Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Gramy w zielone - rośliny w domu

    Przypnij
    Kwiaty doniczkowe, które uprawiamy w naszych domach, nie tylko je dekorują, ale wpływają bardzo korzystnie na nasze zdrowie. W poprzednim artykule szczególną uwagę poświęciłam tym roślinom, które oczyszczają nasze powietrze, ale zalet kwiaty mają więcej. Dowiecie się jeszcze, dlaczego nie warto rezygnować z roślin i czym mogą one się przysłużyć. Mam nadzieję, że po lekturze zagracie w zielone.
    Ponieważ jesteśmy nierozerwalnie związani z naturą, nawet w betonowych miastach dobrze czujemy się w towarzystwie roślin.

    Zielona energia


    Wielu naukowców potwierdza, że kolor zielony wpływa na poprawę krążenia krwi i lepszą pracę płuc. Niektóre z badań wykazują nawet, że zielony pogłębia nasz oddech. Lecz zieleń roślin doniczkowych działa pozytywnie przede wszystkim na psychikę człowieka – uspokaja nerwy, koi wzrok.
    Według feng shui na dobry przepływ energii wpływają rośliny zwłaszcza z zaokrąglonymi liśćmi. Ta rozchodzi się łagodnie, a my czujemy spokój. Z kolei te ostro zakończone, czy z kolcami chronią przed złem, pobudzają osoby dynamiczne, a u osób nieśmiałych wzmacniają pewność siebie. Najwięcej energii emitują rośliny kwitnące i osiągające większe rozmiary.

    Rośliny doniczkowe „oczyszczają” powietrze, gdyż mają zdolność pochłaniania szkodliwych substancji, a my w mniejszym stopniu odczuwamy działanie trucizn na nasz organizm. To już wiecie z poprzedniego artykułu. Ponadto
    kwiaty w procesie fotosyntezy zużywają dwutlenek węgla i produkują tlen, dzięki czemu jego zasobność w pomieszczeniu w którym stoją rośliny zwiększa się. Po trzecie rośliny doniczkowe przyczyniają się do nawilżenia powietrza. Im cieplej w mieszkaniu i sucho, tym kwiaty wydalają więcej pary wodnej, tym samym wilgotność powietrza w pomieszczeniu podnosi się.Ponadto przebywanie wśród zieleni wpływa na nas relaksująco, w pomieszczeniu lepiej się odpoczywa a także pracuje.

    Jakie kwiaty wybrać do mieszkania?


    Wybierając rośliny doniczkowe do domu kierujmy się własną intuicją i warunkami do uprawy jakie panują w danym wnętrzu. Ja przedstawiam kilka propozycji godnych uwagi.
    Grubosz drzewiasty (Crassula arborescens) ten sukulent znany jest pod nazwa drzewko szczęścia, bo przypomina swoim wyglądem miniaturowe drzewko. Mam mięsiste okrągłe listki w których magazynuje wodę. Lubi piszczysto-gliniaste podłoże, miejsca nasłonecznione i oszczędne podlewanie. W okresie jesienno-zimowym w czasie spoczynku wymaga chłodniejszego stanowiska. Już nasze prababki znały jego „magiczną” moc. Według wielu zwyczajowych wierzeń sprzyja fortunie i pomyślności. Ponadto roślina ta ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
    zielone1
    Paprocie (Polypodiaceae)– to jedne z najpożyteczniejszych roślin. Są różne ich odmiany, a wszystkie korzystnie działają na środowisko. Paproć lubi miejsca jasne i połcieniste, w zimie woli chłód (ok. 17 stopni C). Preferuje częste zraszanie, najlepiej odstałą wodą. Paprocie skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn i szkodliwego promieniowania emitowanego przez telewizor, komputer itp.
    Fikus lyrata (Ficus laryta)jest najbardziej dekoracyjnym wśród figowców uprawianych domowo. Osiąga do 3 m wysokości. Jego soczysto zielone pofalowane liście przypominają kształtem skrzypce. Fikus nie jest trudny w uprawie. Jasne stanowisko, umiarkowane podlewanie i oczyszczanie liści wilgotną szmatką, oto co lubi ten kwiat. Oczywiście do pełni rozwoju potrzebuje dużo swobodnego miejsca z dala od innych roślin.
    Fiołki (Violaceae) fiołek afrykański i fiołek alpejski (cyklamen) korzystnie wpływają zwłaszcza na osoby starsze bo pozytywnie nastawiają do życia. Nie należą do  łatwych w uprawie, stąd traktowane są jako rośliny na jeden sezon. Tymczasem w odpowiednich warunkach mogą cieszyć nas kilka lat. Fiołki nie lubią wysokiej temperatury, trzeba je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Nie zraszamy rośliny tylko ustawiamy doniczkę na podstawce z wodą. Jeśli, mimo starań, kwiat traci okazałość możemy go wymienić na nowy okaz. Pięknie kwitnące,  kolorowe fiołki są roślinami dostępnymi i stosunkowo niedrogimi.
    zielone2
    Zroślicha (Syngonium) to szybko rosnące pnącze osiągające do 1,5 m wysokość. Ozdobne z liści o strzałkowatym kształcie, które maja rożno zielono-żółte wybarwienia. Najlepiej czuje się w głębi pomieszczenia, bo na parapecie odwraca wszystkie liście do światła. Stosujmy podłoże uniwersalne i obfite podlewanie. Zroślicha skutecznie pochłania amoniak (wydzielany m.in. przez sprzęty biurowe i detergenty).


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush