Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Oświetlenie w kuchni

    Kategoria: Elektryka
    Przypnij
    Kuchnia wymaga urozmaiconego oświetlenia. Należy zapewnić w niej nie tylko oświetlenie ogólne, ale również różnych wybranych miejsc - stref roboczych i jadalni. W kuchni musi być jasno, dobrego oświetlenia kuchni potrzebujemy, gdy gotujemy czy zmywamy. Światło ma być funkcjonalne, podkreślać walory wystroju wnętrza oraz sprawiać, że przyrządzane potrawy będą wyglądały apetycznie.
    Nieodpowiedni dobór oświetlenia w kuchni może skutkować pogorszeniem naszego samopoczucia, częstszym zmęczeniem oraz wpływać na fakt, że czas spędzony w kuchni będzie nam się źle kojarzył.

    Oświetlenie centralne


    Tradycyjnym sposobem oświetlenia kuchni jest lampa umieszczona w centralnym punkcie na suficie, dzięki czemu uzyskujemy równomierne rozprowadzenie światła w całym pomieszczeniu. Jednak taki sposób oświetlenia ma minusy, a mianowicie pobiera sporo energii, a zatem jest dość kosztowne. Ponadto meble kuchenne zazwyczaj ustawione są pod ścianami, więc przygotowując posiłki przy blacie roboczym mamy światło za plecami. Może to być przyczyną wypadków z powodu słabego oświetlenia miejsca pracy. Centralne oświetlenie w kuchni jest mało efektywne, niekorzystnie wpływa na wzrok. W wielu zakamarkach, takich jak np. pod wiszącymi szafkami, powstają cienie, które utrudniają pracę. Dlatego też w kuchni powinno się instalować, poza oświetleniem ogólnym, dodatkowe źródła światła.

    Światło odbite


    Światło odbite jest jednym ze sposobów oświetlenia ogólnego kuchni. Wykorzystuje ono efekt odbicia. Ten rodzaj oświetlenia polega na tym, że strumień światła jest kierowany do góry na sufit a nie bezpośrednio w dół na oświetlane powierzchnie. Następnie światło jest rozpraszane na pomieszczenie. Zapewnia to bezcieniowe i miękkie oświetlenie. Światło odbite jest przeznaczone przede wszystkim do małych kuchni, które można optycznie powiększyć poprzez mocne i jasne podświetlenie sufitu.
    ososw

    Oświetlenie kierunkowe


    W kuchni bardzo ważne jest zapewnienie prawidłowego oświetlenia stref roboczych, w których wykonujemy jakieś czynności. Oświetlenie miejscowe powinno być jasne, lecz nie może oślepiać. Miejsca pracy w kuchni oświetla się światłem skupionym. Strefami, które w kuchni wymagają wspomagającego doświetlenia w postaci oświetlenia miejscowego są: blaty robocze, stół kuchenny, zlewozmywak oraz kuchenka. Punktami świetlnymi nad strefami roboczymi w kuchni mogą być klasyczne świetlówki, świetlówki kompaktowe lub żarówki halogenowe, o ciepłej barwie i wysokim wskaźniku oddawania barw, dzięki któremu potrawy zachowają naturalny i smaczny wygląd.

    Oświetlenie kuchennego blatu


    Blat roboczy jest szczególnym miejscem, wymagającym dodatkowego doświetlenia. Blat należy oświetlić równomiernie rozmieszczonymi oprawami, skierowanymi bezpośrednio na jego powierzchnię. Istnieje kilka sposobów na oświetlenie blatu roboczego. Pierwszy sposób jest dostępny jeżeli nad blatem znajdują się szafki wiszące. Oświetlenie podszafkowe może być realizowane na dwa sposoby:
    poprzez wmontowanie w dno szafek poziomo cienkich opraw, w których instaluje się żarówki halogenowe.
    poprzez montowanie od spodu szafek opraw do żarówek halogenowych lub miniaturowych świetlówek liniowych, a także coraz bardziej popularnych pasków LED. W tym rodzaju oświetlenia podszafkowego należy pomyśleć o zamontowaniu listwy meblowej, która będzie osłaniać wzrok osób pracujących przy blacie.
    W przypadku wyspy kuchennej do oświetlenia blatu roboczego stosuje się ekran, który podwieszony jest do sufitu i służy do umieszczenia w nim lamp.  
    oooosw

    Oświetlenie stołu


    Do oświetlenia stołu kuchennego często wykorzystuje się lampę wiszącą centralnie nad stołem. Najlepiej zastosować lampę z kloszem, żeby światło nie oślepiało osób siedzących przy stole. W małych kuchniach nad stołem wystarczy zawiesić kinkiet. Jeżeli w kuchni znajduje się wyspa kuchenna, to dobrym rozwiązaniem jest obniżenie sufitu nad stołem i oświetlenie go wpustami halogenowymi.
    Oświetlenie nad szafkami kuchennymi
    Oświetlenie to pełni rolę dekoracyjną oraz służy doświetleniu wnętrz szafek po ich otworzeniu. Do takiego oświetlenia stosuje się lampki halogenowe, które montowane są na specjalnych wysięgnikach lub w umieszczonych nad szafkami płytach. Lampki te instaluje się na środku szerokości szafek.

    Oświetlenie dekoracyjne


    To dodatkowy rodzaj oświetlenia, które jest nieobowiązkowe, ale nadaje ono klimat w kuchni. Oświetlenie podszafkowe może pełnić rolę oświetlenia dekoracyjnego. Jeżeli mamy w kuchni szafki przeszklone, to możemy również podświetlić ich zawartość. Można do tego celu wykorzystać żarówki lub taśmy LED, które zużywają zdecydowanie mniej energii od tradycyjnych i posiadające doskonałe walory dekoracyjne. Można też pomyśleć o wnękach z płyt kartonowo-gipsowych, których podświetlone wnęki stanowią ciekawą dekorację kuchni.
     


     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush