Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pielęgnacja nawierzchni tarasowych

    Kategoria: Porady
    Przypnij
    Niezależnie od tego, z jakiego materiału jest zrobiony taras, musi być regularnie czyszczony i konserwowany. Dzięki temu zniesie rodzinne spotkania na świeżym powietrzu i nawet po wielu latach będzie bardzo dobrze wyglądał. Zamiatanie i zmywanie to czynności podstawowe, co jakiś czas warto wykonać inne zabiegi pielęgnacyjne. Podpowiadam dziś, jak utrzymać we właściwym stanie różne nawierzchnie.

    Drewno


    Regularne czyszczenie powierzchni jest szczególnie ważne w przypadku tarasu z desek. Ziemia i piasek naniesione z ogrodu działają na nie jak papier ścierny, zwłaszcza jeśli taras jest wykończony jest miękkim drewnem.  Zabrudzenia można usuwać przy użyciu myjki wysokociśnieniowej, przesuwając strumień wody wzdłuż ryfli. Wskazane jest też olejowanie. Najlepiej robić to dwa razy – wiosną i jesienią, choć są środki, które jak zapewniają producenci, wystarczy stosować raz na dwa lata. Olej nanosi się na starą warstwę– nie trzeba jej usuwać, wystarczy dokładnie umyć deski. Stosujemy jedną lub jeśli powierzchnia jest bardziej zniszczona, dwie warstwy oleju. Po pierwszym zastosowaniu należy poczekać, aż deski przeschną  i dopiero wtedy ponownie je zaolejować. Drewno zabezpieczone w ten sposób jest bardziej trwałe. Nie chłonie brudu i wody, dlatego mniej się odkształca. Poza tym nie zmienia koloru pod wpływem warunków atmosferycznych, podczas gdy surowe drewno z upływem czasu szarzeje. Nawet zabezpieczone drewno pracuje – rozszerza się lub kurczy pod wpływem zmian wilgotności. To może doprowadzić do obluzowania łączników (na przykład wkrętów). W takim przypadku trzeba je dokręcić lub wymienić na nowe.
    tarasdr

    Kompozyt


    Deski kompozytowe są bardzo trwałe i łatwo je utrzymać w czystości. W przeciwieństwie do naturalnego drewna nie musimy ich impregnować. Zabrudzenia można zmyć szczotką lub przy użyciu myjki wysokociśnieniowej, Kompozyt nie chłonie brudu, jednak problemem może okazać się gorący tłuszcz, na przykład kapiący w czasie grillowania, który powoduje odbarwienie nawierzchni. Należy go od razu zmyć  ciepłą wodą (można dodać detergentu), zanim wsiąknie w głąb. Zaschnięte plamy najlepiej usuwać preparatami do czyszczenia kompozytu drewnianego, a jeśli to nie pomoże – trzeba delikatnie przeszlifować zabrudzone miejsce papierem ściernym o drobnym uziarnieniu lub miękką drucianą szczotką, posuwając się wzdłuż desek. Należy to robić bardzo delikatnie, aby nie zniszczyć ryflowania. W ten sposób można się też pozbyć niewielkich zarysowań i uszkodzeń, które powstały w czasie użytkowania tarasu. Przeszlifowane miejsce ma często nieco jaśniejszą barwę niż reszta tarasu, ale po jakimś czasie kolor powinien się wyrównać. Raz na jakiś czas, na przykład po zimie, trzeba sprawdzić, czy elementy montażowe się nie poluzowały, i w razie konieczności dokręcić je. W sprzedaży są specjalistyczne preparaty do renowacji tarasów kompozytowych, które odświeżają i ożywiają barwę. Możemy je zastosować w zależności od potrzeb.
    taraskomp

    Kostka i płyta betonowa


    Taras z elementów betonowych najlepiej myć przy użyciu myjki wysokociśnieniowej – silny strumień wody nie tylko oczyści powierzchnię betonu, ale wypłucze z fug mech i porosty. Większe rośliny wyrastające pomiędzy usuwa się nożem lub szpachelką. Należy je usunąć z korzeniami, bo w przeciwnym razie szybko odrosną. Po oczyszczeniu, jeśli to konieczne, trzeba uzupełnić piasek w spoinach. Uporczywe plamy można zmyć detergentem. Rozcieńczony preparat nanosi się na zabrudzenie i zostawia na kilka, a nawet kilkanaście godzin, a następnie spłukuje wodą. Jeżeli to nie pomoże, warto sięgnąć po techniczny środek do czyszczenia kostki betonowej. Na nowo ułożonych tarasch niekiedy pojawiają się białoszare wapienne wykwity. Znikają one po kilku-kilkunastu miesiącach, ale do tego czasu szpecą. Można się ich pozbyć, wykorzystując preparaty czyszczące do wykwitów wapiennych. Zawierają one kwasy, które rozpuszczają związki wapnia krystalizujące się na powierzchni elementów betonowych. Oczyszczone płyty lub bruk warto pokryć impregnatem, o ile wcześniej nie zostały zabezpieczone fabrycznie. Niektóre preparaty wzmacniają kolor nawierzchni. Impregnację powtarza się co kilka lat.
    taraskam

    Kamień


    Pielęgnacja tarasu kamiennego zależy od rodzaju materiału, z którego została zrobiona nawierzchnia. Granit, bazalt, sjenit i kwarcyt należą do skał twardych. Nie chłoną wody i praktycznie się nie brudzą, więc wystarczy co jakiś czas zmieść je i zmyć. Więcej uwagi trzeba poświęcić tarasowi z piaskowca lub wapienia. Są to miękkie, porowate skały, w które łatwo wnikają zanieczyszczenia. Dlatego te powierzchnie muszą być impregnowane. Najpierw należy je oczyścić, stosując preparat przeznaczony do kamienia, poczekać, żeby przeschły, i dopiero wtedy nanieść środek impregnujący. Zabieg ten powtarza się zwykle co cztery-dziesięć lat. Niekiedy na kamieniu pojawiają się ubytki albo pęknięcia. Można je uzupełnić, wypełniając żywicą epoksydową lub szpachlą poliestrową do kamienia.

    Gres


    Płytki ceramiczne przeznaczone na zewnątrz nie chłoną wilgoci i są mrozoodporne, łatwo je również utrzymać w czystości. Zwykłe zabrudzenia wystarczy zmyć wodą z detergentem, do usuwania starych zaschniętych plam służą środki do czyszczenia gresu. Mimo że materiał jest wystarczająco wytrzymały na zmienne warunki atmosferyczne, warto go zaimpregnować, by jeszcze bardziej zwiększyć trwałość nawierzchni. Preparat nakłada się na czyste i suche płytki, pokrywając nim także fugi.
    tarasgres
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush