Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Modernizacja instalacji elektrycznej

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Decyzję o remoncie instalacji elektrycznej podejmujemy z wielu powodów. Korzystamy w naszych mieszkaniach z coraz większej ilości źródeł światła, jak również z bardzo wielu urządzeń zasilanych energią elektryczną. Dawne instalacje nie są w stanie sprostać temu zadaniu. Czasami przestarzałe przewody mogą stanowić zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania. Zatem modernizować czy wymienić na nowe?
  Z czasem instalacja elektryczna naturalnie zużywa się i ulega uszkodzeniom. Bywa również, że przestaje spełniać wymogi określane nowymi, obowiązującymi przepisami. Z formalnego punktu widzenia te kryteria muszą spełniać instalacje w obiektach nowo budowanych oraz modernizowanych, jednak zdrowy rozsądek nakazuje nie zaniedbywać wymiany instalacji również wtedy, gdy sam budynek nie jest remontowany, lecz działająca w nim instalacja jest przestarzała.

  Standard instalacji elektrycznej


  Podstawą jest ustalenie, w jakim standardzie wykonano naszą instalację. Do lat 90-tych normą było stosowanie przewodów dwużyłowych z aluminium. Do tego surowość obwodów, niedobór gniazd i punktów oświetleniowych. Przewody aluminiowe trzeba wymieniać, gdyż są niebezpieczne – łatwo się kruszą, utleniają i luzują. W nowszych inwestycjach wykonywano już przewody miedziane. Aby spełniały obecne standardy, wszystkie gniazda muszą być zasilane przewodami trójżyłowymi z odrębną żyłą ochronną. Żyłę PE w charakterystycznej żółto-zielonej izolacji powinny też mieć przewody od źródeł światła. Jeśli żyrandol uruchamia dwuklawiszowy łącznik przewodów to żył ma być aż cztery.

  Doraźne zmiany


  To wymiana starych gniazd i łączników oświetleniowych. Dalej zakres potrzebnych prac zależy od stanu istniejącej instalacji. Jeśli wykonana jest dawno temu i wyposażona w bezpieczniki topikowe umieszczone w przewodzie fazowym i neutralnym oraz gniazda, których styki ochronne połączone są z indywidualnymi uziemieniami, należy bezzwłocznie podjąć działania, nawet, gdy dużą modernizacje pomieszczeń odkładamy na później. Drobne naprawy przeprowadzamy bez sporządzania projektu.
  gniazdo

  Remont instalacji


  Remont wymaga zazwyczaj kucia ścian, więc pewnego zniszczenia wnętrz. Warto, więc połączyć to działanie w ogólny remont domu. Doświadczony elektryk powinien sporządzić bilans mocy, który uwzględni aktualne i planowane w przyszłości wyposażenie domu w urządzenia elektryczne. Jeśli przy okazji remontu chcemy zamontować w domu urządzenia o dużej mocy, sprawdzenia i potencjalnych zmian może wymagać również przyłącze pomiędzy domem a siecią. Zwiększenie przydziału mocy i ewentualna zmiana przyłącza wymaga ustaleń z zakładem energetycznym. Trzeba również przygotować odpowiednią dokumentację projektową. Modernizacja powinna dotyczyć linii zasilających i rozdzielnic oraz instalacji odbiorczych. Przekroje przewodów należy dobrać do aktualnego obciążenia. Instalacje o przekroju do 10 mm2 robi się z przewodów miedzianych. Należy stosować gniazda wtykowe z bolcami ochronnymi. Wszystkie bezpieczniki topikowe zastępuje się wyłącznikami nadmiarowymi. W rozdzielnicy głównej instaluje się wyłącznik różnico prądowy na prąd różnicowy 300 lub
  500 mA. Ma on za zadanie ochraniać przeciwpożarowo całą instalację. Ponadto wyłączniki różnico prądowe (na obwodach) na prąd nie większy niż 30mA wykrywają nawet drobne uszkodzenia w instalacji i chronią użytkowników przed porażeniem prądem. Rozdzielnica powinna być czytelnie opisana (który aparat za co odpowiada, co obejmuje obwód). Docenimy to nie tylko w przypadku kolejnych modyfikacji, ale nawet przy występujących drobnych usterkach.

  Obwody i gniazda


  Dostosowując instalację do nowych potrzeb wskazane jest zwiększenie liczby obwodów i gniazd wtykowych. Należy wyodrębnić obwody oświetlenia, gniazd wtykowych ogólnych, gniazd łazienkowych, gniazd kuchennych oraz gniazd zasilających odbiorniki wymagających indywidualnego zabezpieczenia (np. kuchnia elektryczna, podgrzewacze wody, pompy, kocioł c.o.). Obwody powinny mieć zabezpieczenia nadmiaro oraz róznicoprądowe. Niedobór gniazd to w efekcie plączące się wszędzie przedłużacze i rozgałęziacze. Zależnie od sytuacji możemy powiększyć liczbę gniazd w istniejących obwodach lub ułożyć nowe obwody do tablicy rozdzielczej.
  rozdzielnica

  Jak układamy instalację


  Zwykle układamy instalację podtynkowo (przewody płaskie lub rurki instalacyjne układane w bruzdach wykutych w ścianie). Instalację układa się równolegle do krawędzi ścian, aby po zakryciu tynkiem łatwo odtworzyć jej przebieg na podstawie położenia puszek rozgałęźnych i osprzętu. Natynkowo instalację rozprowadza się w rurkach z tworzywa sztucznego lub stalowych. Dopuszcza się wykonanie jej z kabelków typu YDY ułożonych bezpośrednio na podłożu mocowanych uchwytami. W mieszkaniu nową instalację można również ułożyć w listwach i kanałach na tynku bez usuwania starej ze ścian. W tym przypadku stare obwody odłącza się od tablicy bezpiecznikowej pozostawiając w ścianach. Demontuje się tylko osprzęt, a miejsca po nim wypełnia masą tynkarską. Nową instalację wykonuje się z wielożyłowych kabli. Poziome odcinki zwykle prowadzi się przy podłodze lub suficie, pionowe wzdłuż ościeżnic drzwiowych. Listwy i kanały maskujące produkuje się w różnych rozmiarach. Kanały przeznaczone są do układania większej liczby przewodów niż listwy. Różne kolory pozwalają dostosować pokrywy do kolorystyki ścian.

  Instalacja w naszym domu musi być przede wszystkim bezpieczna. Standardy bezpieczeństwa przez lata uległy zmianom, zaś właściwy dobór i wykonanie zabezpieczeń nie jest rzeczą prostą. Zdecydowanie prace te powierzajmy doświadczonym fachowcom z uprawnieniami.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Modernizacja instalacji elektrycznej

  Komentarze
  Przy modernizacji instalacji elektrycznych często okazuje się, że jest ona położona inaczej niż to było zaplanowane :)
  2018-09-28 16:03:02
  Konik

  Dzięki za poradnik, teraz widzę, że jest to jednak bardziej skomplikowane :) Powiedz mi, co sądzisz o rozwiązaniach podtynkowych? I ogólnie o takich nowoczesnych rozwiązaniach jak te: http://kontaktsimonsklep.pl/wyjatkowe-rozwiazania-simon-54-katalog/ Wciąż zastanawiam się, jak funkcjonuje gniazdo USB w ścianie i co w przypadku usterek itp. :)
  2018-10-16 08:36:02
  Szymon

  Krótko i na temat, lubię takie treściwe wpisy :) Niedługo czeka mnie to zadanie, więc wolę solidnie się przygotować. A propos, znalazłam takie gniazda, które da się wpuścić w blat - co o nich sądzisz? Chodzi mi dokładnie o te: https://dlaelektrykow.pl/265-gniazda-wpuszczane-w-blat Z góry dzięki za opinię :)
  2018-10-19 09:02:02
  Basia


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas