Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Trawy ozdobne w ogrodzie

    Przypnij
    Dziś ogrody, nawet te przydomowe, to prawdziwe dzieła sztuki. I to nie tylko ze względu na dopracowaną architekturę, ale również ze względu na bogactwo gatunków roślin. Prawie każda ich grupa zawiera setki odmian, z których tworzy się wyjątkowe i niepowtarzalne kompozycje. Jest wśród nich grupa wyjątkowa, która dopiero rozpoczyna swoje podboje polskich ogrodów. To trawy ozdobne.
    Ogród traw jest mało absorbujący, a przy tym modny. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki siedliskowe, nie powinny sprawiać kłopotu. Rzadko chorują i są odporne na szkodniki, nie wymagają też wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trawy są bardzo efektowne, różnorodne i kolorowe. Dobrze prezentują się w kompozycjach z innymi roślinami, i równie ciekawie wyglądają same, czy w układach zrobionych tylko z różnych ich odmian. W zależności od gatunku, mogą zdobić mały lub duży ogród, rosnąć w gruncie lub pojemnikach na tarasach i balkonach. Idealnie wpasowują się w rabaty, a także w otoczenie oczek i skalniaków. Trawy to grupa roślin, która ze względu na swoje cechy, może być ozdobą ogrodu przez cały rok, nawet zimą.
    atraw

    Pielęgnacja traw ozdobnych


    Trawy ozdobne nie należą do roślin szczególnie skomplikowanych w uprawie. Większość z nich preferuje stanowiska słoneczne, w podłożu średnio żyznym i dość wilgotnym. Najlepiej sadzić je wiosną, bo to daje czas na dobre ukorzenienie się. Pielęgnacja w okresie wegetacji polega właściwie na podlewaniu ich podczas suszy.  Lepiej wodę lać obficie, a rzadziej i na podłoże wokół roślin – nie na liście. Częstotliwość, z jaką należy to robić, zależy od potrzeb konkretnego gatunku i zadomowienia roślin w ogrodzie: młode i przesadzane trzeba nawadniać częściej. Wiosną warto zasilić trawy dobrze rozłożonym kompostem. Pielęgnacja jest prosta, niemniej jednak najwięcej problemów sprawia ich właściwe cięcie. Trawy należy przycinać wczesną wiosną najlepiej przystąpić do tego już w marcu. Ścinamy zeschnięte, żółte liście, około 10 centymetrów nad ziemią. Jest to o tyle istotne, że niektóre gatunki bardzo wcześnie wypuszczają młode pędy. Natomiast warto również dodać, że są gatunki u których młode odrosty w czasie marcowego cięcia w ogóle się jeszcze nie pojawiają, co więcej nie widać ich jeszcze długo. Często wydaje się, że trawa uschła lub zmarzła i zbyt szybko się jej pozbywamy. Jest to oczywiście błędem, bo są to trawy, które zaczynają swój okres wegetacji bardzo późną wiosną. Dlatego z ich przycięciem warto czekać nawet do kwietnia. Trzeba również wiedzieć, że nie przycinamy wszystkich traw. Są bowiem takie odmiany, tzw. zimozielone, u których wiosenny zabieg polega tylko na usunięciu zaschniętych, martwych liści. Cięcie traw wykonujemy ostrym nożem lub nożycami, a duża powierzchnia ostrza pozwoli uzyskać równy i ładny kształt kępy. Należy pamiętać, że mały sekator nie jest odpowiedni do tych czynności. Po przycięciu traw ozdobnych należy kępę obsypać kompostem lub zasilić odrobiną nawozu wieloskładnikowego o przedłużonym działaniu oraz podlać. Nie warto w przypadku traw ich przenawozić, co powoduje, że nadmiernie wybujają i zaczną się pokładać.
    atraw1

    Jesienna pielęgnacja traw polega na wycięciu połamanych przez wiatr łodyg. Natomiast suche liście mają za zadanie chronić karpy przed zimowym przemarznięciem. Należy je związać późną jesienią w chochoł. Pamiętajmy, że niestety dużo traw w naszym klimacie nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego musimy o nie zadbać jeszcze przed nadejściem zimy. Do takich należą imperata cylindryczna Red Baron, rozplenice, niektóre miskanty. Trzba ich korzenie obsypać suchymi liśćmi i obłożyć świerkowymi gałązkami lub przysypać ziemią.

    Trawy ozdobne ekspansywne


    Nadmienię, że trawy, a szczególnie jej niektóre gatunki, to rośliny mocno ekspansywne. Stąd też pozostawione bez kontroli mogą się nadmiernie rozrastać. Decydując się na te odmiany trzeba próbować je nieco ograniczać. Popularną metodą jest tworzenie osłon, które wkopuje się w ziemię wokół bryły korzeniowej. Osłony muszą być z trwałej folii, którą trzeba zagłębić na około pół metra wokół korzeni traw, a jednocześnie lekko wysunąć ponad powierzchnię terenu. Dobrym rozwiązaniem jest również sadzenie tych odmian w pojemnikach, czyli specjalnych donicach bez dna, które zakopuje się w ziemię, jednocześnie pozostawiając lekko wystające ponad jej powierzchnię. Do gatunków ekspansywnych należą m.in. : manna milec, mozga trzcinowata, miskant cukrowy, wydmuchrzyca piaskowa.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Trawy ozdobne w ogrodzie

    Komentarze
    Nie no super to wyglada. Bardzo ciekawy efekt i malo pracy w to trzeba wlozyc tylko tez trzeba to z glowa rozplanowac jak sie chce laczyc rozne rodzaje trawy. I tak fajny pomysl moze skorzystam.
    2018-09-28 16:03:02
    Ala


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush