Standard instalacji elektrycznej
Podstawą jest ustalenie, w jakim standardzie wykonano naszą instalację. Do lat 90-tych normą było stosowanie przewodów dwużyłowych z aluminium. Do tego surowość obwodów, niedobór gniazd i punktów oświetleniowych. Przewody aluminiowe trzeba wymieniać, gdyż są niebezpieczne – łatwo się kruszą, utleniają i luzują. W nowszych inwestycjach wykonywano już przewody miedziane. Aby spełniały obecne standardy, wszystkie gniazda muszą być zasilane przewodami trójżyłowymi z odrębną żyłą ochronną. Żyłę PE w charakterystycznej żółto-zielonej izolacji powinny też mieć przewody od źródeł światła. Jeśli żyrandol uruchamia dwuklawiszowy łącznik przewodów to żył ma być aż cztery.
Doraźne zmiany
To wymiana starych gniazd i łączników oświetleniowych. Dalej zakres potrzebnych prac zależy od stanu istniejącej instalacji. Jeśli wykonana jest dawno temu i wyposażona w bezpieczniki topikowe umieszczone w przewodzie fazowym i neutralnym oraz gniazda, których styki ochronne połączone są z indywidualnymi uziemieniami, należy bezzwłocznie podjąć działania, nawet, gdy dużą modernizacje pomieszczeń odkładamy na później. Drobne naprawy przeprowadzamy bez sporządzania projektu.
Remont instalacji
Remont wymaga zazwyczaj kucia ścian, więc pewnego zniszczenia wnętrz. Warto, więc połączyć to działanie w ogólny remont domu. Doświadczony elektryk powinien sporządzić bilans mocy, który uwzględni aktualne i planowane w przyszłości wyposażenie domu w urządzenia elektryczne. Jeśli przy okazji remontu chcemy zamontować w domu urządzenia o dużej mocy, sprawdzenia i potencjalnych zmian może wymagać również przyłącze pomiędzy domem a siecią. Zwiększenie przydziału mocy i ewentualna zmiana przyłącza wymaga ustaleń z zakładem energetycznym. Trzeba również przygotować odpowiednią dokumentację projektową. Modernizacja powinna dotyczyć linii zasilających i rozdzielnic oraz instalacji odbiorczych. Przekroje przewodów należy dobrać do aktualnego obciążenia. Instalacje o przekroju do 10 mm2 robi się z przewodów miedzianych. Należy stosować gniazda wtykowe z bolcami ochronnymi. Wszystkie bezpieczniki topikowe zastępuje się wyłącznikami nadmiarowymi. W rozdzielnicy głównej instaluje się wyłącznik różnico prądowy na prąd różnicowy 300 lub
500 mA. Ma on za zadanie ochraniać przeciwpożarowo całą instalację. Ponadto wyłączniki różnico prądowe (na obwodach) na prąd nie większy niż 30mA wykrywają nawet drobne uszkodzenia w instalacji i chronią użytkowników przed porażeniem prądem. Rozdzielnica powinna być czytelnie opisana (który aparat za co odpowiada, co obejmuje obwód). Docenimy to nie tylko w przypadku kolejnych modyfikacji, ale nawet przy występujących drobnych usterkach.
Obwody i gniazda
Dostosowując instalację do nowych potrzeb wskazane jest zwiększenie liczby obwodów i gniazd wtykowych. Należy wyodrębnić obwody oświetlenia, gniazd wtykowych ogólnych, gniazd łazienkowych, gniazd kuchennych oraz gniazd zasilających odbiorniki wymagających indywidualnego zabezpieczenia (np. kuchnia elektryczna, podgrzewacze wody, pompy, kocioł c.o.). Obwody powinny mieć zabezpieczenia nadmiaro oraz róznicoprądowe. Niedobór gniazd to w efekcie plączące się wszędzie przedłużacze i rozgałęziacze. Zależnie od sytuacji możemy powiększyć liczbę gniazd w istniejących obwodach lub ułożyć nowe obwody do tablicy rozdzielczej.
Jak układamy instalację
Zwykle układamy instalację podtynkowo (przewody płaskie lub rurki instalacyjne układane w bruzdach wykutych w ścianie). Instalację układa się równolegle do krawędzi ścian, aby po zakryciu tynkiem łatwo odtworzyć jej przebieg na podstawie położenia puszek rozgałęźnych i osprzętu. Natynkowo instalację rozprowadza się w rurkach z tworzywa sztucznego lub stalowych. Dopuszcza się wykonanie jej z kabelków typu YDY ułożonych bezpośrednio na podłożu mocowanych uchwytami. W mieszkaniu nową instalację można również ułożyć w listwach i kanałach na tynku bez usuwania starej ze ścian. W tym przypadku stare obwody odłącza się od tablicy bezpiecznikowej pozostawiając w ścianach. Demontuje się tylko osprzęt, a miejsca po nim wypełnia masą tynkarską. Nową instalację wykonuje się z wielożyłowych kabli. Poziome odcinki zwykle prowadzi się przy podłodze lub suficie, pionowe wzdłuż ościeżnic drzwiowych. Listwy i kanały maskujące produkuje się w różnych rozmiarach. Kanały przeznaczone są do układania większej liczby przewodów niż listwy. Różne kolory pozwalają dostosować pokrywy do kolorystyki ścian.
Instalacja w naszym domu musi być przede wszystkim bezpieczna. Standardy bezpieczeństwa przez lata uległy zmianom, zaś właściwy dobór i wykonanie zabezpieczeń nie jest rzeczą prostą. Zdecydowanie prace te powierzajmy doświadczonym fachowcom z uprawnieniami.