Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Jak utrzymać porządek w kablach?

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez komputera, telewizora itp. Te i inne sprzęty elektroniczne sprawiają, że nasze codzienne życie są łatwiejsze i bardziej przyjemne. Jednak im więcej elektroniki posiadamy tym większa ilość poplątanych kabli. Jak uporządkować przewody, kable i kabelki aby nie trzeba było ich rozplątywać? Nie ma na to złotego środka ale są sposoby które pomogą nam w organizacji.

  Produkty TOPEX


  Warto poświecić trochę czasu na zrobienie porządku z kablami, ponieważ potem już nie będziemy musieli wiecznie zastanawiać się nad sposobem ich rozplątania. W sklepach budowlanych znaleźć można praktyczne artykuły firmy TOPEX zdecydowanie ułatwiające to zadanie. Osłony do przewodów, organizery czy specjalne klipsy do kabli nie tylko porządkują zalegające za meblami przewody, ale również zwiększają nasze bezpieczeństwo.
  akable
  Pamiętajmy, że kable często narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Chcąc im zapobiec najlepiej umieścić przewody w specjalnej osłonie do przewodów TOPEX. To popularne i estetyczne rozwiązanie umożliwia spięcie kilku przewodów w jedną wiązkę. Co ważne osłona TOPEX pełni funkcję ochronną. Elastyczna, wykonana z wysokiej jakości poliuretanu, zapobiega dostawaniu się kurzu do wiązki i chroni kable przed przecinaniem i innymi uszkodzeniami.
  Kolejnym wartym polecenia zakupem będzie organizer przewodów. Dzięki wykorzystaniu tego sprytnego pomocnika wszystkie kable przy naszym komputerze czy telewizorze będą zawsze na swoim miejscu. Najważniejszą cechą produktu jest jego konstrukcja, która pozwala na łatwy montaż i demontaż kilku kabli jednocześnie. Co więcej, organizer przewodów TOPEX wykonano z materiału o wysokiej trwałości, co gwarantuje jego wyjątkową długowieczność. Możemy go przytwierdzić do niemal każdej powierzchni za pomocą mocnej taśmy klejącej.
  Jeśli mamy do czynienia z kablem, który zawsze pozostaje w jednym miejscu jak np. kabel zasilający do telewizora, możemy użyć specjalnego klipsa do przewodów. Przytwierdzony mocno do podłoża, umożliwia umiejscowienie kabla w dokładnie takiej pozycji jakiej oczekujemy. Klipsy do kabli TOPEX wykonano z bardzo trwałej gumy termoplastycznej, która charakteryzuje się wysoką trwałością i nienaganną estetyką.
  akable1

  Inne sposoby


  Kable możemy chować w listwach przypodłogowych lub w specjalnych maskownicach prowadzonych wzdłuż podłogi albo sufitu.
  Kable zebrane w wiązki, warto oznaczyć, by później z łatwością znaleźć odpowiednią wtyczkę. Najprościej jest oznakować przewody kolorami albo etykietami. Kolorowe znaczki naklejamy na oba końce kabla i na urządzenie. Takie rozwiązanie sprawdzi się przy małej ilości przewodów. Gdy mamy więcej urządzeń, warto zrobić etykiety. Najlepiej zda egzamin napisanie nazwy urządzenia na małym pasku papieru i zaklejenie go z obu stron taśmą klejącą. Warto podwieszać kable pod meblami przeznaczonymi na sprzęt elektroniczny i RTV. Dzięki temu nie musimy zbierać zakurzonych przewodów z podłogi i  utrzymanie porządku jest dużo łatwiejsze. Ważne jest też, że na końcówkach odłączonych kabli nie osiada brud, co może zakłócać ich działanie. Do podwieszania wykorzystujemy koszyczki lub rynienki. Można kupić te przeznaczone specjalnie do kabli, ale też dobrze sprawdzają się koszyczki przeznaczone do organizacji garderoby lub przydomowego warsztatu. Montujemy je pod biurkiem albo szafką. Aby kable nie spadały, można je dodatkowo przypiąć plastikowymi, samozaciskowymi opaskami.
  akable2
  Kable warto skracać do koniecznego minimum, aby nie plątały się i nie zaczepiały. Przewody należy zwinąć i spiąć, a potem można je dokleić pod meblem lub na jego tylnej ścianie. Pętle powinny być spore, wtedy unikamy zaginania, a tym samym niszczenia przewodu.
  Wygodnie jest mieć wtyczki pod ręką i nie sięgać po nie w zakamarki. Poza doskonale znanymi nam z biur otworami w stołach, możemy również wykorzystać różne gadżety. W sklepach RTV znajdziemy standardowe trzymadła do kabli, które stawiamy na biurku, czy szafce. Po umieszczeniu w nich kabli, wtyczki będą bardzo łatwo dostępne.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Jak utrzymać porządek w kablach?

  Komentarze
  Rozwiązania niby w większości oczywiste, jednak człowiek sam nie wpadnie na nie nie, dopóki nie przeczyta o tym. Dzięki za ten artykuł :)
  2018-09-28 16:03:02
  MonikaKa

  Trafiłam na wasz artykuł, szukając rozwiązania, jak pochować kable przed niemowlakiem, który zaczyna raczkować i intensywnie odkrywać świat. Podoba mi się, bo podajecie bardzo konkretne rozwiązania i już wiem, czego mamy szukać w sklepie. Może macie jeszcze jakieś inne pomysły albo rady na bezpieczne a jednocześnie estetyczne zabezpieczenienia do wnętrz przed dzieckiem?
  2018-09-28 16:03:02
  Mama Stasia

  Mamo Stasia, odnośnie zabezpieczeń, to ja mogę polecić bardzo tanie i skuteczne rozwiązanie na wszelkie ostre krawędzie, mianowicie taśmy piankowe. Jak wspomniałam są tanie, łatwe w użyciu i nawet całkiem estetyczne. Pozdrawiam #momfive ;)
  2018-09-28 16:03:02
  mama dwojki


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas