Optymalne warunki
Z przeprowadzonych badań wynika, że latem najlepiej czujemy się, gdy temperatura powietrza wynosi 23-26 stopni C, a jego wilgotność 40—60%. W temperaturach wyższych pocimy się, w ten sposób organizm naturalnie oddaje nadmiar ciepła. Gdy wilgotność spada, czujemy się lepiej, mimo, że nadal jest gorąco. Temperatury nie można obniżać gwałtownie, ponieważ grozi to przeziębieniem. Przyjęto, że różnica temperatury pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym nie powinna być większa niż 7 stopni C. Ponadto przebywając w pomieszczeniu, w którym działa klimatyzator nie możemy odczuwać ruchu powietrza. Dlatego ważna jest prędkość przepływu powietrza i możliwość regulacji kierunku jego wydmuchiwania. Jeśli prędkość przepływu będzie większa niż 0,2 m/s odczujemy to, jako przeciąg, zwłaszcza wtedy, gdy jesteśmy spoceni. Łatwo wtedy o przeziębienie, a nie po to montujemy klimatyzacje, aby chorować.
Klimatyzator kompaktowy
Jeśli szukamy niewielkiego urządzenia, które sprawi, że w upalne dni będzie nam chłodniej a nie chcemy instalować klimatyzacji od podstaw, zdecydujmy się na klimatyzator kompaktowy. W tego typu rozwiązaniu cała konstrukcja znajduje się w jednej obudowie okiennej lub przenośnej (mobilnej). Model mobilny nie wymaga żadnych przeróbek w mieszkaniu i możemy z niego korzystać w więcej niż jednym pomieszczeniu, przenosząc go dowolnie. Wydajność klimatyzatorów przenośnych jest niestety mniejsza niż stacjonarnych i są one głośniejsze. W przypadku klimatyzatorów okiennych instalacja wymaga nieco zachodu, ponieważ ustawia się ja na parapecie lub montuje w oknie, czasem w ścianie i wymaga przygotowania dodatkowego otworu.
Klimatyzatory typu split
Te klimatyzatory mają częste zastosowanie w domach jednorodzinnych. Są nowoczesne i komfortowe w użytkowaniu. Urządzenia tego typu składają się z połączonych ze sobą cienkimi rurkami dwóch jednostek wewnętrznej i zewnętrznej. Pierwsza schładza powietrze w pomieszczeniu, druga odprowadza ciepło poza budynek. W jednostce wewnętrznej znajdują się tylko cicho pracujące elementy, w zewnętrznej wszystkie głośniejsze (skraplacz, wentylator), dlatego klimatyzator nie jest uciążliwy (ze względu na hałas) w codziennym użytkowaniu
Jak dobieramy moc urządzenia
Do obliczenia niezbędnej mocy chłodniczej klimatyzatora służą specjalnie opracowane programy komputerowe pozwalające na określenie precyzyjnych wyników. Wyspecjalizowane firmy z pewnością posługują się nimi i doradzą nam w wyborze urządzenia odpowiedniego do potrzeb. Dla samodzielnej orientacji przyjąć można, że jeśli pomieszczenie, które ma być chłodzone jest typowe (wysokość 2,5-2,8 m) nie ma w nim urządzeń generujących duże zyski ciepła to na 1metr kwadratowy powierzchni pomieszczenia potrzebna jest moc 0.1 kW.
Nie tylko chłodzenie
Najważniejszą funkcją klimatyzatora jest chłodzenie. Wiele modeli działa jako wiatrak, może również ogrzewać pomieszczenie (co jest bardzo przydatne zimą) i osuszać powietrze. Funkcja osuszania sprawdza się w dni deszczowe czy w wilgotnych pomieszczeniach. Alergicy zwracają uwagę na modele wyposażone w filtry oczyszczające chłodzone powietrze z wirusów, pleśni i grzybów.