Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Program Mieszkanie Plus

  Kategoria: Przepisy
  Przypnij
  Mieszkanie Plus to nowa propozycja rządu, skierowana do Polaków, którzy marzą o własnym mieszkaniu. Jest naturalnym następcą programu Mieszkanie dla Młodych. W naszym kraju deficyt mieszkaniowy jest ogromny, ciągle brakuje ok. 4 mln. mieszkań. Regionalnie sytuacja jest zróżnicowana. Najlepiej sytuacja przedstawia się w dwóch województwach: mazowieckim i dolnośląskim. Dla kogo program?

  Główny cel Programu Mieszkanie Plus


  Celem rządowego programu jest wzrost liczby mieszkań na wynajem przystępnych cenowo. Zakłada budowę tanich mieszkań na wynajem dla osób mniej zamożnych (których nie stać na zadłużenie kredytem hipotecznym), jednocześnie ich zarobki są zbyt wysokie by kwalifikowali się do otrzymania mieszkania komunalnego. Wynajem przewiduje opcję dojścia do własności. Zaplanowana jest budowa 3 milionów mieszkań w 10 lat na terenie całego kraju. Program opierać się ma przede wszystkim o tanie budownictwo społeczne oraz spółdzielcze. Koszt budowy nie powinien przekroczyć kwoty 2-3 tysiące zł za metr kwadratowy. Jak na dzisiejsze kryteria to cena bardzo przystępna i jak najbardziej możliwa do osiągnięcia z racji taniego gruntu.  Jak podaje BGK Nieruchomości, zarządzający programem, inwestycje będą realizowane na nieruchomościach będących w posiadaniu Jednostek Samorządów Terytorialnych, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz prywatnych inwestorów, przekazanych na preferencyjnych warunkach. Część inwestycji jest już w trakcie realizacji między innymi w Gdyni, Wałbrzychu, Białej Podlaskiej, Pruszkowie. Pierwsze lokale Mieszkanie Plus zostaną oddane do użytku wiosną 2018 roku
  w Jarocinie. Program Mieszkanie Plus finansowany będzie z budżetu państwa, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, funduszy europejskich i środków prywatnych (np. fundusze inwestycyjne finansujące budowę mieszkań).

  Kto może skorzystać z Programu Mieszkanie Plus?


  Wg. założeń ustawy z programu może skorzystać każda osoba fizyczna. Nie ma tu wyznaczonej górnej granicy wiekowej, jak w przypadku Mieszkania dla Młodych. Również wielkość rodziny i jej status finansowy nie będą odgrywały tak istotnej roli. Podstawowym kryterium do spełnienia, to zobowiązanie się do terminowego uiszczania rat za mieszkanie i czynszu, który zostanie ustalony w umowie najmu z danym operatorem mieszkaniowym. Jednak w przypadku, gdy wybudowanych mieszkań będzie mniej niż ubiegających się o nie osób, wprowadzone zostaną kryteria pierwszeństwa. Operator mieszkaniowy i lokalne władze ustalą to, jakie parametry pierwszeństwa będą kluczowe, czy ilość dzieci, odprowadzanie podatków w danej gminie, praca w poszukiwanym na danym terenie zawodzie czy tez inne. Bez względu na to z programu będą mogły skorzystać osoby, które straciły mieszkanie w wyniku zdarzeń losowych, czy działania żywiołów lub zostały wywłaszczone. Ponadto wśród kryteriów pierwszeństwa wymienia się niepełnosprawność wnioskodawcy lub jego dziecka. Jak również zmiana miejsca zamieszkania w celu podjęcia pracy lub nauki w innej miejscowości. Istnieje szansa, że każdy będzie mógł się starać o mieszkanie w ramach programu tylko trzeba się liczyć wydłużonym czasem oczekiwania na lokal.
  program miesykanie

  Jak długo można wynajmować mieszkanie?


  Mieszkanie od rządu będzie można wynajmować przez okres 15 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu. Jeżeli zdecydujemy się na opcję z wykupem mieszkania, wówczas okres najmu wyniesie 30 lat od dnia zawarcia pierwszej umowy najmu. Jeśli najemca zadeklaruje chęć wynajmu lokum, a potem zmieni zdanie i zechce je wykupić będzie miał taką szansę.

  Wysokość opłat w wynajmowanych mieszkaniach


  Wysokość czynszu będzie ustalana co roku na podstawie rozporządzenia ministerialnego. Warunki programu przewidują maksymalne opłaty czynszowe w poszczególnych województwach, w wysokości:
  • warmińsko-mazurskie – 6,39 zł
  • podlaskie – 6,8 zł
  • świętokrzyskie – 7,1 zł
  • lubelskie – 7,11 zł
  • lubuskie – 7,19 zł
  • łódzkie – 7,29 zł
  • podkarpackie – 7,35 zł
  • kujawsko – pomorskie – 7,33 zł
  • opolskie – 7,53 zł
  • zachodniopomorskie – 7,56zł
  • śląskie – 7,68 zł
  • wielkopolskie- 7,91 zł
  • małopolskie – 7,98 zł
  • dolnośląskie – 7,97 zł
  • pomorskie – 8,44 zł
  • mazowieckie – 8,57 zł
  Z dojściem do własności ceny mają się przedstawiać następująco:
  • podlaskie – 9,65 zł
  • warmińsko-mazurskie – 9,91 zł
  • świętokrzyskie – 10,14 zł
  • lubelskie – 10,16 zł
  • lubuskie – 10,28 zł
  • łódzkie – 10,42 zł
  • podkarpackie – 10,49 zł
  • kujawsko – pomorskie – 10,56 zł
  • opolskie – 10,76zł
  • zachodniopomorskie – 10,79 zł
  • śląskie – 10,97 zł
  • wielkopolskie- 11,30 zł
  • małopolskie – 11,39 zł
  • dolnośląskie – 11,38 zł
  • pomorskie – 12,06 zł
  • mazowieckie – 12,24 zł
  Planowany czynsz nie uwzględnia eksploatacji. Opłata eksploatacyjna obejmie koszty administracyjne na rzecz zarządcy budynku, wydatki na sprzątanie i utrzymanie terenów zielonych, fundusz remontowy i opłaty za media wspólne. Podobnie, jak czynsz, również ta opłata uzależniona będzie od lokalizacji:
  Warszawa – 10 złotych,
  miasta wojewódzkie i będące siedzibą sejmiku województwa – 9 zł,
  nieruchomości położone w innych lokalizacjach – 6,50 zł,
  za 1 metr kwadratowy powierzchni użytkowej lokalu.
  Umiarkowane czynsze, z możliwością dojścia do własności, będą dostępne dla słabiej uposażonych polskich rodzin. Ponadto z opcji własności będzie można zrezygnować w każdej chwili, a powstała nadpłata zostanie najemcy zwrócona. Również osoby, którym pogorszy się sytuacja materialna i nie będą miały środków na czynsz, będą mogły skorzystać ze zgromadzonych na poczet własności pieniędzy.

  Standard lokali


  W ramach Mieszkanie Plus powstają lokale 2,3,4 pokojowe w wielkości od 40 do 70 metrów kwadratowych. Założeniem jest zachowanie wszystkich standardów urbanistycznych i technicznych oraz norm energetycznych. Nie przewiduje się budowy garaży podziemnych, lecz dostęp do naziemnych miejsc parkingowych. Zastosowanie nowoczesnych technologii zagwarantuje optymalizacje kosztów budowy i użytkowania.

  Mieszkanie Plus – wniosek


  Zainteresowani przystąpieniem do Programu Mieszkanie Plus powinni złożyć wniosek w swoim urzędzie gminy lub miasta. Zazwyczaj jednostki samorządowe przyjmują je na końcowym etapie budowy. Druki wniosków będą bardzo podobne w każdym mieście objętym programem.  Ponadto przyszły najemca musi wykazać, że stać go będzie na terminowe płacenie czynszu. Dodatkowo najemca zobowiązany jest uiścić kaucję w wysokości rocznego czynszu.
  Dane o aktualnych naborach i wszelkie informacje można śledzić w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowego Zasobu Nieruchomości.

  Umowa najmu


  Zgodnie z Ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości podpisujemy umowę najmu instytucjonalnego. Znaczy to, że oświadczeniem w formie aktu notarialnego, poddajemy się egzekucji i zobowiązujemy do opuszczenia lokalu w terminie 14 dni od zażądania opuszczenia lokalu, bez prawa do lokalu socjalnego. Oznacza to, że w chwili, gdy najemca w trakcie trwania umowy złamie warunki najmu, do eksmisji nie będzie potrzebny wyrok sądu.

   
  Więcej artykułów
  Inne artykuły

  Komentarze do artykułu - Program Mieszkanie Plus

  Komentarze
  Super sprawa :) program wydaje się być dużo lepszy niż MDM!
  2018-09-28 16:03:02
  Rafał

  Ciekawe kiedy będą do oddania mieszkania w Warszawie? Szczególnie interesująca jest Praga Północ i dokładna lokalizacja mieszkań z programu mieszkanie plus.
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek

  Z informacji do których udało mi się dotrzeć, pierwszy tysiąc mieszkań z programów powstanie na warszawskiej Woli (ul.Ordona-Sowińskiego). Następnie Praga Południe (ul. Chłopickiego) i Praga Północ (ul. Radzymińska). Bliższych informacji należy szukać w urzędach właściwych gmin.
  2018-09-28 16:03:02
  Natalia Słowik

  Dziękuję za odpowiedź :)
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek

  Wreszcie jakaś realna pomoc na rynku mieszkaniowym! Przy MDM, niby byłą pomoc z wkładem własnym, ale sporo było haczyków, jak np to, że udzielany kredyt nie dotyczył miejsca parkingowego, czy remontu mieszkania przy w rynku wtórnym. To mieszkanie plus wydaje się naprawdę mieć sens. Na pewno się tym zainteresuję, dziękuję za ten artykuł.
  2018-09-28 16:03:02
  Kalina


  Dodaj komentarz

  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati