Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Wpływ pola elektromagnetycznego

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Rozwój technologiczny w ostatnich dekadach doprowadził do tego, że trzeba nauczyć się życia z polem elektromagnetycznym. Linie energetyczne i przekaźnikowe, nie budzą naszych obaw o ile stoją daleko od naszych domów. Jednak w praktyce nie zawsze jest to możliwe, czasami słupy znajdują się blisko naszej posesji. Czy budowa domu w pobliżu ma faktycznie zły wpływ i szkodzi zdrowiu?

  Działanie pól elektromagnetycznych


  W naszym otoczeniu występują pola elektromagnetyczne wywołane przez przepływający prąd elektryczny. Ich źródłem są stacje i sieci elektryczne, radiowo-telewizyjne oraz stacje przekaźnikowe telefonii bezprzewodowej. Pole elektromagnetyczne wytwarzają również instalacje i sprzęty użytkowe niskiego napięcia, czyli wszystkie urządzenia elektryczne w naszych domach. Wytwarzane przez nie promieniowanie zaliczane jest do niskiej częstotliwości 50Hz. W ocenie ich oddziałowywania na nasze samopoczucie i zdrowie należy brać pod uwagę odległość.
  polee

  Budowa domu w pobliżu linii energetycznej


  Strefy gdzie natężenie pola elektromagnetycznego przekracza dopuszczalne przepisami wartości zaliczane są do terenów o ograniczonej możliwości użytkowania. Muszą być one ogrodzone i odpowiednio oznaczone. W strefach zamieszkałych kryteria te są ostrzejsze niż na terenach ogólnodostępnych, ale nieprzewidzianych pod budowę domów. Odległość linii od budynku zależy przede wszystkim od tego, pod jakim napięciem są przewody. Jeśli więc uzyskamy stosowne pozwolenia i legalne zatwierdzenie budowy w planach zagospodarowania przestrzennego możemy być spokojni. Z zachowaniem ustanowionych odległości linie energetyczne nie wpływają negatywnie na zdrowie mieszkańców. Bynajmniej w świetle dotychczasowych badań. Nie można jednak wykluczyć, że sama świadomość bliskiego sąsiedztwa słupów będzie dla użytkowników niekomfortowa.
  polee2

  Maszty telekomunikacyjne


  Życie bez telefonów komórkowych czy Internetu wydaje się dziś trudne do wyobrażenia. Korzystanie z tych dobrodziejstw jest jednak niemożliwe bez rozsianych po całym świecie nadajników. Znajdują się one w różnych miejscach na dachach, kominach, wieżach. Są tak samo ważnym elementem infrastruktury jak wodociągi czy elektryka. Nadajniki zlokalizowane w miejscach, z których mało kto zdaje sobie sprawę nie wzbudzają takich kontrowersji jak te, które powstają w otoczeniu kameralnej zabudowy.  Te inwestycje powstają zgodnie z prawem i obiekty tego typu nie zagrażają okolicznym mieszkańcom. Wiązki promieniowania przebiegają wysoko ponad zabudowaniami mieszkalnymi i nie występuje ryzyko przekroczeń w ich obrębie. Często sam rozmiar wieży czy masztu telekomunikacyjnego jest błędnie kojarzony ze skalą oddziałowywania, jednak sprzęt, jaki jest tam instalowany jest standardowy o identycznych parametrach. Budowa każdej stacji bazowej wiąże się ze spełnieniem restrykcyjnych norm. Operatorzy muszą zapewnić, że ponadnormatywne działanie promieniowania elektromagnetycznego znajdzie się poza miejscami dostępnymi dla ludzi. Obligatoryjnych pomiarów w tym zakresie dokonują akredytowane, niezależne laboratoria. Dane o ich wynikach dostarczane są lokalnym organom do spraw ochrony środowiska.   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Wpływ pola elektromagnetycznego

  Komentarze
  Ciekawe co będzie jak kiedyś nauka dowiedzie, że pole elektromagnetyczne jest szkodliwe dla ludzi :)
  2018-09-28 16:03:02
  Misiek


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas