Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Domowa instalacja elektryczna

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Instalacja elektryczna w mieszkaniu stanowi część większej sieci niskiego napięcia składającej się z układu przewodów w obrębie budynku wraz ze sprzętem elektroinstalacyjnym. Za początek instalacji w domu uznaje się zaciski wyjściowe wewnętrznej linii zasilającej w złączu. Całość zakończona jest punktem odbioru energii elektrycznej (gniazdo wtykowe, punkt świetlny, stały odbiornik).
  Właściwie zaplanowana i wykonana instalacja elektryczna zapewni nam bezpieczne i przede wszystkim komfortowe korzystanie ze sztucznego oświetlenia oraz wszelkich urządzeń zasilanych prądem. Kupując poszczególne elementy instalacji elektrycznej warto zwracać uwagę na ich jakość oraz posiadane certyfikaty czy atesty. Na tych częściach nie warto oszczędzać.

  Domowa instalacja elektryczna


  Domowa instalacja elektryczna niskonapięciowa jest zbiorem urządzeń elektrycznych, które są ze sobą połączone za pomocą stałych przewodów elektrycznych wykonanych z miedzi oraz są skoordynowane pod względem parametrów technicznych umożliwiających doprowadzenie energii elektrycznej z sieci do odbiorników.

  Układ zasilania niskiego napięcia


  W skład tego układu wchodzą przyłącze i złącza kablowe, tablica rozdzielcza, piony i linie zasilające, instalacja odbiorcza, odpowiednio dobrana liczba obwodów. Dodatkowo instalacja ta obejmuje okablowanie na stałe rozprowadzone pod tynkiem (przewody i kable elektroenergetyczne), urządzenia łączeniowe, a także zabezpieczające, ochronne, sterujące i pomiarowe.
  ainstal

  Podział instalacji


  Ze względu na typ zasilanych odbiorników wydziela się instalację oświetleniową oraz instalację siłową. Instalacja oświetleniowa zasila elektryczne źródła światła oraz przenośne urządzenia grzejne i  podgrzewacze wody o małych mocach w mieszkaniach i domach jednorodzinnych. Natomiast instalacja siłowa służy do zasilania odbiorników o charakterze przemysłowym oraz urządzeń o dużych mocach znamionowych (np. podgrzewacze ciepłej wody użytkowej, kuchnie elektryczne).
  Część instalacji znajdująca się za układem pomiarowym określana jest instalacją odbiorczą służącą do rozliczeń między dostawcą a odbiorcą energii elektrycznej.
  W domowej instalacji elektrycznej stosuje się również podział na różne fazy, które w czasie awarii, gdy zostają wyłączone tylko niektóre fazy, zapewniają nam częściową dostawę prądu. Przyłącze może być trójfazowe (400 V) lub zasilane jedną fazą (230 V).
  W budynku mieszkalnym wyróżnia się pięć typów instalacji elektrycznych
  elektroenergrtyczną do zasilania odbiorców energią elektryczną
  telekomunikacyją
   zasilaną przez konkretny zakład telekomunikacyjny i znajdującą się w jego zarządzaniu,
  antenową do odbioru radiowo telewizyjnego,
  domofonową i alarmową zależną od indywidualnych potrzeb, 
  odgromową służącą do ochrony domu przed skutkami wyładowań atmosferycznych.

  Obwody zasilające


  Instalacja odbiorcza dzieli się na obwody zasilające poszczególne odbiorniki. Mogą występować pojedyncze odbiorniki lub ich grupy w obrębie jednego obwodu. Każdy obwód musi być chroniony oddzielnym wyłącznikiem nadmiarowo - prądowym o prądzie nominalnym dobranym do obciążenia danego obwodu. Ilość obwodów w domu wynika z projektu. Warto również uwzględnić przyszłe zapotrzebowanie. Moc urządzeń w obrębie jednego obwodu nie może być większa niż 3,5 kW, dopuszczalna liczba punktów oświetleniowych to 20, a gniazd wtykowych 10.
  ainstal2

  Schemat instalacji elektrycznej


  Przyłącze instalacji elektrycznej musi odbywać się według ściśle określonych norm i schematów. Przewody układa się wzdłuż linii pionowych i poziomych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ich układ był łatwy do odtworzenia. Dzięki temu unikniemy ich przypadkowego uszkodzenia. Pomocne jest też wykonanie zdjęć szczególnie trudnych, nietypowych miejsc przed otynkowaniem przewodów, ale bez planu instalacji nie będzie to wystarczające.
  Przepisy tego nie określają, lecz warto zastrzec strefy przy podłodze, pod sufitem oraz w pewnej odległości od otworów okiennych i drzwiowych jako miejsca przebiegu instalacji. Będziemy w przyszłości spokojni – nie uszkodzimy przewodów, np. przy wymianie okien.
  Najczęściej stosuje się przewody płaskie, mocując je do surowych ścian, a następnie pokrywa tynkiem. Do ściany przewody przyczepia się uchwytami z tworzywa sztucznego, jeśli przewody są szerokie (np. 5-żyłowe) – aluminiowymi blaszkami przytwierdzanymi do ściany małymi kołkami rozporowymi.
  Innym rozwiązaniem jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego (tzw. peszlach), ułożonych w głębokich bruzdach ściennych. Jest to rozwiązanie bardziej praco- i czasochłonne, a więc i droższe. Warto je zastosować tam, gdzie w razie konieczności wymiany trzeba by było niszczyć wykończenie powierzchni ścian (np. okładzinę z glazury w kuchniach i łazienkach).

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Domowa instalacja elektryczna

  Komentarze
  Takie rzeczy najlepiej powierzyć fachowcom. A jak już zatrudniam fachowca, to wierzę, ze dobrze wykona swoją robotę. Warto poczytać opinie i zdecydować się na polecanom firmę albo elektryka.
  2018-11-02 08:58:01
  Damian


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas