Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Trawnik od początku

    Przypnij
    Ładny, zadbany trawnik to marzenie wielu właścicieli posesji. Gładka murawa jest doskonałym tłem dla roślin i domu. Zakładanie trawnika wykonujemy wtedy, gdy urządzimy resztę ogrodu, czyli wytyczymy nawierzchnię, wybudujemy elementy małej architektury, wyznaczymy rabaty i posadzimy rośliny. To dlatego, że młoda delikatna trawa jest podatna na zniszczenie i lepiej po niej zbyt często nie chodzić.

    Podłoże


    Od prawidłowego przygotowania podłoża zależy to czy trawnik będzie dobrze rósł i ładnie się prezentował. Ziemię najpierw przekopujemy, na dużych działkach najlepiej wykorzystać glebogryzarkę, którą można wypożyczyć. Bardzo dokładnie usuwamy rozłogi i korzenie chwastów. Jeśli mamy czas warto odczekać 2-3 tygodnie by z pozostawionych w ziemi fragmentów wyrosły nowe chwast, które ponownie usuniemy. Zbadajmy odczyn pH, dla traw odpowiedni jest 5,5-7. Jeśli gleba jest za kwaśna należy zwapnować podłoże dodając kredy mielonej lub dolomitu. Wapnowania nie łączymy z nawożeniem organicznym i mineralnym, bo reakcje chemiczne, jakie wtedy zachodzą uniemożliwiają przyswajanie substancji przez rośliny. Ziemię kiepskiej, jakości warto zasilić kompostem, który rozkłada się 5 cm warstwą i płytko miesza z podłożem.
    Idealnie równą powierzchnię osiągniemy wielokrotnym grabieniem i wałowaniem ziemi.

    Trawnik z siewu


    Trawnik z siewu najlepiej tworzyć wiosną, kiedy obeschnie ziemia a temperatura wzrośnie co najmniej do 10 stopni C lub pod koniec lata, gdy jest ciepło, ale nie ma już dużych upałów, a ziemia jest wystarczająco wilgotna. Zakładanie w innym okresie tez jest możliwe, lecz efekt może być gorszy. Aby trawnik pięknie rósł, należy wybrać mieszankę traw dostosowaną do warunków jakie mamy w naszym ogrodzie. W sprzedaży poza typowymi mieszankami uniwersalnymi są też przeznaczone do cienia, rekreacyjne, sportowe itd. Mieszanka uniwersalna nie wymaga intensywnej pielęgnacji jednak nie stworzy tak estetycznej murawy jak trawa gazonowa. Trawa rekreacyjna jest gęsta i ładna jednocześnie znosi umiarkowane obciążenie. Mieszanki sportowe są odporne na deptanie, łąkowe oprócz traw zawierają nasiona kwiatów by osiągnąć efekt kwitnących łąk a regeneracyjne służą do dosiewania trawy w brakujących miejscach. Na założenie 100 m2 trawnika potrzebujemy ok. 3 kilogramów nasion. Sprawdzajmy informacje na opakowaniu wraz z datą przydatności, po jej wygaśnięciu zdolność wykiełkowania nasion znacznie maleje. Przed wysiewem ziemię delikatnie spulchniamy i podlewamy. Trawę siejemy najlepiej w pochmurne dni przy użyciu siewnika, albo ręcznie sposobem krzyżowym.  Wysiew krzyżowy polega na podziale nasion na dwie równie części. Jedną wysiewamy idąc wzdłuż planowanego trawnika zaś drugą idąc w poprzek, starając się równomiernie rozmieszczać nasiona. Po wysiewie ziemię zagrabiamy by wmieszać  nasiona i delikatnie je przykryć. Przez ok. 2 tygodnie utrzymujemy stałą  wilgotność. Trawa powinna wykiełkować po 10-16 dniach zależnie od gatunku i panującej aury.
    traw

    Trawnik z rolki


    Gotowa darń jest bardziej odporna dlatego można ją wykładać od kwietnia do listopada. Trzeba tylko pilnować stałego nawilżenia podłoża. Niewątpliwą zaletą jest to, że zieloną gęstą murawę uzyskujemy natychmiast po rozłożeniu. Trawa z rolki najczęściej przeznaczona jest na trawniki użytkowe lub dywanowe. Przed zakupem warto sprawdzić jakość darni. Płat wielkości 50x200 cm uniesiony za jeden koniec nie powinien się rozpadać. Przypatrzmy się również korzeniom. Powinny być jasne bez wyschniętych wierzchołków. Rolki w ogrodzie nie mogą czekać, najlepiej rozłożyć je w ciągu 2 dni, inaczej brzegi zaczną obsychać i gotowy trawnik nie spełni naszych oczekiwań. Darń należy zakupić z ok. 10% zapasem, czyli więcej niż wynika z obliczeń powierzchni, którą chcemy obłożyć.
    Pierwszy pas umieszczamy równolegle do prostej krawędzi. Kolejne układamy jak cegły, naprzemianlegle z przesunięciem w stosunku do wcześniejszego rzędu. Uważajmy na zachowanie linii prostych i pozostawiania dużych przerw. Na zakończenie walcujemy trawnik ukośnie do kierunku zakładania, by dobrze przyczepił się do ziemi. Trawnik podlewamy codziennie przez ok. 3 tygodnie, by dobrze się ukorzenił. Przy suchej pogodzie podlewamy nawet 2-3 razy dziennie.1
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Trawnik od początku

    Komentarze
    A ja myślałem, że wystarczy po prostu kupić nasiona i zasiać trawę, a tu tak powarznie. Glebogryzarka, wapnowanie...fajnie mieć ładny trawnik wokół domu, ale i ile to roboty
    2018-09-28 16:03:02
    Emil

    Bardzo przydatny artykuł. Szczególnie informacje o mieszankach traw. Ciekawa jest opcja z trawą z rolki, ale mam dziwne wrażenie, że idą za tym spore koszty, no bo w zasadzie od razu mamy ładny, wypielęgnowany trawnik.
    2018-09-28 16:03:02
    Edka_Kalisz


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush