Pomporozdrabniacz
jest urządzeniem elektrycznym, zasilanym ze zwykłego gniazdka 230 V, zaopatrzonym w pompę wraz z nożem tnącym służącym do rozdrabniania i przetłaczania ścieków fekalnych, papieru toaletowego i odpadów organicznych. W środku znajduje się elektroniczny system sterujący pracą pompy, oraz system załączania i wyłączania urządzenia. Pomporozdrabniacz po rozdrobnieniu ścieków, może przelać je zarówno w pionie, jak i w poziomie. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest zainstalowanie wyposażenia sanitarnego w dowolnym miejscu w domu - w piwnicy, na strychu, pod schodami, bez konieczności przeprowadzania kosztownych remontów.
Stosujemy je głównie w sytuacjach gdy chcemy stworzyć łazienkę lub WC w pomieszczeniu, w którym nie mamy dostępu do pionów kanalizacyjnych. Urządzenie montujemy bezpośrednio za toaletą i możemy do niego podłączyć pozostałe przybory w łazience takie jak umywalka, prysznic czy bidet. Na rynku dostępne są również takie modele które można zabudować w ścianie, a także takie z własnym stelażem.
Montaż
Montaż pomporozdrabniaczy nie jest problematyczny. W sposób szybki i prosty możemy podłączyć wszystkie przybory do urządzenia. Rzeczą najważniejszą jest, aby przewód tłoczny z urządzenia, którym będą tłoczone ścieki był wykonany w technologii zgrzewanej lub klejonej. Ścieki podawane są pod ciśnieniem i zastosowanie rur na uszczelkach może spowodować przecieki. Sprawny instalator wykona montaż takiego urządzenia wraz z całą instalacją w ciągu kilku godzin. Koszt zakupu urządzenia i rur oraz robocizny wynosi zwykle mniej niż 3000 zł. Pomporozdrabniacze to rozwiązanie dla oszczędnych i ceniących wygodę klientów. Na rynku mamy kilku producentów mających w swojej ofercie pompy i rozdrabniacze sanitarne.
Aby wybrać trafnie i nie mieć późniejszych problemów warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Po pierwsze, musimy dobrze poznać swoje potrzeby i sprawdzić ile przyborów chcielibyśmy podłączyć do takiego urządzenia. Po drugie, warto zwrócić uwagę na moc silnika. W rozwiązaniach domowych w zupełności wystarczą urządzenia o mocy od 250 W do 400 W. Nie pobierają one dużo prądu, a przy tym pozwalają na tłoczenie ścieków na znaczne odległości. Po trzecie, decydując się na zakup tego typu urządzenia sprawdźmy dokładnie producenta. Na rynku obecnych jest wiele urządzeń pochodzących z Chin, ich jakość budzi wiele zastrzeżeń. Ostatnim aspektem na który warto zwrócić uwagę jest gwarancja i serwis. Wielu producentów, w przypadku awarii urządzenia wymaga od klienta odłączenia go od przyborów i wysłania do wewnętrznego serwisu.