Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Gustowne i trwałe baterie łazienkowe

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Dokonując wyboru kranów do łazienki najczęściej mamy na myśli tylko dwa hasła: tanie i ładne. Mało kto zna się na armaturze. Dlatego kupujemy ją oczami, nie zwracając uwagi na wygodę użytkowania oraz jakość. Niestety nie zawsze desing idzie w parze, z jakością. W domu najlepiej sprawdzają się baterie jednouchwytowe umożliwiające szybkie ustawienie odpowiedniego strumienia wody i jej temperatury.
  W łazience potrzebujemy co najmniej dwóch baterii, gdy mamy tylko umywalkę i wannę lub natrysk, lub kilku, jeśli dysponujemy kompletem urządzeń sanitarnych. W sklepach stacjonarnych i internetowych znajdziemy setki ofert kranów pojedyńczych i całych serii armatury w różnym stylu, wykończeniu, cenie.  Pamiętajmy by baterie były funkcjonalne i trwałe. Stop z mniejszą zwartością miedzi jest mniej elastyczny, więc kruchy i podatny na uszkodzenia. Trudno ten parametr ocenić na oko. Pewnym wyznacznikiem może być ciężar armatury. Znaczny świadczy o tym że do produkcji użyto solidniejszych materiałów. Z dwóch mosiężnych baterii o zbliżonych wymiarach warto wybrać tę cięższa. Nowoczesne lekkie baterie produkowane są z poliwęglanu lub kompozytów mineralno-akrylowych.
  Korpus baterii pokrywa na zewnątrz najczęściej błyszcząca warstwa chromu. Tanie baterie mają cienką powłokę, która z czasem matowieje i staje się podatna na uszkodzenia. Modele droższe, markowe mają warstwę grubszą a nawet dodatkowo pokrytą specjalną powłoką zwiększająca trwałość. Ostatnio popularne są baterie powlekane warstwą emalii lub tworzywa sztucznego w kolorze białym lub czarnym. Inne kolory są również dostępne, lecz mniej popularne.
  kran

  Głowica


  To część baterii odpowiedzialna za regulację przepływu wody i jej rozdział na ciepłą i zimną. W popularnych kranach jednouchwytowych standardem są głowice ceramiczne. Wyposażone w nie baterie są długowieczne i nie kapie z nich woda. Nie ma również problemu, z powszechną dawniej,  częstą wymianą uszczelek.

  Bateria umywalkowa


  Umywalka jest elementem najintensywniej używanym w łazience, więc wybór odpowiedniego kranu jest kluczowy. Zaczynamy od ustalenia sposobu zamontowania. Podtynkowy montaż, gdzie instalacja prowadzona jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są tylko wylewka, uchwyt i rozety to rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu. W montażu natynkowym bateria przyłączona jest bezpośrednio do instalacji, to jedno z najstarszych rozwiązań. Coraz częściej wybierane są baterie sztorcowe, czyli montowane na umywalce. Wymaga to odpowiedniego otworu montażowego w umywalce. Jeśli decydujemy się na umywalkę bez otworu, możemy dobrać baterie stojące na blacie lub podłodze oraz baterie sufitowe.
  Ze względów funkcjonalnych i estetycznych bateria powinna być dobrana do umywalki. Dla komfortu użytkowania bardzo ważne są wysokość korpusu, długość wylewki oraz jej pochylenie. Te elementy dopasowujemy do kształtu i głębokości umywalki.
  kran2

  Perlator


  Większość nowoczesnych modeli ma różnego rodzaju elementy oszczędzające wodę i energię potrzebną do jej ogrzewania. Perlator to specjalna nakładka (sitko) umieszone na końcu wylewki, która napowietrza wodę. Strumień zdaje się być intensywny i silny, jednak dzięki pęcherzykom powietrza zużywamy zdecydowanie mniej wody. Coraz częściej to standardowe wyposażenie baterii, ale możemy zakupić również perlator do samodzielnego montażu (gdy posiadamy kran bez niego). Ponadto baterie mogą być wyposażone w specjalne eko przyciski, termostaty,  funkcje ułatwiające usuwania kamienia czy
  ekonomiczne zużycie wody.
  kran3

  Baterie wannowe i prysznicowe


  Armatura wannowa składa się z wylewki do napełniania wanny oraz części wannowo-prysznicowej wyposażonej w słuchawkę i przełącznik do przekierowania strumienia z wylewki do słuchawki i odwrotnie. Prze­łącznik jest zwykle ciśnieniowy, dzięki czemu po odkręceniu kranu woda zawsze wypływa najpierw z wylewki. Takie rozwiązanie zapobiega zalaniu łazienki, do którego mogłoby dojść, gdyby rączka natrysku znalazła się poza wanną.
  Do kabiny można wybrać baterię ścienną taką jak do wanny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że odstająca od ściany wlewka może utrudniać swobodne korzystanie z kabiny (zwłaszcza niewielkiej). Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca w kabinie najlepiej wybrać armaturę podtynkową.
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Komentarze do artykułu - Gustowne i trwałe baterie łazienkowe

  Komentarze
  śmieszna opcja z taką baterią wystającą ze ściany, jakoś nie zwróciłem na takie uwagi, kojarzą mi się tylko takie montowane wraz ze zlewem
  2018-09-28 16:03:02
  mariush


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  centralny fajna sprawa widziałem u kolegi, u mnie jednak też roomba i całkowicie zaspokaja potrzeby
  Zobacz Wpis
  2020-03-12 14:46:02
  kamil

  Problemy z podłogą z paneli
  Kupilam panele ktore ...okazalo sie ze sa krzywe jak łódeczki ... nie wiem co robic. Czy je oddac czy to tak ma byc i jakas dojda ulozone.?
  Zobacz Wpis
  2020-02-27 13:34:01
  Pati

  Domy z bala
  Witam gdzie mogę dostać projekt tego domku z bali
  Zobacz Wpis
  2020-01-17 10:38:02
  miko