Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jak nie przewiercić kabli w ścianie?

  Kategoria: Narzędzia
  Przypnij
  Zazwyczaj, gdy chcemy wywiercić dziurę w ścianie pojawia się pytaniem – gdzie wiercić by nie uszkodzić przewodów elektrycznych? Wiercąc otwory zachowajmy szczególe środki ostrożności. Czy mamy polegać tylko na swojej intuicji, czy zawierzyć w ślepy los. Nie! W tej sytuacji przychodzą nam z pomocą nowoczesne wykrywacze kabli i przewodów w ścianie – urządzenia, które zapewniają nam bezpieczeństwo.

  Jak działają wykrywacze


  Urządzenia wykorzystują w swojej pracy zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które decyduje o tym, że w przewodnikach umieszonych w obrębie pola elektromagnetycznego powstaje różnica ładunków. Minimalizując ryzyko punktowego uszkodzenia instalacji, chronią jednocześnie nasze zdrowie a nawet życie. Wykrywacz przykłada się do ściany w wybranym miejscu, po chwili urządzenie za pomocą sygnalizacji dźwiękowej powiadamia nas o występowaniu przewodów pod napięciem.
  wykrywacz

  Jaki detektor wybrać


  Istnieje wiele typów wykrywaczy przeznaczonych dla firm budowlanych czy też instalacyjnych, które na co dzień borykają się z problemem poszukiwania kabli w ścianach. Przy pracach o mniejszym zakresie, w warunkach domowych sprawdzają się inne modele. Każdy miernik ma nieco inne zastosowanie, a precyzję wskazania dobieramy w zależności od planowanego zastosowania. Detektory przewodów (zwykle najtańsze) wykrywacze o niskim poziomie precyzji wykrywają przybliżone położenie przewodów znajdujących się maksymalnie 0,5-1 cm głęboko.  Wykrywacze kabli są bardziej zaawansowane od detektorów przewodów. Charakteryzują się głębszą penetracją (10-15 cm) i posiadają regulator, który wpływa na zasięg działania urządzenia. Średni poziom pozwala na precyzyjne ustalenie położenia przewodów, mierniki te sprawdzają się w domach i w podstawowych zastosowaniach profesjonalnych. Mierniki o dużej precyzyjności są w stanie wykryć kable i określić głębokość, na jakiej one się znajdują, to urządzenia bardzo czułe i wielofunkcyjne stosowane profesjonalnie. Podczas zakupu możemy kierować się ceną poszczególnych urządzeń wiedząc, że im droższe urządzenie tym lepsze i dokładniejsze– w przypadku wykrywaczy przewodów ta zależność jest prosta..
  Wiele profesjonalnych wykrywaczy dodatkowo lokalizuje również przedmioty z drewna, tworzywa jak również puste przestrzenie, lecz to już funkcje dodatkowe.

  Wykrywacz kabli podziemnych


  Kable podziemne są zdecydowanie trudniejsze do wykrycia, ponieważ ułożone są głębiej a ich otoczenie jest niejednorodne. Wytwarzają natomiast silniejsze pole elektromagnetyczne. Do wykrywania przewodów podziemnych trzeba używać c specjalistycznych wykrywaczy kabli skonstruowanych w taki sposób by precyzyjne wskazały położenie przewodów w trudnych warunkach.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush