Włączniki oświetlenia
Fachowa nazwa to łączniki instalacyjne. Służą do ręcznego sterowania odbiornikiem energii elektrycznej, zazwyczaj oświetleniem. Oprócz modeli w tradycyjnej niezmienionej formie, dostępne są nowoczesne rozwiązania, nawiązujące do aktualnych trendów. Producenci oferują włączniki wykonane z różnych materiałów np. metalu, drewna, szkła, tworzyw sztucznych w wykończeniu błyszczącym lub matowym. Imitację kamienia i drewna. Kształty są również bardzo zróżnicowane od prostych geometrycznych po formy ozdobne i fantazyjne. Ciekawą propozycję stanowią włączniki przeznaczone do pokoi dziecięcych. Ozdabiane są kolorowymi obrazkami, które za dnia pełnią rolę dekoracyjną a po zapadnięciu zmierzchu świecą, ułatwiając dzieciom trafienie do wyjścia.
Niebanalne są kolekcje retro tworzone z najszlachetniejszych gatunków porcelany. Każdy detal robiony ręcznie, został tu dopracowany z najwyższą starannością. Z zewnątrz włączniki wyglądają jak osprzęt z dawnych lat w środku zainstalowano niezawodny nowoczesny mechanizm.
W nowych modelach osprzętu mamy możliwość zastosowania włączników modułowych składających się z klapki z mechanizmem i ramki. Ramkę mocuje się osobno co daje nieograniczone możliwości doboru koloru klawiszy i obramowania, samodzielnie możemy dobierać te kombinacje i dopasować do konkretnego wnętrza. Bardzo popularne są łączniki połączone z gniazdami wtykowymi w bloki ujęte wspólną ramą – maskownicą. Zamiast zwykłego włącznika możemy zastosować ściemniacz umożliwiający regulacje natężenia światła. Można kupić takie którymi sterujemy ręcznie za pomocą pokrętła lub suwaka lub odpowiednio dotykając płytki dotykowej. Do niektórych modeli ściemniaczy możemy użyć pilota. Dostępne są włączniki podtynkowe, natynkowe do montownia w specjalnych listwach lub kanałach instalacyjnych, standardowe lub z dodatkowymi udogodnieniami (np. z podświetleniem).
Gniazda wtykowe
Ilość modeli gniazd jest potężna. Znajdziemy gniazda najprostsze kosztujące kilka złotych i modele inteligentne, po kilkaset złotych, umożliwiając włączanie i wyłączanie podłączonych do nich urządzeń za pomocą aplikacji w telefonie. Kontakty z uziemieniem stosujemy tam gdzie podłączamy urządzenia o dużej mocy – sprzęt AGD i RTV, komputer, elektronarzędzia. Gniazda pojedyncze stosujemy w miejscu gdzie nie ma konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Tam gdzie korzystamy z różnych sprzętów (łazienka, kuchnia, gabinet) warto montować gniazda podwójne, potrójne lub moduły umieszczone w ramce. Dzięki temu nie będziemy musieli stosować przedłużaczy i rozgałęźników. W pomieszczeniach gdzie panuje duża wilgotność, lub w miejscach narażonych na kontakt z wodą, stosujemy modele ze specjalna klapką. To rozwiązanie chętnie stosują rodzice w pokojach maluchów by zabezpieczyć dzieci przed przypadkowym kontaktem z prądem. Bez problemu znajdziemy gniazda w stylu i kolorach dostosowanych do naszych potrzeb.
Polecane adresy:
elektrodesign.pl