Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Pompy do nawadniania ogrodu ze studni

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  Pompy do nawadniania ogrodu są wskazanym i być może jednym z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. Pompa stanowi niejako centrum systemu. Aby spełniła nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czym kierować się przy zakupie pompy do nawadniania ogrodu i na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę. Oto kilka ważnych informacji o pompach do nawadniania ogrodu.
  Do zasilania nawadniającej instalacji ogrodowej stosowane są trzy rodzaje pomp – samozasysające, głębinowe i zatapialne. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od typu studni, z której czerpana będzie woda i utrzymującego się w niej poziomu lustra wody.
  pompas

  Pompy samozasysajace

   

  Pompy samozasysające można stosować jedynie wtedy, gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż 7-8 m od poziomu ustawienia pompy. Przy większej różnicy wysokości pompa taka zwyczajnie nie może zasysać już wody, gdyż wysokość podnoszenia zależy od ciśnienia atmosferycznego powietrza. Wywiera ono nacisk na lustro wody, a pompa jedynie wytwarza po stronie ssawnej podciśnienie, dzięki temu woda wtłaczana jest do rury ssącej. Parcie ciśnienia atmosferycznego odpowiada ok. 10 m wysokości słupa wody i teoretycznie z takiej głębokości można by pobierać wodę. Jednak opory przepływu oraz niezbędna nadwyżka ciśnienia sprawiają, że w praktyce ssanie może następować z głębokości o 2-3 m mniejszej. Pompy samozasysające mogą czerpać wodę ze studni wierconych lub kopalnych o dostatecznie dużej wydajności napływu, aby podczas pracy nie nastąpiło obniżenie poziomu poniżej dopuszczalnej granicy. Pompa samozasysająca w momencie rozruchu nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu może znajdować się poza studnią lub innym zbiornikiem wodnym. Ze zbiornika źródłowego woda doprowadzana jest do pompy wężem ssącym.
  pompa

   Pompy głębinowe


  Ograniczeń dotyczących głębokości czerpania wody nie mają pompy głebinowe. To agregaty złożone z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. głębinowe. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody, tak że działa  ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Pompy te mają zastosowanie głównie w studniach wierconych, w których średnica wewnętrzna rur osłonowych pozwala na wprowadzenia tam agregatu pompowego. W podobny sposób pracują również pompy zatapialne. Jednak ze względu na konstrukcję i niewielką wysokość tłoczenia przeznaczone są głównie do czerpania wody z płytkich studni kopanych. Oprócz ograniczeń wynikających z zasady działania oraz budowy, przy wyborze właściwej pompy istotne są jej cechy techniczne – wydajność w m3/h i wysokość (ciśnienie) tłoczenia w metrach słupa wody. Informacje te podawane są zawsze na tabliczce znamionowej. Podstawowe parametry są wartościami maksymalnymi, ale zawsze istnieje  ścisły związek między wydajnością i uzyskiwanym ciśnieniem – przy zwiększeniu wydajności spada ciśnienie tłoczenia, a wzrost ciśnienia wywołuje obniżenie wydajności.

  Pompa powinna pracować w zakresie pomiędzy jej minimalną i maksymalną wydajnością, najlepiej jeśli punkt pracy zbliżony jest do punktu najwyższej sprawności, gdyż zapewnia to długi czas eksploatacji pompy i zmniejsza zużycie energii. Praca urządzenia poza jego parametrami, może doprowadzić do uszkodzenia, a na pewno wyraźnie skraca czas eksploatacji takiej pompy.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  niby spoko, myślałam o tym ale teraz straczy mi roomba, bardzo skutecznie mnie wyręcza
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:16:03
  Izya

  Czy warto montować odkurzacz centralny ?
  Roomba to najlepszy zamiennik takiego odkurzacza. Już nigdy nie wrócę do tradycyjnego. Jestem zachwycona jakością sprzątania i tym, jak cicho chodzi ten robot. Polecam!
  Zobacz Wpis
  2021-05-04 14:15:04
  Aniela

  Pleśń i grzyb na ścianie - przyczyny i usuwanie
  Polecam ASG firmy Spranda do odgrzybiania ścian oparty na technologiach z olejku herbacianego i tymolu świetny na grzyby plesniiwe
  Zobacz Wpis
  2020-10-21 13:58:02
  Przemas