Kuchnia
To miejsce, w którym zwykle brakuje gniazd. Ogólnie mówiąc, ich liczba powinna odpowiadać liczbie urządzeń. Kuchenka, okap, lodówka, zmywarka, zasilanie tych urządzeń planujemy za szafkami. Gniazda do podłączenia drobnego sprzętu AGD (mikser, ekspres do kawy, czajnik elektryczny, mikrofala itd.) powinny znajdować się nad blatem roboczym. Wysokość montażu gniazd do drobnych AGD podyktowana jest standardem wysokości szafki stojącej – najczęściej 80 cm., więc gniazda instaluje się na wysokości 85 – 115 cm. Możemy wybrać modele nablatowe, wtedy gniazdo jest mniej widoczne. Istnieje również możliwość przymocowania gniazd do spodu szafek wiszących.
Łazienka
To pomieszczenie z otwartymi źródłami wody, z dużą wilgotnością, gdzie niebezpieczeństwo porażenia prądem jest znacznie większe niż w innych wnętrzach. Tu instalacja elektryczna winna być wykonana ze szczególną dbałością. W łazice wydziela się strefy: 0, 1, 2, 3. Strefa 0 i 1 to wnętrze i obrys prysznica lub wanny. W obszarze 0 korzystamy z urządzeń o napięciu nie większym niż 12V, a jego źródło musi znajdować się poza tym obszarem. W strefie 1 nie wolno umieszczać żadnych urządzeń poza ogrzewaczami wody montowanymi na stałe. W obszarze 2 można instalować oprawy oświetleniowe o drugiej klasie izolacji (odporne na zachlapanie wodą). Dopiero w strefie 3 możemy montować gniazda wtykowe, urządzenia elektryczne i wyłączniki.
Gniazda bryzgoszczelne (ze stykiem ochronnym i osłoną) umieszczamy w okolicach umywalki i do zasilenia pralki.
Pokoje
Rozważamy kwestie oświetlenia ogólnego, kierunkowego i ściennego. Zaleca się by wszystkie włączniki były w jednym miejscu.
W pokojach montujemy gniazda wtykowe na wysokości około 30 cm od podłogi. Jeśli w domu są małe dzieci warto zainwestować w gniazda z osłonami. Zaleca się by na 4-6 m kwadratowych przypadało, co najmniej jedno gniazdo, ale gdy pomyślimy o podłączeniu różnych odbiorników i lamp, liczba ta okazuje się zazwyczaj większa. W sypialni umieszczamy gniazdka do podłączenia lampek nocnych (zazwyczaj po obu stronach łóżka). W przedpokoju zwykle wystarcza jedno gniazdo na 5 m długości holu. Przy schodach powinny być dwa gniazda wtykowe: na dole i na górze ciągu komunikacyjnego. Oświetlenie schodów regulujemy dwoma włącznikami - uruchomione światła dolnym włącznikiem można wyłączyć na górze i na odwrót – to najlepsze rozwiązanie.
Włączniki światła
Prawidłowo instaluje się na wewnętrznej ścianie pomieszczenia na wysokości około 150 cm od podłogi, w sąsiedztwie drzwi od strony klamki. Jakie włączniki wybrać? To pytanie z każdym rokiem staje się coraz trudniejsze, ponieważ oferta tych akcesoriów ciągle się poszerza, a niektóre funkcje włączników były kilka lat temu zupełnie nie do pomyślenia. Podwójne a nawet potrójne włączniki łączą w jednej kasecie przełączniki do kilku źródeł światła. To bardzo porządkuje instalację. Dobrym rozwiązaniem i sposobem na oszczędność energii jest włącznik z czujnikiem ruchu, dzięki niemu światło włącza się po wykryciu ruchu. Włącznik czasowy umożliwia automatyczne włączenie światła o określonej porze. Nowoczesny włącznik sterowany pilotem pozwala na wygodę zarządzania pracą oświetlenia. Co ważne większość pilotów może również współpracować z gniazdkami i wówczas wszystkim zarządzamy z jednego pilota.
Elektryk z uprawnieniami
Prawidłowe rozmieszczenie przewodów i osprzętu jest podstawą bezawaryjnej eksploatacji instalacji. Pamiętajmy, że nie warto iść na skróty, do tych prac zawsze zatrudniamy dobrego fachowca, elektryka z uprawnieniami. Warto polegać na sprawdzonych firmach, które posiadają dobrą opinię na rynku.