Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Zastosowanie i montaż sufitów napinanych

    Kategoria: Remont
    Przypnij
    Sufit napinany to bardzo wytrzymała folia PCW (rzadziej termokurczliwa tkanina poliestrowa), którą wpina się w specjalne profile aluminiowe. Skryje popękany stary tynk, nierówny strop lub nieatrakcyjne rury instalacyjne. Jest ciekawą alternatywą dla sufitu podwieszanego z płyt g-k. Jego montaż trwa tylko kilka godzin. Gładka powierzchnia lub umieszczenie grafiki na suficie, to jest możliwe.

    Co to jest sufit napinany?


    Sufit napinany, zwany również lustrzanym, jest rodzajem sufitu podwieszanego, który montuje się równolegle do właściwego poziomu stropu. Obniża się w ten sposób wysokość pomieszczenia, maskując jednocześnie nierówną i nieestetyczną powierzchnię starego sufitu. To rozwiązanie pozwala osiągnąć idealnie gładką fakturę, często niemożliwą do uzyskania na drodze tradycyjnego tynkowania. Sufit napinany jest bardzo lekki,  więc nie obciąża stropu. Jest również odporny na wilgoć, można go stosować w łazience. Podczas napinania sufitu folię PCW podgrzewa się ciepłym powietrzem z nagrzewnicy, dzięki czemu robi się elastyczna i plastyczna. Po ochłodzeniu folia się kurczy i napina, tworząc pewien rodzaj membrany. Dzięki temu nie ma obaw, że sufit obwiśnie.  Sufit napinany produkuje się na zamówienie. Jego wymiar dostosowuje się do konkretnego pomieszczenia. Sufit wygląda jak termokurczliwa tkanina przypominająca w dotyku grubą folię. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet ozdobiony zdjęciami lub grafiką.  Szczególnie nadzwyczajnie prezentuje się lustrzany sufit napinany biały, który w pomieszczeniu tworzy błyszczącą taflę przypominającą lustro. Materiał do budowy sufitu mieści się w niewielkiej torbie podróżnej. Jego montaż zależnie od wielkości pomieszczenia trwa od kilku do kilkunastu godzin.

    Sufit napinany na zamówienie


    Elementy sufitu napinanego są przygotowywane u producenta na podstawie pomiarów wnętrza. Należy dokładnie zmierzyć nie tylko ściany, ale i wszystkie przekątne pomieszczenia. Jest to niezwykle istotne, bo ściany bywają często nierównoległe. Dane te są potem w prowadzane do programu komputerowego, według którego powstaje rzut pomieszczenia. Materiał na sufit napinany jest wycinany i obszywany obwodowo gumowymi zaczepami tzw. harpunami.
    suffit

    Montaż sufitu napinanego


    Montaż sufitu napinanego wymaga pewnej wprawy, bo przy napinaniu dość łatwo można uszkodzić materiał. Najlepiej powierzyć to doświadczonemu fachowcowi, choć możliwy jest też samodzielny montaż. Na ścianach po obwodzie pomieszczenia mocuje się aluminiowe listwy, które stanowią stelaż. Zanim przystąpi sie do napinania sufitu, podwiesza się go na klamrach mocowanych do rogów pomieszczenia.  Ważne aby podwieszanie rozpoczynać od miejsca ściśle określonego przez producenta, gdyż sufit jest złożony w takiej kolejności, w jakiej ma być napinany. Następnie mocuje się go w rogu po przekątnej. W dalszej kolejności zaczepia się klamry w następnym rogu i znów po jego przekątnej. Gdy cały sufit wisi na klamrach, za pomocą nagrzewnicy gazowej ogrzewa się pomieszczenie. Pod wpływem temperatury materiał sufitu zwiększa swoją objętość, w tedy łatwo do  wpiąć w aluminiowe listwy ścienne. Konieczność podgrzewania materiału nie dotyczy sufitu napinanego z tkaniny poliestrowej. By nie uszkodzić materiału, do wpinania używa się specjalnie wyprofilowanego narzędzia. Po  całkowitym napięciu sufitu w szczeliny między ścianą a sufitem wciska się plastikowe listwy maskujące.
    sfiiit

    Wykończenie i konserwacja


    Sufitu napinanego nie maluje się, jego konserwacja polega na odkurzaniu go – można go też delikatnie myć. Materiał można wielokrotnie demontować i ponownie naciągać, co umożliwia  dostęp i serwisowanie instalacji w zamkniętej sufitem przestrzeni. Sufity napinane to nie tylko wysoce estetyczne rozwiązanie – ich powłoka jest bardzo przemyślana i niezwykle praktyczna. Po pierwsze, sufit napinany jest całkowicie wodoszczelny. Powierzchnia jest szczelna i wytrzymała, nawet w przypadku zalania właściwej części starego sufitu – szacuje się, że sufit jest w stanie utrzymać ciężar równy 100 litrom wody. Co więcej, sufit napinany zapobiega rozwojowi wilgoci, a co za tym idzie – pleśni i bakterii, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń i chorób domowników. Powierzchnia sufitów napinanych jest również odporna na ogień. W razie pożaru opóźni zatem rozprzestrzenianie się płomieni na resztę pomieszczeń.
    podsuuf

    Podświetlenie


    Interesujący efekt rozjaśnienia sufitu osiąga się, stosując oświetlenie LED. Paski ledowe przykleja się do stropu co 15 cm. Dają wtedy równomierne, bezcieniowe światło. Takie źródło światła pobiera niewiele energii, zazwyczaj działa też długo bezusterkowo  i potrzeby serwisowania. Gdy decydujemy się na diody LED, pamietajmy o ulokowaniu w przestrzeni między sufitem napinanym a stropem transformatora – można to zrobić na przykład w przewodzie wentylacyjnym, jednak nie zmniejszając przy tym przekroju ciągu, czyli poniżej poziomu kratki wlotowej. Aby uzyskać równomierne rozłożenie światła na suficie, materiał należy podwiesić w odległości co najmniej 15 cm od stropu. Jeszcze kilka centymetrów niżej trzeba go zamocować, jeśli pomieszczenie ma być oświetlone świetlówkami o niskiej mocy. Montuje się je pod stropem przed napięciem materiału. Instalację elektryczną do tradycyjnego oświetlenia wyprowadza się poniżej sufitu. Lampy i oprawy oświetleniowe zawiesza się na konstrukcjach wspornych mocowanych do stropu. Sam sufit napinany nie przenosi obciążeń. Nie należy też nim zasłaniać wlotów do kanałów wentylacyjnych, czujek dymu czy alarmowych.


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Zastosowanie i montaż sufitów napinanych

    Komentarze
    Czy to na tym pierwszym zdjęciu to folia? zajebiście to wygląda!
    2019-01-17 09:04:02
    anetta


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush