Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Klimatyzacja w domu

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Mimo że klimat w naszym kraju nie należy do zbyt gorących, upalne dni nie są czymś wyjątkowym. Przeciwnie zmiany klimatyczne powodują coraz częstsze pojawianie się wysokich temperatur. Gdy termometr zewnętrzny wskazuje ponad 30 stopni C, ciężko o komfort na zewnątrz i w nagrzanych, dusznych pomieszczeniach. Nie dziwi zatem, że klimatyzacja w domach montowana jest coraz częściej.
  Nie ma ustanowionych norm, które wymagają utrzymanie latem w mieszkaniach określonej temperatury (o ile nie ma klimatyzacji) jednak jeśli przekracza ona 25 stopni C i do tego występuje duża wilgotność powietrza, wiele osób, zwłaszcza mających problemy krążeniowe czuje się źle. W tej sytuacji możliwość obniżenia temperatury jest bardzo pożądana. Dlatego warto rozważyć montaż klimatyzatora. Do niedawna głównym problemem była cena całego systemu do domu, ale w ostatnim czasie koszt montażu klimatyzacji osiągnął poziom dostępny dla szerokiej grupy użytkowników. Oczywiście należy brać pod uwagę nie tylko koszty związane z zakupem i montażem urządzenia, ale także jego późniejszej eksploatacji. Klimatyzator potrzebuje do działania sporo energii elektrycznej.
  klim

  Optymalne warunki


  Z przeprowadzonych badań wynika, że latem najlepiej czujemy się, gdy temperatura powietrza wynosi 23-26 stopni C, a jego wilgotność 40—60%. W temperaturach wyższych pocimy się, w ten sposób organizm naturalnie oddaje nadmiar ciepła. Gdy wilgotność spada, czujemy się lepiej, mimo, że nadal jest gorąco. Temperatury nie można obniżać gwałtownie, ponieważ grozi to przeziębieniem. Przyjęto, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna być większa niż 7 stopni C. Ponadto przebywając w pomieszczeniu, w którym działa klimatyzator nie możemy odczuwać ruchu powietrza. Dlatego ważna jest prędkość przepływu powietrza i możliwość regulacji kierunku jego wydmuchiwania. Jeśli prędkość przepływu będzie większa niż 0,2 m/s odczujemy to, jako przeciąg, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy spoceni. Łatwo wtedy o przeziębienie, a nie po to montujemy klimatyzacje, aby chorować.

  Klimatyzator kompaktowy


  Jeśli szukamy niewielkiego urządzenia, które sprawi, że w upalne dni będzie nam chłodniej a nie chcemy instalować klimatyzacji od podstaw, zdecydujmy się na klimatyzator kompaktowy. W tego typu rozwiązaniu cała konstrukcja znajduje się w jednej obudowie okiennej lub przenośnej (mobilnej). Model mobilny nie wymaga żadnych przeróbek w mieszkaniu i możemy z niego korzystać w więcej niż jednym pomieszczeniu, przenosząc go dowolnie. Wydajność klimatyzatorów przenośnych jest niestety mniejsza niż stacjonarnych i są one głośniejsze. W przypadku klimatyzatorów okiennych instalacja wymaga nieco zachodu, ponieważ ustawia się ja na parapecie lub montuje w oknie, czasem w ścianie i wymaga przygotowania dodatkowego otworu.
  klim2

  Klimatyzatory typu split


  Te klimatyzatory mają częste zastosowanie w domach jednorodzinnych. Są nowoczesne i komfortowe w użytkowaniu. Urządzenia tego typu składają się z połączonych ze sobą cienkimi rurkami dwóch jednostek wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej wszystkie głośniejsze (skraplacz, wentylator), dlatego klimatyzator nie jest uciążliwy (ze względu na hałas) w codziennym użytkowaniu

  Jak dobieramy moc urządzenia


  Do obliczenia niezbędnej mocy chłodniczej klimatyzatora służą specjalnie opracowane programy komputerowe pozwalające na określenie precyzyjnych wyników. Wyspecjalizowane firmy z pewnością posługują się nimi i doradzą nam w wyborze urządzenia odpowiedniego do potrzeb. Dla samodzielnej orientacji przyjąć można, że jeśli pomieszczenie, które ma być chłodzone jest typowe (wysokość 2,5-2,8 m) nie ma w nim urządzeń generujących duże zyski ciepła to na 1metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia potrzebna jest moc 0.1 kW.
  Nie tylko chłodzenie
  Najważniejszą funkcją klimatyzatora jest chłodzenie. Wiele modeli działa jako wiatrak, może również ogrzewać pomieszczenie (co jest bardzo przydatne zimą) i osuszać powietrze. Funkcja osuszania sprawdza się w dni deszczowe czy w wilgotnych pomieszczeniach. Alergicy zwracają uwagę na modele wyposażone w filtry oczyszczające chłodzone powietrze z wirusów, pleśni i grzybów.   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas