Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Przygotowania do zimy - praktyczne przewody i maty grzewcze

  Kategoria: Elektryka
  Przypnij
  Jeszcze dziś o tym nie myślimy, ale nie dajmy się zaskoczyć, jak przysłowiowi drogowcy co roku, gdy zima sypnie śniegiem i skuje mrozem. Usuwanie lodu i śniegu w otoczeniu budynku to nie tylko bezpieczeństwo i wygoda mieszkańców, to obowiązek właściciela posesji. Można to robić ręcznie, można w tym celu wykorzystać kable i maty elektryczne, które częściowo wyręczą nas w zimowych obowiązkach.

  Przewody grzejne na dach


  Śnieg i lodowe sople, które powstają na krawędzi dachu, stwarzają realne zagrożenie dla mieszkańców a dodatkowo niszczą pokrycie dachu i rynny. Kable grzejne ułożone na dachu i w rynnach przeciwdziałają gromadzeniu się lodu i śniegu oraz powstawaniu sopli. Układa się je wzdłuż rynien i rur spustowych. W rynnach szerokich stosuje się kilka równolegle przebiegających linii. Szerokość strefy podgrzania zależy od ukształtowania dachu. Ważne, aby przewód w pionowych odcinkach rur spustowych sięgał w głąb gruntu, poniżej strefy przemarzania w danym rejonie. Zazwyczaj stosuje się przewody zasilane jednostronnie. Zimny (niebiorący bezpośredniego udziału w ogrzewaniu) odcinek przewodu zasilania przyłącza się do jednego z końców przewodu grzejnego. Na drugim końcu montujemy zestaw zakończeniowy, a poszczególne odcinki przewodu grzejnego zabezpieczamy wyłącznikami nadmiarowymi. W określeniu długości przewodu pomoże nam porada ze strony sprzedawcy lub producenta. System przewodów grzejnych należy uzupełnić o regulatory oraz czujniki temperatury i wilgoci. Dzięki tym urządzeniom, nawet w przypadku ujemnej temperatury, sterownik nie włączy systemu, gdy nie występują opady. Kable grzejne można układać w momencie budowy domu lub w trakcie jego użytkowania.
  kable grzewcze-dach

  Maty grzejne na podjazdy i ciągi piesze


  Kable grzejne stosowane są również do zabezpieczenia przed zaśnieżeniem i oblodzeniem chodników, schodów, podjazdów, ramp, tarasów itp. Ponieważ tu w grę wchodzi dużo większa powierzchnia niż dach, wygodnie jest użyć mat grzejnych. Matę grzejną tworzy przewód elektryczny mocowany do siatki. Przewody w matach mają małą średnicę niż te stosowane luzem, dzięki temu maty są cieńsze, co jest ich kluczową zaletą. Moc grzewcza zależy od typu przewodów. Zazwyczaj stosowane są przewody o mocy grzewczej 20 lub 30 W/m. Wymagane parametry uzyskuje się układając przewody w odpowiednio dobranych odstępach. Podobnie jak w ogrzewaniu podłogowym – im gęściej jest ułożony przewód, tym większa moc grzewcza. Przewód o większej mocy jest droższy, ale układa się go w większych odstępach, więc zużywa się go mniej. Wolne końce przewodów grzejnych trzeba zabezpieczyć zestawem zakończającym i podłączyć sterownik oraz czujniki temperatury i wilgoci. Nowoczesne urządzenia z cyfrowym wyświetlaczem i przyciskami programującymi, współpracują z czujnikami, mają funkcję zabezpieczającą przed marznącym deszczem oraz wyświetlają informację o stwierdzonym uszkodzeniu. Sterownik rejestruje też czas pracy systemu grzewczego.

  Zastosowanie mat na różnych nawierzchniach


  Na nawierzchni asfaltowej z płyt lub kostki przewody grzejne lub maty układa się na podkładzie utwardzonym, pokrytym warstwą piasku lub suchego betonu. Na asfalcie i powierzchniach zawierających masy bitumiczne, stosujemy wyłącznie przewody grzejne specjalnego typu z fluoropolimerowym płaszczem zabezpieczającym.  Do zamocowania stosuje się specjalne uchwyty lub siatkę montażową.
  Na wylewanej nawierzchni betonowej elementy grzejne układa się i mocuje na utwardzonym podkładzie, a następnie pokrywa warstwą betonu o grubości 5 cm (minimum). Uruchomienie instalacji może nastąpić dopiero po całkowitym związaniu warstwy betonowej, czyli po
  ok. 30 dniach.
  Przy wjazdach do garażu system układamy tylko tam, gdzie przebiegają tory jezdne. To rozwiązanie tańsze, lecz w przypadku obfitych opadów śniegu może wymagać również ręcznego odśnieżenia. Jeśli wjazd na posesję odbywa się przez przesuwną bramę, warto ułożyć przewody grzejne pod jej szyną jezdną, by w ten sposób uniknąć blokady z powodu lodu lub śniegu.
  W przypadku schodów, w nowo budowanych domach warto zaplanować kable grzewcze w trakcie prac budowlanych i w stopniach zrobić bruzdy umożliwiające ułożenie przewodów i pokrycie ich warstwą zaprawy. Kable kładzione na istniejących schodach powodują podniesienie poziomu stopni, ponieważ muszą być przykryte najmniej 3 cm warstwą betonu.

  P.s.
  A jednak Zima to Zima ZASKOCZYŁA ! i mnie i Was - dziś w Warszawie biało :)
  Mam nadzieję, że moje porady na przyszły sezon jak znalazł.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas