Istotne parametry
Dokonując zakupu myjki zawsze sprawdzajmy moc urządzenia. Im większa, tym silnik jest wydajniejszy, sprzęt bardziej profesjonalny ma 2000-3000 W. Możliwości czyszczące myjki zależą od wytwarzanego ciśnienia. Najlepsze są te wytwarzające ciśnienie 130-150 barów. Istotna jest też wydajność podawana w litrach na godzinę. Im większa, tym większy zasięg strumienia i skuteczność czyszczenia, myjki z wyższej półki mają parametry 360-600 litrów na godzinę. Ponadto szukajmy modeli bogato wyposażonych w szczotki i przystawki, z długim wężem i dobrymi kółkami (powleczonymi gumą) ułatwiającymi przemieszczanie. Poręcznym rozwiązaniem jest wbudowany pojemnik na detergenty lub funkcja pobierania płynów z ich własnych opakowań. Dostępne są myjki z możliwością podgrzewania wody i zasysania jej do zbiornika zewnętrznego. Dwa zbiorniki na środki czyszczące umożliwiają na przemian korzystanie z różnych preparatów.
Zastosowanie myjki wysokociśnieniowej
Urządzenie sprawdza się zarówno w działaniu profesjonalnym jak i do zastosowań domowych. Pozwala na szybkie i bezwysiłkowe mycie. Zużywa znacznie mniej wody niż w przypadku korzystania z węża podłączonego do sieci przydomowej. Myjka ciśnieniowa jest niezastąpiona podczas czyszczenia elewacji budynku i pokrycia dachu. Wypłucze wszelkie nieczystości z rynien. Przyda się do czyszczenia ogrodzenia, podjazdów i ścieżek. Myjką umyjemy samochód i wiele innych elementów przydomowej przestrzeni (meble ogrodowe, tarasy, narzędzia ogrodnicze, rower itp.). Woda pod ciśnieniem usuwa wszelkie zabrudzenia, dociera do najmniejszych szczelin. Wśród nowoczesnych urządzeń są myjki do czyszczenia okien ze specjalnym systemem mycia bez chlapania i smug.
Czyszczenie elewacji
Do tego działania potrzebna jest myjka o dużej wydajności i mocy. Dzień przeznaczony na te prace powinien być ciepły i słoneczny, by woda spływająca po ściankach budynku jak najszybciej wysychała. Zamykamy wszystkie okna i upewniamy się, że występujące na elewacji urządzenia elektryczne odłączone są od zasilania by nie doszło do spięcia. Warto zrobić próbę strumienia jego zasięgu i kształtu. Do wysokich ścian można wypożyczyć przestawne, składane rusztowanie, które jest wygodniejsze od drabiny. Dom piętrowy zaczynamy od mycia ścian wyższej kondygnacji. Dyszę myjki prowadzimy pionowo – góra-dół, tworząc równe zachodzące na siebie pasy. Zabrudzenia trudne do usunięcia czyścimy końcówką do szorowania ścian. Natomiast do mycia powierzchni fakturowanych (tynki strukturalne) przydatna będzie szczotka rotacyjna.
Mycie nawierzchni
Myjka wysokociśnieniowa jest doskonała do czyszczenia podjazdów, ścieżek oraz posadzki w garażu. Nadaje się do tego dysza standardowa, ale korzystniejsza jest specjalna końcówka do powierzchni płaskich. Mycie te może wymagać zastosowania środka czyszczącego, bo sama woda nie poradzi sobie z uporczywymi palmami. Większość urządzeń ma zbiornik na środek czyszczący w obudowie lub podczepiony do dyszy. Płyn miesza się z wylatująca wodą. Detergent stosujemy zgodnie z zaleceniami.