Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Klimakonwektor

  Kategoria: Narzędzia
  Przypnij
  Klimakonwektor zimą ogrzewa powietrze w pomieszczeniu pełniąc rolę grzejnika, latem zaś chłodzi. W domach jednorodzinnych do tej pory urządzenie to było rzadko stosowane. Pora na zmiany! Podstawowym zadaniem klimakonwektorów jest usprawnienie wentylacji w lokalu oraz utrzymanie danej temperatury w pomieszczeniu. Jak działają te urządzenia i jak je montować? Oto kilka ważnych informacji.
  Zmiany klimatu powodują, że nawet w naszym kraju coraz trudniej uciec od dużych upałów w czasie lata. Dlatego chcąc mieć komfortowy dom przez cały rok, należy pomyśleć o możliwości chłodzenia go latem. Klimatyzacja wymaga wykonania dodatkowej instalacji, niezależnej od centralnego ogrzewania. Zastosowanie klimakonwektorów jest prostszym rozwiązaniem.

  Funkcje klimakonwektorów


  Warunki cieplne panujące w lokalu są zmienne i zależne od wielu czynników, pogody za oknem, urządzeń, które wytwarzają ciepło, oświetlenia czy ilości osób przebywających w pomieszczeniu. By zapewnić sobie względnie stałe warunki, optymalną temperaturę powinniśmy pomyśleć o urządzeniu, które temperaturę we wnętrzu będzie regulować, chłodzić bądź ogrzewać. Takim urządzeniem jest klimakonwektor. To zamknięty w estetycznej obudowie wymiennik ciepła z wentylatorem, podłączony zarówno do instalacji grzewczej, jak i chłodniczej. Produkt łączący grzejnik i klimatyzator w jednej obudowie wykorzystywany jest powszechnie w budownictwie od lat, ale do tej pory przede wszystkim w dużych obiektach. To wynikało z faktu, że w domach jednorodzinnych  rzadko stosowano instalacje chłodnicze. Obecnie się to zmienia -  coraz częściej pojawiają się w nich systemy klimatyzacyjne. Woda zasilająca wymiennik ciepła klimakonwektora zimą może być podgrzewana w kotle gazowym, a latem chłodzona w agregacie chłodniczym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest pompa ciepła z funkcjami grzania i chłodzenia. Takie urządzenie nie jest dużo droższe od pompy ciepła przeznaczonej wyłącznie do ogrzewania, a klimakonwektory znakomicie z nim współpracują. Wybierając klimakonwektor warto wiedzieć, jaki konkretnie typ tego urządzenia będzie nam pasował . Czy będzie to klimakonwektory grzewcze, grzewczo- chłodniczo, czy po prostu chłodnicze.
  aklim

  Jak działa klimakonwektor


  Klimakonwektor w odróżnieniu od zwykłego klimatyzatora ma wodę jako podstawowy czynnik chłodniczy i grzewczy. Klimatyzatory wykorzystują do swego działania najczęściej szybko wrzący freon. Klimakonwektor działa na zasadzie wymiany ciepła z otoczeniem poprzez wentylatory, a powietrze schładza poprzez skraplanie wilgoci. Wyposażony jest w specjalny system odprowadzania skroplin oraz w specjalne filtry jonizacyjne. Klimakonwektor filtruje powietrze w danym pomieszczeniu, gdzie jest zamontowany. Dostosowuje wykonywaną pracę do panujących warunków w danym wnętrzu, czyli albo ochładza pomieszczenie albo też je ociepla. Gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie żądaną wartość, układ automatyki zmniejszy wydajność wentylatora albo go wyłączy i będzie czuwał nad utrzymaniem żądanej temperatury.

  Rodzaje urządzeń 


  Wyróżniamy klimakonwektor podłogowy, podsufitowy, kasetonowy i ścienny. Jednym z najczęściej stosowanych jest kasetonowy. Dużo mniejszy niż typowy klimakonwektor. Szczególnie przydatny, gdy chcemy go umieścić na suficie podwieszanym. Tego rodzaju urządzenie wyposażone jest między innymi w silnik elektryczny o trzech różnych prędkościach. Posiada ono także dwu lub czterorurowy wymiennik ciepła. Na ogół jest ono też wyposażone w różnego rodzaju filtry. Klimakonwektor podłogowy  sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie wymagane jest zachowanie określonych norm akustycznych.
  Klimakonwektory wentylatorowe i indukcyjne
  W zależności od konstrukcji występują klimakonwektory wentylatorowe oraz indukcyjne. Klimakonwektor wentylatorowy posiada wentylator, który poprzez filtr nawiewa powietrze na wymiennik ciepła. W pracy urządzenia te korzystają z zewnętrznego źródła ciepła – obieg wody grzewczej oraz zewnętrznego źródła zimna – obieg wody lodowej. Wymiennik ciepła w zależności od potrzeb chłodzi lub ogrzewa przepływające przez niego powietrze, które następnie jest wywiewane do pomieszczenia.
  aklim2
  Klimakonwektory indukcyjne nie mają wentylatora. Powietrze napływa z centrali klimatyzacyjnej, i poprzez wykorzystanie zjawiska inżektora zasysa powietrze z pomieszczenia, po czym następuje wymieszanie obu strumieni, a powstały strumień przepływa przez wymiennik i w zależności od potrzeb jest schłodzony lub ogrzany i wydmuchany do pomieszczenia.
  W zależności od tego jak klimakonwektor pobiera powietrze wyróżniamy klimakonwektory z jednym lub dwoma wymiennikami. Z jednym wymiennikiem to klimakonwektory dwururowe, które działają zamiennie jako chłodnica lub nagrzewnica. Z dwoma wymiennikami to wymienniki czterorurowe, działają równocześnie jako chłodnica i nagrzewnica.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush