Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Instalacja elektryczna - o czym warto pamiętać

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  W nowych mieszkaniach zastaniemy zazwyczaj minimalną liczbę gniazd wtykowych i punktów oświetleniowych. Są instalowane oszczędnie i nie zapewniają pełnego komfortu użytkowania. Często wkrótce po zamieszkaniu okazuje się, ze nasze starannie wykończone i umeblowane mieszkanie oplata pajęczyna przedłużaczy. Jak tego uniknąć?
  Bardzo dobrze, jeśli indywidualny schemat instalacji elektrycznej zdołamy wykonać na etapie odbioru nowego lokum. Wtedy możemy spokojnie przemyśleć, z ilu urządzeń elektrycznych planujemy korzystać w łazience, kuchni, jakie są nasze preferencje, jeśli chodzi o oglądanie telewizji i słuchanie muzyki. Po tych ustaleniach, zaznaczamy na planie mieszkania wszystkie sprzęty elektryczne, pozwala to na określenie ilu gniazd wtykowych będziemy potrzebować. W funkcjonalnym zaplanowaniu rozkładu włączników, punktów oświetleniowych i gniazd, dobrze skorzystać z fachowej konsultacji. Warto definiować swoje potrzeby z pewnego rodzaju zapasem, co sprawi, że elektryka będzie mogła służyć przez lata bez większych modyfikacji.

  Kuchnia


  To miejsce, w którym zwykle brakuje gniazd. Ogólnie mówiąc, ich liczba powinna odpowiadać liczbie urządzeń. Kuchenka, okap, lodówka, zmywarka, zasilanie tych urządzeń planujemy za szafkami. Gniazda do podłączenia drobnego sprzętu AGD (mikser, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, mikrofala itd.) powinny znajdować się nad blatem roboczym. Wysokość montażu gniazd do drobnych AGD podyktowana jest standardem wysokości szafki stojącej – najczęściej 80 cm., więc gniazda instaluje się na wysokości 85 – 115 cm. Możemy wybrać modele nablatowe, wtedy gniazdo jest mniej widoczne. Istnieje również możliwość przymocowania gniazd do spodu szafek wiszących.

  Łazienka


  To pomieszczenie z otwartymi źródłami wody, z dużą wilgotnością, gdzie niebezpieczeństwo porażenia prądem jest znacznie większe niż w innych wnętrzach. Tu instalacja elektryczna winna być wykonana ze szczególną dbałością. W łazice wydziela się strefy: 0, 1, 2, 3. Strefa 0 i 1 to wnętrze i obrys prysznica lub wanny. W obszarze 0 korzystamy z urządzeń o napięciu nie większym niż 12V, a jego źródło musi znajdować się poza tym obszarem. W strefie 1 nie wolno umieszczać żadnych urządzeń poza ogrzewaczami wody montowanymi na stałe. W obszarze 2 można instalować oprawy oświetleniowe o drugiej klasie izolacji (odporne na zachlapanie wodą). Dopiero w strefie 3 możemy montować gniazda wtykowe, urządzenia elektryczne i wyłączniki.
  Gniazda bryzgoszczelne (ze stykiem ochronnym i osłoną) umieszczamy w okolicach umywalki i do zasilenia pralki.

  Pokoje


  Rozważamy kwestie oświetlenia ogólnego, kierunkowego i ściennego. Zaleca się by wszystkie włączniki były w jednym miejscu.
  W pokojach montujemy gniazda wtykowe na wysokości około 30 cm od podłogi. Jeśli w domu są małe dzieci warto zainwestować w gniazda z osłonami. Zaleca się by na 4-6 m kwadratowych przypadało, co najmniej jedno gniazdo, ale gdy pomyślimy o podłączeniu różnych odbiorników i lamp, liczba ta okazuje się zazwyczaj większa. W sypialni umieszczamy gniazdka do podłączenia lampek nocnych (zazwyczaj po obu stronach łóżka).  W przedpokoju zwykle wystarcza jedno gniazdo na 5 m długości holu. Przy schodach powinny być dwa gniazda wtykowe: na dole i na górze ciągu komunikacyjnego. Oświetlenie schodów regulujemy dwoma włącznikami -  uruchomione światła dolnym włącznikiem można wyłączyć na górze i na odwrót – to najlepsze rozwiązanie.
  włacznik1

  Włączniki światła


  Prawidłowo instaluje się na wewnętrznej ścianie pomieszczenia na wysokości około 150 cm od podłogi, w sąsiedztwie drzwi od strony klamki. Jakie włączniki wybrać? To pytanie z każdym rokiem staje się coraz trudniejsze, ponieważ oferta tych akcesoriów ciągle się poszerza, a niektóre funkcje włączników były kilka lat temu zupełnie nie do pomyślenia. Podwójne a nawet potrójne włączniki łączą w jednej kasecie przełączniki do kilku źródeł światła. To bardzo porządkuje instalację. Dobrym rozwiązaniem i sposobem na oszczędność energii jest włącznik z czujnikiem ruchu, dzięki niemu światło włącza się po wykryciu ruchu. Włącznik czasowy umożliwia automatyczne włączenie światła o określonej porze. Nowoczesny włącznik sterowany pilotem pozwala na wygodę zarządzania pracą oświetlenia. Co ważne większość pilotów może również współpracować z gniazdkami i wówczas wszystkim zarządzamy z jednego pilota.

  Elektryk z uprawnieniami


  Prawidłowe rozmieszczenie przewodów i osprzętu jest podstawą bezawaryjnej eksploatacji instalacji. Pamiętajmy, że nie warto iść na skróty, do tych prac zawsze zatrudniamy dobrego fachowca, elektryka z uprawnieniami. Warto polegać na sprawdzonych firmach, które posiadają dobrą opinię na rynku.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas