Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Pomysł na zewnętrzne oświetlenie domu

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Ciemność na posesji utrudnia poruszanie się i dojazd, a także prowokuje intruzów do napadu lub włamania. Oświetlenie jest bardzo istotne w projekcie architektonicznym domu. Światło zewnętrzne odgrywa kluczową rolę, szczególnie po zmroku. Spełnia nie tylko rolę praktyczną, która wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa mieszkańców, ale i dekoracyjną robiąc wrażenie na gościach i przechodniach.
  Oświetlenie zewnętrzne kojarzy się z oświetleniem budynku, garażu, elewacji, ogrodu, drogi itd. Oprawy oświetleniowe stosowane do tego typu oświetlenia muszą się zatem charakteryzować odpowiednimi parametrami technicznymi by mogły sprostać warunkom atmosferycznym. Lampy narażone są na duże skoki temperatur, długotrwałą wilgoć i całonocne działanie. Z elektryką nie ma żartów. By nie ryzykować niepotrzebnymi przygodami z prądem, wybierajmy modele posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. Zakupiona lampa powinna posiadać oznaczenie „CE” oznaczające, że spełnia normy Unijne. Jeśli produkt spełnia kryteria polskie, oznaczony jest znakiem „B”. Z takich wyrobów możemy bezpiecznie na zewnątrz korzystać.

  Jak oświetlić wejście?


  Na ścianie budynku w pobliżu drzwi wejściowych można zainstalować płaskie plafoniery. Warto podświetlić oznaczenie numeru domu, będzie wtedy dobrze widoczny zarówno w dzień jak i po zapadnięciu zmroku. Dobrze pamiętać o ścieżce prowadzącej od furtki do drzwi, oraz koniecznie oświetlić otoczenie furtki, bramy garażowej i podjazdu.  Schody zewnętrzne są też elementem, który musi być podświetlony ze względów bezpieczeństwa. Można zamontować światło ogólne lub podświetlić każdy stopień osobno. Stosujmy klosze lub oprawy z matowego szkła lub tworzywa, aby światło nie było zbyt jaskrawe i nie olśniewało, sąsiadów, kierowców i przechodniów.
  oswietlenie 1

  Sterowanie oświetleniem zewnętrznym


  Nie ma potrzeby, aby wszystkie punkty świetlne były czynne jednocześnie przez całą noc. Poszczególne lampy lub ich grupy powinny mieć odrębne wyłączniki, najlepiej umieszczone wewnątrz domu. Te stosowane na zewnątrz muszą mieć szczelne obudowy odporne na wilgoć i zanieczyszczenia. Światła, które mają świecić całą noc, najwygodniej wyposażyć we włączniki zmierzchowe. Te wybrane np. przy furtce, schodach, bramie garażowej ,ścieżkach, tarasie - we włączniki sterowane czujnikiem ruchu. Światło może być sterowane zegarowo lub łącznikiem z mikroprocesorem w sposób umożliwiający programowanie włączania
  i gaszenia o określonych porach, zgodnie z rytmem życia domowników.
  oswietlenie

  Jak podświetlić ścieżki?


  Ścieżki wokół domu i te w ogrodzie warto podświetlić. Dzięki temu poruszanie o zmroku jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Doskonale nadają się do tego lampy stojące tzw. słupki, których światło pada do dołu. Warto uwzględnić w tym wypadku oświetlenie LED, wydajniejsze pod względem energetycznym. Można też zastosować lampy solarne, które pobierają energię słoneczną i włączają się po zmroku nie generując żadnych dodatkowych kosztów.
  oswietlogrod

  Estetyka oświetlenia zewnętrznego


  Odpowiednie światło na elewacji jest w stanie wydobyć to, co najlepsze z fasady każdego budynku. Warto więc podświetlić miejsca gdzie zastosowano ciekawą strukturę elewacji np. kamień, cegłę, beton. Różnorodne efekty wizualne osiągniemy dzięki zastosowaniu kinkietów. Chcąc jedynie rozjaśnić otoczenie można zastosować światło dekoracyjne, które kreuje wyjątkowy klimat.  Światła nie muszą być wyraziste i intensywne, delikatne oświetlenie punktowe także zdobi. W oświetleniu ogrodowym stosujemy projekt w zgodzie z porastającą go roślinnością i kierujemy promień światła na wyjątkowe okazy. Również przy użyciu światła możemy podkreślić konkretne obszary, strefy zewnętrznej, miejsce do odpoczynku, oczka wodne, ogrodzenie itd.
  Dobierając oświetlenie oczka wodnego zwróćmy uwagę na klasę szczelności IP(minimum 68), pamiętajmy też o tym, że lampy zanurzone w wodzie muszą mieć niskie napięcie (12 do 24V). Najczęściej oświetlenie oczka wymaga zastosowania transformatora umieszczonego na brzegu, którego moc powinna być 10-15% większa od mocy podłączonego oświetlenia.
  Oryginalne lampy zewnętrzne starannie dobrane do całego budynku dodatkowo podkreślają styl. Mogą one odznaczać się wyjątkowym wzornictwem, wtedy odgrywają znaczącą rolę pod względem dekoracyjności.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Pomysł na zewnętrzne oświetlenie domu

  Komentarze
  Będę na wiosne instalował oświetlenie naszego domu. Nie pomyślałem tylko o tym aby podświetlić numer posesji, a faktycznie to ważne
  2018-09-28 16:03:02
  Ryba

  Bardzo polecam lampy oraz latarnie solarne. To najlepsze lampy na oświetlenie ogrodu, ponieważ są ekonomiczne, a to pozwala zaoszczędzić spore pieniądze na oświetlenie domu.
  2018-09-28 16:03:02
  petraenergia

  Teraz sezon letni, lampy solarne idealnie się sprawdzają w ogrodzie, można posiedzieć wiecorem przy grillu :) no i zawsze zostają jeszcze łąńcuchy cotton balli na baterie :D ekonomicznie i romantycznie hehe
  2018-09-28 16:03:02
  Maciaszek


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas