Dopasowanie zaworu
Wybór zaworu termostatycznego zależy głównie od jego dopasowania do przepływu obliczeniowego na konkretnym odcinku instalacji. W różnorodności produktów na rynku możemy znaleźć urządzenia o wielu zakresach pracy - od zaworów o obniżonym przepływie przeznaczonych do mniejszych odbiorników np. grzejników łazienkowych, aż po zawory obsługujące duże przepływy, czyli posiadające zwiększony współczynnik kv. Oprócz zakresu regulacji warto jest także wziąć pod uwagę ilość dostępnych pozycji nastawy wstępnej oraz fakt, czy po jej zainstalowaniu będzie ona widoczna. Kupujmy takie urządzenie, które będzie spełniać ściśle określone warunki projektowe. Niska nastawa, a w konsekwencji słabe równoważenie między grzejnikami uzyskane w obliczeniach pojawią się, gdy przyłączymy zawory o zbyt dużym zakresie regulacji względem wymaganego przepływu. Te parametry wpływają na ceny zaworów. Mimo, że to koszty często stają się kwestią kluczową przy ich wyborze to w dłuższej perspektywie nie warto oszczędzać i korzystać z tanich rozwiązań. Wszystkie zawory, których zakres pracy nie pokrywa się z przepływem obliczeniowym zgodnym z projektem, nie spełnią swojej roli i będą nadawały się do szybkiej wymiany.
Jakość
Zawór jest tym elementem, który widać gdy patrzymy na grzejnik, dlatego niektórzy klienci wybierają dane rozwiązanie w oparciu tylko o wygląd zewnętrzny i ogólnie pojęty design. Przecież zawór musi pasować np. do ozdobnego grzejnika. Mimo to, że dopasowanie techniczne jak i sposób współgrania z pomieszczeniem są istotnymi kwestiami to najważniejsza powinna być jakość wykonania, niewidoczna gołym okiem. Pod uwagę warto wziąć siłę znajdującej się w środku sprężyny, a także wewnętrzną szczelność konstrukcji.
Głowica termostatyczna
Solidna głowica termostatyczna jest uzupełnieniem każdego dobrego zaworu. Pozwala sterować temperaturą we wnętrzu i utrzymywać ją na żądanym poziomie. Może mieć czujnik cieczowy, gazowy lub woskowy. Najczęściej spotykane głowice wyposażone są czujniki cieczowe i gazowe. Zwiększenie lub zmniejszenie ich objętości pod wpływem temperatury otoczenia powoduje wzrost lub spadek stopnia ogrzewania przez grzejnik .Głowica termostatyczna może być sterowana manualnie lub elektroniczne, za pomocą zegara sterującego. Wybierając głowicę termostatyczną do grzejnika wyposażonego już w zawór należy sprawdzić wymiary gwintu. Powinien być on taki, jak gwint wewnętrzny głowicy, aby można ją było z łatwością zamocować na zaworze. Zwróćmy też uwagę na rodzaj połączenia obu elementów. Upewnijmy się, czy zawór jest przystosowany do głowicy nakręcanej z gwintem czy łączonej na zatrzask.
Podobnie jak sprzęty AGD i RTV posiadają swoje oznakowania, tak urządzenia te posiadają własny wskaźnik EEI, który jest przyznawany w oparciu o system oceny energetycznej. Certyfikacja obejmuje m.in. takie czynniki, jak wpływ temperatury czynnika na pracę armatury, czas zamykania, wpływ różnicy ciśnień oraz wartość histerezy, czyli odchyłki temperatury od wartości zadanej. Wyróżniamy klasy jakościowe - od A do F. Literą A oznaczony jest produkt najbardziej efektywny energetycznie.
Markowe rozwiązania o gwarantowanej jakości wykorzystywane jako elementy termostatyki w znaczny sposób ułatwią pracę instalatora. Wszystkie produkty, na których można polegać skutkują zadowoleniem klienta i bezawaryjnością.