Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Nieograniczone źródło energii - panele fotowoltaiczne

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Energię słońca można wykorzystywać do otrzymania ciepła lub wytworzenia energii elektrycznej. Pozwala to na ogromne oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne z panelami fotowoltaicznymi. Zapoznajmy się bliżej z tą nowoczesną metodą.
  Świadomość coraz większych kosztów, jakie ponosimy za prąd elektryczny oraz dbałość o środowisko naturalne, skłania do poszukiwania ekologicznych alternatywnych rozwiązań dających wymierne oszczędności w budżecie.

  Fotowoltaika


  Panele fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. W jaki sposób to się dzieje? Promienie słońca padają na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego i powodują zjawisko fotoelektryczne. W wyniku tego jony dodatnie oraz jony ujemne zostają rozdzielone i kierowane w stronę przeciwległych części ogniwa wytwarzając napięcie elektryczne. Fotony padające na powierzchnię ogniwa powodują przepływ w obwodach prądu stałego. Jego natężenie zależy od nasłonecznienia a napięcie od liczby połączonych szeregowo paneli. Tak więc moc instalacji wzrasta wraz z liczbą zamontowanych paneli. Wielkość instalacji dopasowujemy do potrzeb konkretnego budynku. Instalacja jest prosta w obsłudze i charakteryzuje się długoletnią żywotnością

  Panele fotowoltaiczne


  Panele zwane popularnie modułami lub panelami słonecznymi zasadniczo dzielą się na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne posiadają obecnie najwyższą sprawność i około 30 letnią żywotność. Ogniwo wykonane jest z jednego kryształu z ukierunkowaną w jednym kierunku strukturą. Ten sposób technologii oznacza znacznie wyższe nakłady na produkcję i przekłada się na wyższy koszt modułów monokrystalicznych.
  Moduły polikrystaliczne produkuje się w ekonomiczniejszym procesie. Czysty półprzewodnikowo krzem jest rozpuszczony w podciśnieniu pod warstwą szkła ochronnego i przelewany do kokili, w których kierunkowo zastyga w odpowiedniej temperaturze. Dalej przy pomocy precyzyjnego cięcia piłą monokrystaliczne bloki obrabiane są do postaci słupków o kwadratowej powierzchni. Ten pośredni produkt nazywany jest „płytką”.
  Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane zarówno na dachu płaskim jak i nachylonym. Praktykuje się również montowanie paneli na gruncie lub elewacji budynku. Szeroka oferta różnego rodzaju mocowań pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię zabudowy.
  afoto

  Falowniki – inwertery


  To jedne z najważniejszych urządzeń w instalacji solarnej. Zmieniają one prąd stały wytworzony w modułach fotowoltaicznych w prąd zmienny o napięciu 230V stosowany w naszych gospodarstwach domowych. Kolejnym ważnym zadaniem jest monitorowanie wydajności systemu oraz dopasowanie wytworzonej energii do parametrów z sieci publicznej. Sprawność falownika określa, jaka część energii zostanie zamieniona z prądu stałego na zmienny a jaka stracona. Deklarowana sprawność dotyczy zaprojektowanej mocy, im mniejsza moc wyjściowa i wejściowa, tym sprawność urządzenia mniejsza. Wyróżniamy inwertery on-grid sieciowe – przystosowane do współpracy z siecią elektryczną i off-grid niewspółpracujące z siecią.

  Opłacalność


  Poglądy, co do instalowania paneli fotowoltaicznych nie są zgodne, lecz nie można ich skreślać. System może rozwinąć się w zaskakującym kierunku. Ilość produkowanej energii zależy przede wszystkim od pogody. Montaż paneli wymaga dużego wydatku, który zwraca się po kilku a nawet kilkunastu latach. Ciągle słyszy się opinie, że w polskim klimacie to system mało wydajny, a jednak Niemcy (gigant w zakresie energii odnawialnej) mają niemal identyczne warunki klimatyczne. Programy wsparcia dla inwestycji przydomowych są szansą na większe zainteresowanie tematem. Dodatkowo trendy, które w przyszłości zniwelują wielkie elektrownie na rzecz źródeł rozproszonych.
   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Nieograniczone źródło energii - panele fotowoltaiczne

  Komentarze
  Chyba trzeba się tym zainteresować, bo coraz częściej widuję takie na dachach domów w naszej i okolicznych miejscowościach!
  2018-09-28 16:03:02
  Armand


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas