Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Elektryczny grzejnik łazienkowy

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Standardem w nowoczesnym domu jest możliwość dogrzania łazienki w okresie, gdy instalacja centralnego ogrzewania nie pracuje. Grzałka elektryczna wmontowana w grzejnik daje wiele możliwości. Można ją włączyć na stałe, gdy jest chłodno poza sezonem grzewczym. Można załączyć ją na sam czas kąpieli lub w celu wysuszenia ręczników. Grzejniki nowej generacji wcale nie powodują dużych rachunków za prąd.
  Zastosowanie grzałki elektrycznej daje wygodę dla codziennego życia, dlaczego nie korzystać więc z niej przez cały rok? Na rynku jest sporo grzejników łazienkowych, które są tylko elektryczne i których wcale nie podłącza się do ogrzewania centralnego. Użytkownicy jednak podchodzą do nich sceptycznie z powodu obaw przed wysokimi rachunkami za energię elektryczną. Tak nie musi być, nowoczesne grzejniki pracują energooszczędnie.
  grzejnikelektryczny2

  Elektryczne grzejniki


  Grzejnik elektryczny nie jest urządzeniem drogim a dzięki możliwości regulacji temperatury nie generuje dużego zużycia energii. To najczęściej ścienne grzejniki konwektorowe. Ogrzewają pomieszczenie w sposób najbardziej zbliżony do grzejnika wodnego wykorzystując efekt unoszenia ciepłego powietrza i cyrkulacji. W dość krótkim czasie nagrzewają wnętrze, szczególnie, jeśli obieg powietrza wspomagany jest przez wmontowany wentylator. Kupując grzejnik konwekcyjny do łazienki zwracajmy uwagę na zabezpieczenia. Muszą to być modele bryzgoszczelne.  Dodatkowo zapoznajmy się z wymogami dotyczącymi odległości, w jakiej grzejnik może być zamontowany od kabiny prysznicowej, wanny czy umywalki.
  Drugim sposobem przekazywania ciepła przez grzejnik jest promieniowanie. Promienniki zapewniają silniejsze odczucie ciepła przy użyciu tej samej ilości prądu zwiększając poczucie komfortu. Modele te wykorzystują w swojej pracy efekt frontowego emitowania fal cieplnych zbliżonych charakterem do promieniowania słonecznego. Promieniowanie rozprzestrzenia się w linii prostej zapewniając niewielka różnicę temperatur pomiędzy sufitem a podłogą. Grzejniki promieniujące są urządzeniami droższymi od konwektorów.
  Najnowszą, ale i najdroższą technologią jest radiacja. Grzejniki tego typu emitują otaczające, łagodne ciepło w całym otoczeniu. Wykonane ze specjalistycznych materiałów wykorzystują całą powierzchnię by szybko reagować na każdą zmianę temperatury w pomieszczeniu.
  grzejnkilazienkowy

  Suszarki elektryczne


  Gdy poza sezonem grzewczym grzejniki centralnego ogrzewania są zimne, często pojawia się problem suszenia mokrych ręczników. By temu zapobiec w łazience warto zamontować suszarkę elektryczną. To niewielki grzejnik, wyglądający podobnie jak wodny grzejnik drabinkowy, przeznaczony do zawieszenia i suszenia ręczników lub odzieży. Może być zamontowany w dowolnym miejscu na ścianie (ważne by był dostęp do gniazdka). Wybierając suszarkę zwrócić należy uwagę na wymiary, liczbę rzędów co przekłada się na liczbę suszonych jednocześnie rzeczy oraz moc urządzenia. Dzięki suszarce nie osiągniemy spektakularnego efektu grzewczego a powieszone wilgotne ręczniki utrudniają przekazywanie ciepła do pomieszczenia.

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe


  Alternatywą dla ogrzewania grzejnikami jest ogrzewanie podłogowe. Świetnie sprawdza się w łazience, jako uzupełnienie instalacji co. Podłogówka zapewni najkorzystniejszy rozkład temperatury we wnętrzu (w nogi cieplej w głowę chłodniej). Dodatkowo da przyjemne uczucie, gdy pokryta płytkami podłoga jest ciepła. Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje miejsca, bo wszelkie elementy ukryte są pod posadzką. Cienkie maty grzewcze mogą być ułożone w warstwie kleju pod terakotą. Ma to duże znaczenie w przypadku, kiedy ogrzewanie takie chcemy zastosować nawet w remontowanej łazience.


   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas