Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Nieograniczone źródło energii - panele fotowoltaiczne

    Kategoria: Elektryka
    Przypnij
    Energię słońca można wykorzystywać do otrzymania ciepła lub wytworzenia energii elektrycznej. Pozwala to na ogromne oszczędności w porównaniu do konwencjonalnych źródeł energii oraz zmniejsza zanieczyszczenie środowiska. Najpopularniejszym sposobem wykorzystania promieniowania słonecznego są zestawy solarne z panelami fotowoltaicznymi. Zapoznajmy się bliżej z tą nowoczesną metodą.
    Świadomość coraz większych kosztów, jakie ponosimy za prąd elektryczny oraz dbałość o środowisko naturalne, skłania do poszukiwania ekologicznych alternatywnych rozwiązań dających wymierne oszczędności w budżecie.

    Fotowoltaika


    Panele fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. W jaki sposób to się dzieje? Promienie słońca padają na powierzchnię ogniwa fotowoltaicznego i powodują zjawisko fotoelektryczne. W wyniku tego jony dodatnie oraz jony ujemne zostają rozdzielone i kierowane w stronę przeciwległych części ogniwa wytwarzając napięcie elektryczne. Fotony padające na powierzchnię ogniwa powodują przepływ w obwodach prądu stałego. Jego natężenie zależy od nasłonecznienia a napięcie od liczby połączonych szeregowo paneli. Tak więc moc instalacji wzrasta wraz z liczbą zamontowanych paneli. Wielkość instalacji dopasowujemy do potrzeb konkretnego budynku. Instalacja jest prosta w obsłudze i charakteryzuje się długoletnią żywotnością

    Panele fotowoltaiczne


    Panele zwane popularnie modułami lub panelami słonecznymi zasadniczo dzielą się na monokrystaliczne i polikrystaliczne. Moduły monokrystaliczne posiadają obecnie najwyższą sprawność i około 30 letnią żywotność. Ogniwo wykonane jest z jednego kryształu z ukierunkowaną w jednym kierunku strukturą. Ten sposób technologii oznacza znacznie wyższe nakłady na produkcję i przekłada się na wyższy koszt modułów monokrystalicznych.
    Moduły polikrystaliczne produkuje się w ekonomiczniejszym procesie. Czysty półprzewodnikowo krzem jest rozpuszczony w podciśnieniu pod warstwą szkła ochronnego i przelewany do kokili, w których kierunkowo zastyga w odpowiedniej temperaturze. Dalej przy pomocy precyzyjnego cięcia piłą monokrystaliczne bloki obrabiane są do postaci słupków o kwadratowej powierzchni. Ten pośredni produkt nazywany jest „płytką”.
    Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane zarówno na dachu płaskim jak i nachylonym. Praktykuje się również montowanie paneli na gruncie lub elewacji budynku. Szeroka oferta różnego rodzaju mocowań pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną powierzchnię zabudowy.
    afoto

    Falowniki – inwertery


    To jedne z najważniejszych urządzeń w instalacji solarnej. Zmieniają one prąd stały wytworzony w modułach fotowoltaicznych w prąd zmienny o napięciu 230V stosowany w naszych gospodarstwach domowych. Kolejnym ważnym zadaniem jest monitorowanie wydajności systemu oraz dopasowanie wytworzonej energii do parametrów z sieci publicznej. Sprawność falownika określa, jaka część energii zostanie zamieniona z prądu stałego na zmienny a jaka stracona. Deklarowana sprawność dotyczy zaprojektowanej mocy, im mniejsza moc wyjściowa i wejściowa, tym sprawność urządzenia mniejsza. Wyróżniamy inwertery on-grid sieciowe – przystosowane do współpracy z siecią elektryczną i off-grid niewspółpracujące z siecią.

    Opłacalność


    Poglądy, co do instalowania paneli fotowoltaicznych nie są zgodne, lecz nie można ich skreślać. System może rozwinąć się w zaskakującym kierunku. Ilość produkowanej energii zależy przede wszystkim od pogody. Montaż paneli wymaga dużego wydatku, który zwraca się po kilku a nawet kilkunastu latach. Ciągle słyszy się opinie, że w polskim klimacie to system mało wydajny, a jednak Niemcy (gigant w zakresie energii odnawialnej) mają niemal identyczne warunki klimatyczne. Programy wsparcia dla inwestycji przydomowych są szansą na większe zainteresowanie tematem. Dodatkowo trendy, które w przyszłości zniwelują wielkie elektrownie na rzecz źródeł rozproszonych.
     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Komentarze do artykułu - Nieograniczone źródło energii - panele fotowoltaiczne

    Komentarze
    Chyba trzeba się tym zainteresować, bo coraz częściej widuję takie na dachach domów w naszej i okolicznych miejscowościach!
    2018-09-28 16:03:02
    Armand


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush