Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Warto to wiedzieć - instalacja elektryczna

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Prąd elektryczny jest jednym z najbezpieczniejszych i przyjaznych nośników energii. Niezawodność instalacji jest w tej chwili tak duża, że obecność prądu traktujemy jak występowanie tlenu w powietrzu. Tym większy mamy problem gdy coś przestaje działać.

  Domowa instalacja elektryczna


  Domowa instalacja elektryczna powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wtedy w pełni korzystamy z zalet energii elektrycznej i zasilanych przez nią urządzeń w sposób bezpieczny z gwarancją sprawnego działania wszystkich przyłączonych sprzętów zasilanych prądem.

  Użytkujemy sprzęt RTV i AGD


  Przed zakupem urządzenia zasilanego prądem należy zawsze sprawdzić czy nasza instalacja elektryczna jest przystosowana do jego podłączenia i czy podczas użytkowania nie nastąpi przeciążenie domowej instalacji elektrycznej. Dochodzi do tego gdy mamy włączoną zbyt dużą liczbę odbiorników w związku z tym następuje bardzo duży pobór prądu, powodując nagrzewanie się przewodów elektrycznych, co może zakończyć się pożarem. Aby do tego nie dopuścić mamy w domach bezpieczniki. Urządzenia elektryczne przechowujemy i użytkujemy w miejscach suchych, bez dostępu do wody. Niby to oczywiste, a jednak niebezpiecznym może okazać się ładowanie telefonu w łazience lub podłączenie laptopa blisko kuchennego kranu. Woda jest doskonałym przewodnikiem prądu, dlatego wycieramy ręce przed dotykaniem urządzeń elektrycznych.

  Pamiętaj o bezpiecznym wyłączaniu sprzętu – najpierw naciskamy odpowiedni przycisk kończący pracę sprzętu, następnie sięgamy po wtyczkę. Nigdy nie ciągniemy za kabel zasilający.

  Urwany kabel przy wtyczce

  Sprzęt elektroniczny z wtyczką ze stykiem na bolec powinien być podłączony jedynie do gniazdek, które taki bolec posiadają. Urządzenia zasilane prądem użytkujemy zawsze zgodnie z ich przeznaczeniem.

  Nieprawidłowe działanie instalacji


  Jeśli nie podłączaliśmy nowego urządzenia, a zauważamy objawy nieprawidłowego funkcjonowania instalacji takie jak
  - zanikanie napięcia w niektórych punktach instalacji elektrycznej
  - częste awarie (wybijanie bezpieczników)
  - migotanie światła
  - uszkodzenia przyłączonych sprzętów (samoczynne wyłącznie, intensywne nagrzewanie, przepalanie bezpieczników itp.) należy ustalić przyczynę nieprawidłowości i nie zwlekając przeprowadzić modernizację lub wymianę instalacji. Czynności te trzeba zlecić elektrykowi z uprawnieniami. Dobrym momentem do przeprowadzenia modernizacji lub wymiany instalacji elektrycznej jest planowany remont mieszkania (domu).

  Jeśli problemem jest tylko wybity bezpiecznik lub wyłącznik nadmiaroprądowy możemy samodzielnie poradzić sobie z usterką. W pierwszym przypadku (dotyczy starszych instalacji) gdzie mamy bezpieczniki porcelanowe, należy bezpiecznik wymienić. Pamiętajmy o sprawdzeniu parametrów, które odczytamy z opisu bezpiecznika, ponieważ musimy go wymienić na identyczny. Warto mieć zapas kilku bezpieczników w domu. Niedopuszczalne jest uzupełnianie przepalonych wkładek drutem ! W drugim przypadku, gdy mamy bezpieczniki automatyczne (wyglądają zwykle jak plastikowe pudełko z dźwignią lub wkręcany walec z czarnym przyciskiem) wystarczy przesunąć dźwignię do góry lub wcisnąć przycisk.

  Bezpieczne użytkowanie instalacji elektrycznej


  Aby bezpiecznie korzystać ze wszystkich sprzętów zasilanych elektrycznie, przy projektowaniu, wykonaniu oraz eksploatacji domowej instalacji należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad
  - instalacja powinna być wykonana z zastosowaniem przewodów miedzianych z osobnym przewodem ochronnym (nie stosuje się już przewodów aluminiowych)
  - przekroje i obciążalności przewodów powinny być dostosowane zarówno do wymagań obecnych, ale również uwzględniając w perspektywie zwiększenie obciążalności
  - instalacja winna uwzględniać wydzielenie odpowiedniej liczby obwodów trójfazowych przeznaczonych do zasilania urządzeń które pobierają dużo energii (np. kuchnie elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody) oraz obwodów jednofazowych do zasilania pralki, lodówki, zmywarki itp.
  - w zależności od powierzchni w każdym wnętrzu powinno się zamontować odpowiednią ilość gniazdek wtykowych (najlepiej jedno w każdym rogu) tak by w przyszłości nie trzeba było ratować się przedłużaczami i rozgałęziaczami , których nadmiar prowadzi do przeciążeń sieci
  - w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach gospodarczych, garażach (pomieszczenia o zwiększonym zagrożeniu porażeniowym) powinno się stosować zabudowę wyłączników

  Wezwij doświadczonego elektryka Prace związane z naprawą uszkodzonej instalacji powinien wykonać elektryk z uprawnieniami. Tylko fachowiec będzie wiedział jak skutecznie, bezpiecznie usunąć awarię. Inne naprawy, które powinniśmy zlecić wyłącznie elektrykowi to likwidacja zwarć, eliminacja luźnych przewodów w puszkach, przetarcia przewodów. naprawa sprzętów elektrycznych. Wystrzegajmy się lekkomyślności i nieuwagi. Prąd elektryczny użytkowy wykorzystywany w naszych domach, biurach, może spowodować poważne obrażenia, a nawet śmierć. Największe ryzyko grozi dzieciom.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Warto to wiedzieć - instalacja elektryczna

  Komentarze
  Mam problem z instalacją elektryczną w mieszkaniu, podczas próby wymiany gniazdek okazało sie, że wystające w puszce kable są wymienione (miedziane) natomiast poza puszką w ścianie są kable stare aluminiowe, połączone są kostką. Według mnie pierwszy właściciel mieszkania wymienił kawałek kabla po to, tylko aby oszukać kupującego co do wymiany instalacji elektrycznej. Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją?
  2017-10-25 12:04:19
  Robson


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Ważne parametry bram garażowych
  Ja nie polecam bram uchylnych - są tańszym rozwiązaniem, ale jednak wymagają więcej miejsca. zdemontowałem i zdecydowałem się na bramę segmentową górną i to jest moim zdaniem rozwiązanie najlepsze -średnia półka cenowa, a wygoda użytkowania nieporównywalna
  Zobacz Wpis
  2018-06-13 11:14:01
  Stefan

  Jaki powinien być dobry garaż?
  Dobry garaż powinien być przede wszystkim przestronny i niezagracony, żeby żona wjeżdżając nie zarysowała samochodu hehe
  Zobacz Wpis
  2018-06-13 11:10:01
  A.D.

  Modny wakacyjny styl Hamptons
  To co ja szczególnie cenię w tym stylu, to paleta barw. Tak naturalna, że już chyba bardziej się nie da. Biel, różne odcienie błękitu, turkusu. Do tego brąz, beż, ecru. Bardzo świeżo i spokojnie :) Polecam Wam ten styl, jest elegancki, ale bez przesady.
  Zobacz Wpis
  2018-06-13 11:08:01
  Kamilka