Nowoczesna bateria
Projektanci baterii łazienkowych i kuchennych już od dawna pracują nad tym, aby urządzenia, z których korzystamy, przyczyniały się do zmniejszenia zużycia wody. Pojawiło się wiele pomysłów, które świetnie się sprawdzają w praktyce. Najlepiej wybrać baterie jednouchwytowe, bo używając ich, można szybciej ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia wody, niż korzystając z dwuuchwytowych.
Dzięki nowoczesnym bateriom nie musimy myśleć o oszczędzaniu, ani narzucać sobie ograniczeń za każdym razem, gdy odkręcamy kran czy wchodzimy pod prysznic. W modelach umywalkowych jest to zwykle regulator przepływu, który zmniejsza ilość wody płynącej z kranu, podczas gdy perlator (specjalna nasadka z dyszą napowietrzajacą) napowietrza strumień, dzięki czemu jest on obfity i silny nawet przy małym natężeniu. Najbardziej ekonomiczne są perlatory typu spray, nieco gorzej prezentują się natomiast perlatory kaskadowe. Kupując baterię, warto więc zwrócić uwagę, w który z nich jest wyposażona. Wybrane modele baterii mają plastikowy aerator, z którego łatwo usuwać kamień, lub są wzbogacone o diodę LED, podświetlającą strumień, gdy tylko woda zaczyna płynąć. Inne rozwiązania to trójstopniowa regulacja przepływu: zanim maksymalnie podniesiemy dźwignię baterii, dwa razy napotkamy lekki opór. Dla szybkiego umycia rąk wystarczy ją podnieść tylko o jeden stopień.
Niższa temperatura
Nowoczesne baterie pomagają także oszczędzać gorącą wodę. W niektórych modelach, aby korzystać z podgrzewanej, czyli droższej wody trzeba zdecydowanie przesunąć dźwignię baterii, jeżeli jest ona skierowana na wprost, a więc zwykle, gdy otwieramy kran – popłynie tylko zimny strumień.
Oszczędne baterie łazienkowe z sygnalizatorem
Elektronika bywa sprzymierzeńcem ekologii. Pojawiły się baterie z wmontowanymi diodami LED. Gdy płynie woda, świeci się dioda zielona. Czerwona, jak znak stop, daje nam informację, że oszczędne mycie lub prysznic właśnie się skończyły i teraz następuje nadmierne zużycie. Możemy ignorować kolorowe światła lub tak szybko się myć, aby zdążyć „na zielonym”.
Prysznic i wanna
Nie ma potrzeby ograniczania kąpieli pod prysznicem. Za pomocą wielofunkcyjnej rączki prysznicowej kształt strumienia możemy dowolnie zmieniać. Deszcz, mgiełka albo masujący – przyjemność kąpieli gwarantowana. Napowietrzony strumień i regulacja jego kształtu zapewnią wygodę, a wody zużyjemy znacznie mniej. Pod prysznicem możemy zamontować termostat, który za każdym razem zapewni dostarczenie wody o wybranej temperaturze. Podczas samodzielnej regulacji często marnujemy pewną ilość wody, zanim uzyskamy odpowiednią „mieszankę” o komfortowej temperaturze.
Spłuczki ustępowe
Oszczędne spłuczki występują w tzw. kompaktach, w których miska ustępowa i zbiornik stanowią całość oraz w sedesach podwieszanych montowanych wraz ze spłuczką na specjalnym stelażu, który obmurowuje się lub osłania płytami gipsowo-kartonowymi (widać tylko sedes i przycisk do spuszczania wody). Spłuczki w sedesach podwieszanych mają zwykle pojemność 9, 6 lub 4 litry. We wszystkich spłuczkach (oprócz górnopłuków) może być zamontowany przycisk z funkcją zwaną Woda Stop albo Spłukuj/Stop, umożliwiający zatrzymanie strumienia wody w dowolnym momencie, a w 6- i 4-litrowych – również tzw. przycisk dwudzielny, który pozwala jednorazowo zużyć tylko połowę wody (odpowiednio 3 lub 2 litry). Współcześnie produkowane spłuczki o małej pojemności mogą być stosowane tylko do misek ustępowych o odpowiedniej konstrukcji (to warunek skutecznego spłukiwania). Dlatego najlepiej kupować oba urządzenia w komplecie; dobierając je oddzielnie, należy zwrócić uwagę, czy sedes ma oznaczenie informujące, że nadaje się do wodooszczędnych spłuczek. Jeśli natomiast chcemy do starego sedesu dokupić nową spłuczkę, wybierzmy nowoczesny dolnopłuk o maksymalnej pojemności 7,5 litra z przyciskiem Woda Stop.