Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Klimakonwektor

    Kategoria: Narzędzia
    Przypnij
    Klimakonwektor zimą ogrzewa powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzi. W domach jednorodzinnych do tej pory urządzenie to było rzadko stosowane. Pora na zmiany! Podstawowym zadaniem klimakonwektorów jest usprawnienie wentylacji w lokalu oraz utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu. Jak działają te urządzenia i jak je montować? Oto kilka ważnych informacji.
    Zmiany klimatu powodują, że nawet w naszym kraju coraz trudniej uciec od dużych upałów w czasie lata. Dlatego chcąc mieć komfortowy dom przez cały rok, należy pomyśleć o możliwości chłodzenia go latem. Klimatyzacja wymaga wykonania dodatkowej instalacji, niezależnej od centralnego ogrzewania. Zastosowanie klimakonwektorów jest prostszym rozwiązaniem.

    Funkcje klimakonwektorów


    Warunki cieplne panujące w lokalu są zmienne i zależne od wielu czynników, pogody za oknem, urządzeń, które wytwarzają ciepło, oświetlenia czy ilości osób przebywających w pomieszczeniu. By zapewnić sobie względnie stałe warunki, optymalną temperaturę powinniśmy pomyśleć o urządzeniu, które temperaturę we wnętrzu będzie regulować, chłodzić bądź ogrzewać. Takim urządzeniem jest klimakonwektor. To zamknięty w estetycznej obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem, podłączony zarówno do instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Produkt łączący grzejnik i klimatyzator w jednej obudowie wykorzystywany jest powszechnie w budownictwie od lat, ale do tej pory przede wszystkim w dużych obiektach. To wynikało z faktu, że w domach jednorodzinnych  rzadko stosowano instalacje chłodnicze. Obecnie się to zmienia -  coraz częściej pojawiają się w nich systemy klimatyzacyjne. Woda zasilająca wymiennik ciepła klimakonwektora zimą może być podgrzewana w kotle gazowym, a latem chłodzona w agregacie chłodniczym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła z funkcjami grzania i chłodzenia. Takie urządzenie nie jest dużo droższe od pompy ciepła przeznaczonej wyłącznie do ogrzewania, a klimakonwektory znakomicie z nim współpracują. Wybierając klimakonwektor warto wiedzieć, jaki konkretnie typ tego urządzenia będzie nam pasował . Czy będzie to klimakonwektory grzewcze, grzewczo- chłodniczo, czy po prostu chłodnicze.
    aklim

    Jak działa klimakonwektor


    Klimakonwektor w odróżnieniu od zwykłego klimatyzatora ma wodę jako podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy. Klimatyzatory wykorzystują do swego działania najczęściej szybko wrzący freon. Klimakonwektor działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładza poprzez skraplanie wilgoci. Wyposażony jest w specjalny system odprowadzania skroplin oraz w specjalne filtry jonizacyjne. Klimakonwektor filtruje powietrze w danym pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany. Dostosowuje wykonywaną pracę do panujących warunków w danym wnętrzu, czyli albo ochładza pomieszczenie albo też je ociepla. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie żądaną wartość, układ automatyki zmniejszy wydajność wentylatora albo go wyłączy i będzie czuwał nad utrzymaniem żądanej temperatury.

    Rodzaje urządzeń 


    Wyróżniamy klimakonwektor podłogowy, podsufitowy, kasetonowy i ścienny. Jednym z najczęściej stosowanych jest kasetonowy. Dużo mniejszy niż typowy klimakonwektor. Szczególnie przydatny, gdy chcemy go umieścić na suficie podwieszanym. Tego rodzaju urządzenie wyposażone jest między innymi w silnik elektryczny o trzech różnych prędkościach. Posiada ono także dwu lub czterorurowy wymiennik ciepła. Na ogół jest ono też wyposażone w różnego rodzaju filtry. Klimakonwektor podłogowy  sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest zachowanie określonych norm akustycznych.
    Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne
    W zależności od konstrukcji występują klimakonwektory wentylatorowe oraz indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy posiada wentylator, który poprzez filtr nawiewa powietrze na wymiennik ciepła. W pracy urządzenia te korzystają z zewnętrznego źródła ciepła – obieg wody grzewczej oraz zewnętrznego źródła zimna – obieg wody lodowej. Wymiennik ciepła w zależności od potrzeb chłodzi lub ogrzewa przepływające przez niego powietrze, które następnie jest wywiewane do pomieszczenia.
    aklim2
    Klimakonwektory indukcyjne nie mają wentylatora. Powietrze napływa z centrali klimatyzacyjnej, i poprzez wykorzystanie zjawiska inżektora zasysa powietrze z pomieszczenia, po czym następuje wymieszanie obu strumieni, a powstały strumień przepływa przez wymiennik i w zależności od potrzeb jest schłodzony lub ogrzany i wydmuchany do pomieszczenia.
    W zależności od tego jak klimakonwektor pobiera powietrze wyróżniamy klimakonwektory z jednym lub dwoma wymiennikami. Z jednym wymiennikiem to klimakonwektory dwururowe, które działają zamiennie jako chłodnica lub nagrzewnica. Z dwoma wymiennikami to wymienniki czterorurowe, działają równocześnie jako chłodnica i nagrzewnica.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush