Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

    Pompy do nawadniania ogrodu ze studni

    Kategoria: Hydraulika
    Przypnij
    Pompy do nawadniania ogrodu są wskazanym i być może jednym z najważniejszych elementów ogrodowej instalacji nawadniającej. Pompa stanowi niejako centrum systemu. Aby spełniła nasze oczekiwania, musimy wiedzieć czym kierować się przy zakupie pompy do nawadniania ogrodu i na jakie parametry techniczne warto zwrócić uwagę. Oto kilka ważnych informacji o pompach do nawadniania ogrodu.
    Do zasilania nawadniającej instalacji ogrodowej stosowane są trzy rodzaje pomp – samozasysające, głębinowe i zatapialne. Wybór odpowiedniego rodzaju zależy przede wszystkim od typu studni, z której czerpana będzie woda i utrzymującego się w niej poziomu lustra wody.
    pompas

    Pompy samozasysajace

     

    Pompy samozasysające można stosować jedynie wtedy, gdy poziom lustra wody nie znajduje się niżej niż 7-8 m od poziomu ustawienia pompy. Przy większej różnicy wysokości pompa taka zwyczajnie nie może zasysać już wody, gdyż wysokość podnoszenia zależy od ciśnienia atmosferycznego powietrza. Wywiera ono nacisk na lustro wody, a pompa jedynie wytwarza po stronie ssawnej podciśnienie, dzięki temu woda wtłaczana jest do rury ssącej. Parcie ciśnienia atmosferycznego odpowiada ok. 10 m wysokości słupa wody i teoretycznie z takiej głębokości można by pobierać wodę. Jednak opory przepływu oraz niezbędna nadwyżka ciśnienia sprawiają, że w praktyce ssanie może następować z głębokości o 2-3 m mniejszej. Pompy samozasysające mogą czerpać wodę ze studni wierconych lub kopalnych o dostatecznie dużej wydajności napływu, aby podczas pracy nie nastąpiło obniżenie poziomu poniżej dopuszczalnej granicy. Pompa samozasysająca w momencie rozruchu nie wymaga zalania wodą. Dzięki temu może znajdować się poza studnią lub innym zbiornikiem wodnym. Ze zbiornika źródłowego woda doprowadzana jest do pompy wężem ssącym.
    pompa

     Pompy głębinowe


    Ograniczeń dotyczących głębokości czerpania wody nie mają pompy głebinowe. To agregaty złożone z pompy i hermetycznego silnika przystosowanego do pracy w wodzie. głębinowe. Silnik wraz z pompą opuszcza się poniżej lustra wody, tak że działa  ona jako pompa jedynie tłocząca wodę. Pompy te mają zastosowanie głównie w studniach wierconych, w których średnica wewnętrzna rur osłonowych pozwala na wprowadzenia tam agregatu pompowego. W podobny sposób pracują również pompy zatapialne. Jednak ze względu na konstrukcję i niewielką wysokość tłoczenia przeznaczone są głównie do czerpania wody z płytkich studni kopanych. Oprócz ograniczeń wynikających z zasady działania oraz budowy, przy wyborze właściwej pompy istotne są jej cechy techniczne – wydajność w m3/h i wysokość (ciśnienie) tłoczenia w metrach słupa wody. Informacje te podawane są zawsze na tabliczce znamionowej. Podstawowe parametry są wartościami maksymalnymi, ale zawsze istnieje  ścisły związek między wydajnością i uzyskiwanym ciśnieniem – przy zwiększeniu wydajności spada ciśnienie tłoczenia, a wzrost ciśnienia wywołuje obniżenie wydajności.

    Pompa powinna pracować w zakresie pomiędzy jej minimalną i maksymalną wydajnością, najlepiej jeśli punkt pracy zbliżony jest do punktu najwyższej sprawności, gdyż zapewnia to długi czas eksploatacji pompy i zmniejsza zużycie energii. Praca urządzenia poza jego parametrami, może doprowadzić do uszkodzenia, a na pewno wyraźnie skraca czas eksploatacji takiej pompy.

     
    Więcej artykułów
    Podobne artykuły

    Brak komentarzy


    Dodaj komentarz

    Polecane produkty
    Autorzy
    Polecani fachowcy
    Ostatnie komentarze
    Schody w domu jednorodzinnym
    Świetny post
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    paulina

    Schody dywanowe
    Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Luk

    Przerwa zimowa na budowie
    U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
    Zobacz Wpis
    2023-06-20 15:28:52
    Mariush