Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zagospodarowanie wody deszczowej

    Przypnij
    Powodów przemawiających za wykorzystaniem deszczówki do podlewania ogrodu i domowych zastosowań, jest co najmniej kilka. Po pierwsze jest to rozwiązanie ekologiczne, wykorzystujemy opady nie pozwalając im zmarnować się i spłynąć do studzienek. Po drugie woda deszczowa w odróżnieniu od tej z ujęcia nie posiada chloru czy innych dodatków. Jest to woda miękka dobrze tolerowana przez rośliny.
    Racjonalne gospodarowanie wodą jest ważne nie tylko pod względem ekonomicznym, ale głównie przez aspekt ekologiczny. Inwestując w nowoczesne systemy odzysku wody wspomagamy środowisko naturalne i nie wyczerpujemy jego zapasów.
    Aby stworzyć funkcjonalny i oszczędny ogród warto wykorzystać wodę deszczową do podlewania. Wykorzystując zbiorniki do gromadzenia deszczówki, zyskujemy stały dostęp do darmowej, zdrowej dla roślin wody. Może się okazać, że wykorzystanie wody z opadów zmniejszy do 100% zużycie wody z wodociągów do celów ogrodowych. Ponadto deszczówkę możemy z powodzeniem wykorzystywać w gospodarstwie domowym.
    deszczówka1

    Zbieranie deszczówki


    Dużo wody możemy zebrać z dachów budynków na działce, pod warunkiem, że nie są pokryte eternitem ani papą. Przyjmując przeciętny wskaźnik deszczu 30l/s na hektar, z dachu o wielkości 100m2 można zebrać w ciągu 10 minut 180 litrów wody. Najprościej jest podstawić beczkę pod rynnę, by następnie przy użyciu pompy pozyskiwać zgromadzoną wodę do podlewania. W sprzedaży są dostępne specjalne filtry, które montuje się na rynnie lub u jej wylotu. Takie zbieranie jest jednak mało ekonomiczne, w czasie deszczu nie ma konieczności podlewania, beczka szybko się napełni, a nadmiar wody i tak trafi do kanalizacji. Z kolei podczas suszy, zbiornik szybko pustoszej. Uwaga! Deszczówki nie gromadzimy w metalowych pojemnikach, jest ona kwaśna i działa korozyjnie. Dobrze by pojemnik posiadał kran, co ułatwi nam dostęp do zebranej wody.
    Zaawansowanym sposobem pozyskiwania i wykorzystania deszczówki to instalacja systemu zbierania wody opadowej. Woda przechowywana jest w zbiorniku pod ziemią. Jego wielkość powinna być dopasowana do wielkości połaci dachu, z którego będzie zbierana woda. Średnio przyjmuje się, że na każde 25m2 powierzchni trzeba przeznaczyć 1m3 zbiornika. Do zbiornika z rynny wodę odprowadza rura. Nadmiar wody odprowadzany jest na zewnątrz przez przelew awaryjny do kanalizacji deszczowej, rowu melioracyjnego lub skrzynek rozsączających. Do podlania ogrodu woda trafia dzięki pompie elektrycznej. Wystarczy długi wąż i cały ogród jest zroszony.
    deszczówka
    Rozbudowane centrale deszczowe montuje się tam gdzie poza podlewaniem ogrodu, deszczówkę wykorzystuje się również w gospodarstwie domowym do spłukiwania toalet, prania i sprzątania. Centrala jest w pełni zautomatyzowana, zbudowana min. z pompy, podręcznego zbiornika na wodę miejską oraz panelu sterowania, który pozwala na nieprzerwaną pracę nawet, gdy brakuje wody deszczowej w zbiorniku. Gdy pojawi się deszczówka wykorzystywana jest ona w pierwszej kolejności. Wyposażenie w system przeciwko stagnacji wody umożliwia wymianę wody w zbiorniku podręcznym na zawsze świeżą. Centrala deszczowa korzysta głównie z pompy samozasysającej zabezpieczonej przed suchobiegiem. Najlepiej umieścić ją w pomieszczeniu technicznym, kotłowni lub garażu. Urządzenie może stać na podłodze lub być zamontowane na ścianie.
    Przewidywany czas zwrotu inwestycji nie przekracza 3-4 lat.
    Na naszym rynku powstaje coraz więcej firm specjalizujących się zakładaniu centrali deszczowych. Służą one doradztwem i kompleksową usługą.



     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush