Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Nowoczesne włączniki oświetlenia i gnizada

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  W nawiązaniu do wczorajszego artykułu Natalii o modernizacji instalacji elektrycznej, dziś chciałabym wam przybliżyć ofertę najnowszych akcesoriów. Włączniki oświetlenia i gniazda wtykowe pełnią obecnie nie tylko funkcję użytkową, lecz również dekoracyjną. Wykańczając czy też remontując swoje domy coraz częściej szukamy osprzętu elektrycznego o oryginalnym, wyszukanym wzornictwie.
  Mogli byśmy sądzić, że osprzęt elektryczny czyli włączniki oświetlenia i gniazda wtykowe to elementy niepozorne, małe, niemal niezauważalne i nie warto poświęcać im zbyt wiele uwagi. Nic bardziej mylnego, użytkownicy i producenci coraz większą uwagę przywiązują do ich wyglądu. Dopasowujemy ich kształt i kolorystykę do stylu wnętrz. Wiele firm współpracuje z dobrymi projektantami wzornictwa przemysłowego, więc oferta rynkowa jest coraz bogatsza.
  włacznik

  Włączniki oświetlenia


  Fachowa nazwa to łączniki instalacyjne. Służą do ręcznego sterowania  odbiornikiem energii elektrycznej, zazwyczaj oświetleniem. Oprócz modeli w tradycyjnej niezmienionej formie, dostępne są nowoczesne rozwiązania, nawiązujące do aktualnych trendów. Producenci oferują włączniki wykonane z różnych materiałów np. metalu, drewna, szkła, tworzyw sztucznych w wykończeniu błyszczącym lub matowym. Imitację kamienia i drewna. Kształty są również bardzo zróżnicowane od prostych geometrycznych po formy ozdobne i fantazyjne. Ciekawą propozycję stanowią włączniki przeznaczone do pokoi dziecięcych. Ozdabiane są kolorowymi obrazkami, które za dnia pełnią rolę dekoracyjną a po zapadnięciu zmierzchu świecą, ułatwiając dzieciom trafienie do wyjścia.
  wlacznik1
  Niebanalne są kolekcje retro tworzone z najszlachetniejszych gatunków porcelany. Każdy detal robiony ręcznie, został tu dopracowany z najwyższą starannością. Z zewnątrz włączniki wyglądają jak osprzęt z dawnych lat w środku zainstalowano niezawodny nowoczesny mechanizm.
  wlacznik3
  W nowych modelach osprzętu mamy możliwość zastosowania włączników modułowych składających się z klapki z mechanizmem i ramki. Ramkę mocuje się osobno co daje nieograniczone możliwości doboru koloru klawiszy i obramowania, samodzielnie możemy dobierać te kombinacje i dopasować do konkretnego wnętrza. Bardzo popularne są łączniki połączone z gniazdami wtykowymi w bloki ujęte wspólną ramą – maskownicą. Zamiast zwykłego włącznika możemy zastosować ściemniacz umożliwiający regulacje natężenia światła. Można kupić takie którymi sterujemy ręcznie za pomocą pokrętła lub suwaka lub odpowiednio dotykając płytki dotykowej. Do niektórych modeli ściemniaczy możemy użyć pilota. Dostępne są włączniki podtynkowe, natynkowe do montownia w specjalnych listwach lub kanałach instalacyjnych, standardowe lub z dodatkowymi udogodnieniami (np. z podświetleniem).
  listwa

  Gniazda wtykowe


  Ilość modeli gniazd jest potężna. Znajdziemy gniazda najprostsze kosztujące kilka złotych i modele inteligentne, po kilkaset złotych, umożliwiając włączanie i wyłączanie podłączonych do nich urządzeń za pomocą aplikacji w telefonie. Kontakty z uziemieniem stosujemy tam gdzie podłączamy urządzenia o dużej mocy – sprzęt AGD i RTV, komputer, elektronarzędzia. Gniazda pojedyncze stosujemy w miejscu gdzie nie ma konieczności podłączania wielu urządzeń jednocześnie. Tam gdzie korzystamy z różnych sprzętów (łazienka, kuchnia, gabinet) warto montować gniazda podwójne, potrójne lub moduły umieszczone w ramce. Dzięki temu nie będziemy musieli stosować przedłużaczy i rozgałęźników. W pomieszczeniach gdzie panuje duża wilgotność, lub w miejscach narażonych na kontakt z wodą, stosujemy modele ze specjalna klapką. To rozwiązanie chętnie stosują rodzice w pokojach maluchów by zabezpieczyć dzieci przed przypadkowym kontaktem z prądem. Bez problemu znajdziemy gniazda w stylu i kolorach dostosowanych do naszych potrzeb.


  Polecane adresy:
  elektrodesign.pl

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Nowoczesne włączniki oświetlenia i gnizada

  Komentarze
  Wreszcie jakaś podpowiedź, w co zainwestować, żeby włączniki światła i służyły, i wyglądały, bo niektóre naprawdę mogą wręcz być ozdobą wnętrza! A takich gniazdek, które można tak sprytnie ukryć to jeszcze nie widziałam, ale bardzo mi się podobają!
  2018-09-28 16:03:02
  EwaKa

  Może zrobicie artykuł o oszczędzaniu energii?
  2018-09-28 16:03:02
  Panda

  Panda - zapraszam do lektury naszego niedawno zamieszczonego artykułu "Jak oszczędzać na wodzie i prądzie"?. Zapewne znajdziesz tam kilka cennych porad. Pozdrawiam.
  2018-09-28 16:03:02
  Ewa Kosakiewicz


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush