Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Warto to wiedzieć - instalacja elektryczna

    Kategoria: Elektryka
    Przypnij
    Prąd elektryczny jest jednym z najbezpieczniejszych i przyjaznych nośników energii. Niezawodność instalacji jest w tej chwili tak duża, że obecność prądu traktujemy jak występowanie tlenu w powietrzu. Tym większy mamy problem gdy coś przestaje działać.

    Domowa instalacja elektryczna


    Domowa instalacja elektryczna powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wtedy w pełni korzystamy z zalet energii elektrycznej i zasilanych przez nią urządzeń w sposób bezpieczny z gwarancją sprawnego działania wszystkich przyłączonych sprzętów zasilanych prądem.

    Użytkujemy sprzęt RTV i AGD


    Przed zakupem urządzenia zasilanego prądem należy zawsze sprawdzić czy nasza instalacja elektryczna jest przystosowana do jego podłączenia i czy podczas użytkowania nie nastąpi przeciążenie domowej instalacji elektrycznej. Dochodzi do tego gdy mamy włączoną zbyt dużą liczbę odbiorników w związku z tym następuje bardzo duży pobór prądu, powodując nagrzewanie się przewodów elektrycznych, co może zakończyć się pożarem. Aby do tego nie dopuścić mamy w domach bezpieczniki. Urządzenia elektryczne przechowujemy i użytkujemy w miejscach suchych, bez dostępu do wody. Niby to oczywiste, a jednak niebezpiecznym może okazać się ładowanie telefonu w łazience lub podłączenie laptopa blisko kuchennego kranu. Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu, dlatego wycieramy ręce przed dotykaniem urządzeń elektrycznych.

    Pamiętaj o bezpiecznym wyłączaniu sprzętu – najpierw naciskamy odpowiedni przycisk kończący pracę sprzętu, następnie sięgamy po wtyczkę. Nigdy nie ciągniemy za kabel zasilający.

    Urwany kabel przy wtyczce

    Sprzęt elektroniczny z wtyczką ze stykiem na bolec powinien być podłączony jedynie do gniazdek, które taki bolec posiadają. Urządzenia zasilane prądem użytkujemy zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem.

    Nieprawidłowe działanie instalacji


    Jeśli nie podłączaliśmy nowego urządzenia, a zauważamy objawy nieprawidłowego funkcjonowania instalacji takie jak
    - zanikanie napięcia w niektórych punktach instalacji elektrycznej
    - częste awarie (wybijanie bezpieczników)
    - migotanie światła
    - uszkodzenia przyłączonych sprzętów (samoczynne wyłącznie, intensywne nagrzewanie, przepalanie bezpieczników itp.) należy ustalić przyczynę nieprawidłowości i nie zwlekając przeprowadzić modernizację lub wymianę instalacji. Czynności te trzeba zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Dobrym momentem do przeprowadzenia modernizacji lub wymiany instalacji elektrycznej jest planowany remont mieszkania (domu).

    Jeśli problemem jest tylko wybity bezpiecznik lub wyłącznik nadmiaroprądowy możemy samodzielnie poradzić sobie z usterką. W pierwszym przypadku (dotyczy starszych instalacji) gdzie mamy bezpieczniki porcelanowe, należy bezpiecznik wymienić. Pamiętajmy o sprawdzeniu parametrów, które odczytamy z opisu bezpiecznika, ponieważ musimy go wymienić na identyczny. Warto mieć zapas kilku bezpieczników w domu. Niedopuszczalne jest uzupełnianie przepalonych wkładek drutem ! W drugim przypadku, gdy mamy bezpieczniki automatyczne (wyglądają zwykle jak plastikowe pudełko z dźwignią lub wkręcany walec z czarnym przyciskiem) wystarczy przesunąć dźwignię do góry lub wcisnąć przycisk.

    Bezpieczne użytkowanie instalacji elektrycznej


    Aby bezpiecznie korzystać ze wszystkich sprzętów zasilanych elektrycznie, przy projektowaniu, wykonaniu oraz eksploatacji domowej instalacji należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad
    - instalacja powinna być wykonana z zastosowaniem przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym (nie stosuje się już przewodów aluminiowych)
    - przekroje i obciążalności przewodów powinny być dostosowane zarówno do wymagań obecnych, ale również uwzględniając w perspektywie zwiększenie obciążalności
    - instalacja winna uwzględniać wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów trójfazowych przeznaczonych do zasilania urządzeń które pobierają dużo energii (np. kuchnie elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody) oraz obwodów jednofazowych do zasilania pralki, lodówki, zmywarki itp.
    - w zależności od powierzchni w każdym wnętrzu powinno się zamontować odpowiednią ilość gniazdek wtykowych (najlepiej jedno w każdym rogu) tak by w przyszłości nie trzeba było ratować się przedłużaczami i rozgałęziaczami , których nadmiar prowadzi do przeciążeń sieci
    - w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach gospodarczych, garażach (pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniowym) powinno się stosować zabudowę wyłączników

    Wezwij doświadczonego elektryka Prace związane z naprawą uszkodzonej instalacji powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Tylko fachowiec będzie wiedział jak skutecznie, bezpiecznie usunąć awarię. Inne naprawy, które powinniśmy zlecić wyłącznie elektrykowi to likwidacja zwarć, eliminacja luźnych przewodów w puszkach, przetarcia przewodów. naprawa sprzętów elektrycznych. Wystrzegajmy się lekkomyślności i nieuwagi. Prąd elektryczny użytkowy wykorzystywany w naszych domach, biurach, może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć. Największe ryzyko grozi dzieciom.
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Warto to wiedzieć - instalacja elektryczna

    Komentarze
    Mam problem z instalacją elektryczną w mieszkaniu, podczas próby wymiany gniazdek okazało sie, że wystające w puszce kable są wymienione (miedziane) natomiast poza puszką w ścianie są kable stare aluminiowe, połączone są kostką. Według mnie pierwszy właściciel mieszkania wymienił kawałek kabla po to, tylko aby oszukać kupującego co do wymiany instalacji elektrycznej. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją?
    2018-09-28 16:03:02
    Robson


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush