Korpus baterii pokrywa na zewnątrz najczęściej błyszcząca warstwa chromu. Tanie baterie mają cienką powłokę, która z czasem matowieje i staje się podatna na uszkodzenia. Modele droższe, markowe mają warstwę grubszą a nawet dodatkowo pokrytą specjalną powłoką zwiększająca trwałość. Ostatnio popularne są baterie powlekane warstwą emalii lub tworzywa sztucznego w kolorze białym lub czarnym. Inne kolory są również dostępne, lecz mniej popularne.
Głowica
To część baterii odpowiedzialna za regulację przepływu wody i jej rozdział na ciepłą i zimną. W popularnych kranach jednouchwytowych standardem są głowice ceramiczne. Wyposażone w nie baterie są długowieczne i nie kapie z nich woda. Nie ma również problemu, z powszechną dawniej, częstą wymianą uszczelek.
Bateria umywalkowa
Umywalka jest elementem najintensywniej używanym w łazience, więc wybór odpowiedniego kranu jest kluczowy. Zaczynamy od ustalenia sposobu zamontowania. Podtynkowy montaż, gdzie instalacja prowadzona jest w ścianie, a na zewnątrz widoczne są tylko wylewka, uchwyt i rozety to rozwiązanie dla zwolenników minimalizmu. W montażu natynkowym bateria przyłączona jest bezpośrednio do instalacji, to jedno z najstarszych rozwiązań. Coraz częściej wybierane są baterie sztorcowe, czyli montowane na umywalce. Wymaga to odpowiedniego otworu montażowego w umywalce. Jeśli decydujemy się na umywalkę bez otworu, możemy dobrać baterie stojące na blacie lub podłodze oraz baterie sufitowe.
Ze względów funkcjonalnych i estetycznych bateria powinna być dobrana do umywalki. Dla komfortu użytkowania bardzo ważne są wysokość korpusu, długość wylewki oraz jej pochylenie. Te elementy dopasowujemy do kształtu i głębokości umywalki.
Perlator
Większość nowoczesnych modeli ma różnego rodzaju elementy oszczędzające wodę i energię potrzebną do jej ogrzewania. Perlator to specjalna nakładka (sitko) umieszone na końcu wylewki, która napowietrza wodę. Strumień zdaje się być intensywny i silny, jednak dzięki pęcherzykom powietrza zużywamy zdecydowanie mniej wody. Coraz częściej to standardowe wyposażenie baterii, ale możemy zakupić również perlator do samodzielnego montażu (gdy posiadamy kran bez niego). Ponadto baterie mogą być wyposażone w specjalne eko przyciski, termostaty, funkcje ułatwiające usuwania kamienia czy
ekonomiczne zużycie wody.
Baterie wannowe i prysznicowe
Armatura wannowa składa się z wylewki do napełniania wanny oraz części wannowo-prysznicowej wyposażonej w słuchawkę i przełącznik do przekierowania strumienia z wylewki do słuchawki i odwrotnie. Przełącznik jest zwykle ciśnieniowy, dzięki czemu po odkręceniu kranu woda zawsze wypływa najpierw z wylewki. Takie rozwiązanie zapobiega zalaniu łazienki, do którego mogłoby dojść, gdyby rączka natrysku znalazła się poza wanną.
Do kabiny można wybrać baterię ścienną taką jak do wanny. Trzeba się jednak liczyć z tym, że odstająca od ściany wlewka może utrudniać swobodne korzystanie z kabiny (zwłaszcza niewielkiej). Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca w kabinie najlepiej wybrać armaturę podtynkową.