Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Czystość wokół domu - myjki wysokociśnieniowe

  Kategoria: Narzędzia
  Przypnij
  Myjka wysokociśnieniowa to nieodzowny gadżet w naszym gospodarstwie domowym. Dzięki niej prace porządkowe staną się proste i szybkie. Możemy ją wykorzystać do mycia elewacji, kostki i innych nawierzchni przydomowych. Za jej pomocą umyjemy auto. Najbardziej znane produkty oferuje marka Karcher. Dostępne są również modele innych marek. Zwracajmy uwagę na rozmaite cechy i udogodnienia.

  Istotne parametry


  Dokonując zakupu myjki zawsze sprawdzajmy moc urządzenia. Im większa, tym silnik jest wydajniejszy, sprzęt bardziej profesjonalny ma 2000-3000 W. Możliwości czyszczące myjki zależą od wytwarzanego ciśnienia. Najlepsze są te wytwarzające ciśnienie 130-150 barów. Istotna jest też wydajność podawana w litrach na godzinę. Im większa, tym większy zasięg strumienia i skuteczność czyszczenia, myjki z wyższej półki mają parametry 360-600 litrów na godzinę. Ponadto szukajmy modeli bogato wyposażonych w szczotki i przystawki, z długim wężem i dobrymi kółkami (powleczonymi gumą) ułatwiającymi przemieszczanie. Poręcznym rozwiązaniem jest wbudowany pojemnik na detergenty lub funkcja pobierania płynów z ich własnych opakowań. Dostępne są myjki z możliwością podgrzewania wody i zasysania jej do zbiornika zewnętrznego. Dwa zbiorniki na środki czyszczące umożliwiają na przemian korzystanie z różnych preparatów.
  myjka

  Zastosowanie myjki wysokociśnieniowej


  Urządzenie sprawdza się zarówno w działaniu profesjonalnym jak i do zastosowań domowych. Pozwala na szybkie i bezwysiłkowe mycie. Zużywa znacznie mniej wody niż w przypadku korzystania z węża podłączonego do sieci przydomowej. Myjka ciśnieniowa jest niezastąpiona podczas czyszczenia elewacji budynku i pokrycia dachu. Wypłucze wszelkie nieczystości z rynien. Przyda się do czyszczenia ogrodzenia, podjazdów i ścieżek. Myjką umyjemy samochód i wiele innych elementów przydomowej przestrzeni (meble ogrodowe, tarasy, narzędzia ogrodnicze, rower itp.). Woda pod ciśnieniem usuwa wszelkie zabrudzenia, dociera do najmniejszych szczelin. Wśród nowoczesnych urządzeń są myjki do czyszczenia okien ze specjalnym systemem mycia bez chlapania i smug.

  Czyszczenie elewacji


  Do tego działania potrzebna jest myjka o dużej wydajności i mocy. Dzień przeznaczony na te prace powinien być ciepły i słoneczny, by woda spływająca po ściankach budynku jak najszybciej wysychała.  Zamykamy wszystkie okna i upewniamy się, że występujące na elewacji urządzenia elektryczne odłączone są od zasilania by nie doszło do spięcia. Warto zrobić próbę strumienia jego zasięgu i kształtu. Do wysokich ścian można wypożyczyć przestawne, składane rusztowanie, które jest wygodniejsze od drabiny. Dom piętrowy zaczynamy od mycia ścian wyższej kondygnacji. Dyszę myjki prowadzimy pionowo – góra-dół, tworząc równe zachodzące na siebie pasy. Zabrudzenia trudne do usunięcia czyścimy końcówką do szorowania ścian. Natomiast do mycia powierzchni fakturowanych (tynki strukturalne) przydatna będzie szczotka rotacyjna.
  myjka2

  Mycie nawierzchni


  Myjka wysokociśnieniowa jest doskonała do czyszczenia podjazdów, ścieżek oraz posadzki w garażu. Nadaje się do tego dysza standardowa, ale korzystniejsza jest specjalna końcówka do powierzchni płaskich.  Mycie te może wymagać zastosowania środka czyszczącego, bo sama woda nie poradzi sobie z uporczywymi palmami. Większość urządzeń ma zbiornik na środek czyszczący w obudowie lub podczepiony do dyszy. Płyn miesza się z wylatująca wodą.  Detergent stosujemy zgodnie z zaleceniami.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Czystość wokół domu - myjki wysokociśnieniowe

  Komentarze
  Kupiłam kiedyś w Lidlu, nigdy jeszcze nie miałam tak czystych fug w kuchni i w łazience :)))
  2018-09-28 16:03:02
  Marcymonek


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush