity oraz naziemne.
W środowisku naturalnym epifityczne rośliny ananasowate rosną w koronach drzew lub w szczelinach skalnych. Mają słabo rozgałęzione, krótkie korzenie, które służą głownie podpieraniu. Epifity czerpią składniki pokarmowe z powietrza i oraz martwej materii organicznej z podłoża. Ich przedstawiciele to: oplątwa, frizea, echmea.
Formy naziemne ananasowatych oczywiście rosną na ziemi. Mają bardziej rozbudowany system korzeniowy, który mocno trzyma roślinę w podłożu i pobiera składniki pokarmowe z gleby. Należą do nich guzmania, skrytokwiat, neoregelia, ananas jadalny.
Uprawa i pielęgnacja
Podłoże
Dla form naziemnych powinno składać się z mieszanki torfu z dodatkiem świeżego mchu. Epifity nie powinny rosnąć w zwykłym podłożu, gdyż szybko zgniją. Najlepiej czują się przytwierdzone do kawałka drewna, gdy ich korzenie są owinięte mchem torfowcem.
Stanowisko
Powinno być jasne lub lekko zacienione. Należy unikać bezpośredniego, silnego nasłonecznienia. Rośliny umiejscowione od strony południowej powinny być oddalone od okna.
Temperatura
Temperatura pokojowa jest optymalna dla wzrostu roślin ananasowatych. Zbyt niska w połączeniu z nadmiernym podlewaniem powoduje gnicie roślin. W zimie najlepiej czują się w temperaturze około 13 stopni C.
Kwitnienie
Możliwe jest w cieple (temperatura około 24 stopni C). Rośliny po kwitnieniu zamierają.
Podlewanie
Powinno być regularne i racjonalne. Podlewać należy 2 razy w tygodniu miękką wodą lub woda przegotowaną o temperaturze 20-25 stopni C. Wodę należy wlewać z góry na liście, aby spływała do nasady liści. Nie można dopuścić do wyschnięcia stożka wzrostu, znajdującego się w naturalnym zbiorniku wody w rozecie liściowej.
Nawożenie
Ananasowate nawozimy przez cały rok, nie tylko w okresie wiosennym odpowiednim nawozem.