Jak oświetlić wejście?
Na ścianie budynku w pobliżu drzwi wejściowych można zainstalować płaskie plafoniery. Warto podświetlić oznaczenie numeru domu, będzie wtedy dobrze widoczny zarówno w dzień jak i po zapadnięciu zmroku. Dobrze pamiętać o ścieżce prowadzącej od furtki do drzwi, oraz koniecznie oświetlić otoczenie furtki, bramy garażowej i podjazdu. Schody zewnętrzne są też elementem, który musi być podświetlony ze względów bezpieczeństwa. Można zamontować światło ogólne lub podświetlić każdy stopień osobno. Stosujmy klosze lub oprawy z matowego szkła lub tworzywa, aby światło nie było zbyt jaskrawe i nie olśniewało, sąsiadów, kierowców i przechodniów.

Sterowanie oświetleniem zewnętrznym
Nie ma potrzeby, aby wszystkie punkty świetlne były czynne jednocześnie przez całą noc. Poszczególne lampy lub ich grupy powinny mieć odrębne wyłączniki, najlepiej umieszczone wewnątrz domu. Te stosowane na zewnątrz muszą mieć szczelne obudowy odporne na wilgoć i zanieczyszczenia. Światła, które mają świecić całą noc, najwygodniej wyposażyć we włączniki zmierzchowe. Te wybrane np. przy furtce, schodach, bramie garażowej ,ścieżkach, tarasie - we włączniki sterowane czujnikiem ruchu. Światło może być sterowane zegarowo lub łącznikiem z mikroprocesorem w sposób umożliwiający programowanie włączania
i gaszenia o określonych porach, zgodnie z rytmem życia domowników.

Jak podświetlić ścieżki?
Ścieżki wokół domu i te w ogrodzie warto podświetlić. Dzięki temu poruszanie o zmroku jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Doskonale nadają się do tego lampy stojące tzw. słupki, których światło pada do dołu. Warto uwzględnić w tym wypadku oświetlenie LED, wydajniejsze pod względem energetycznym. Można też zastosować lampy solarne, które pobierają energię słoneczną i włączają się po zmroku nie generując żadnych dodatkowych kosztów.

Estetyka oświetlenia zewnętrznego
Odpowiednie światło na elewacji jest w stanie wydobyć to, co najlepsze z fasady każdego budynku. Warto więc podświetlić miejsca gdzie zastosowano ciekawą strukturę elewacji np. kamień, cegłę, beton. Różnorodne efekty wizualne osiągniemy dzięki zastosowaniu kinkietów. Chcąc jedynie rozjaśnić otoczenie można zastosować światło dekoracyjne, które kreuje wyjątkowy klimat. Światła nie muszą być wyraziste i intensywne, delikatne oświetlenie punktowe także zdobi. W oświetleniu ogrodowym stosujemy projekt w zgodzie z porastającą go roślinnością i kierujemy promień światła na wyjątkowe okazy. Również przy użyciu światła możemy podkreślić konkretne obszary, strefy zewnętrznej, miejsce do odpoczynku, oczka wodne, ogrodzenie itd.
Dobierając oświetlenie oczka wodnego zwróćmy uwagę na klasę szczelności IP(minimum 68), pamiętajmy też o tym, że lampy zanurzone w wodzie muszą mieć niskie napięcie (12 do 24V). Najczęściej oświetlenie oczka wymaga zastosowania transformatora umieszczonego na brzegu, którego moc powinna być 10-15% większa od mocy podłączonego oświetlenia.
Oryginalne lampy zewnętrzne starannie dobrane do całego budynku dodatkowo podkreślają styl. Mogą one odznaczać się wyjątkowym wzornictwem, wtedy odgrywają znaczącą rolę pod względem dekoracyjności.