Blog Fachowca

Artykuły i porady dla (nie)fachowców

  Oszczędne baterie i spłuczki

  Kategoria: Hydraulika
  Przypnij
  4 osobowa rodzina do gotowania, mycia, sprzątania, prania i spłukiwania toalety zużywa ok. 500 l wody na dobę. Woda kosztuje, dlatego warto zainwestować w rozwiązania, które pomogą w oszczędnym gospodarowaniu. Standardowa wartość przepływu dla baterii umywalkowych wynosi ok. 12 l/min, podczas gdy nowoczesne baterie, które mają rozwiązania oszczędzające, ograniczają jej zużycie do 6-5 l na minutę.

  Nowoczesna bateria


  Projektanci baterii łazienkowych i kuchennych już od dawna pracują nad tym, aby urządzenia, z których korzystamy, przyczyniały się do zmniejszenia zużycia wody. Pojawiło się wiele pomysłów, które świetnie się sprawdzają w praktyce. Najlepiej wybrać baterie jednouchwytowe, bo używając ich, można szybciej ustawić żądaną temperaturę i intensywność strumienia wody, niż korzystając z dwuuchwytowych.
  Dzięki nowoczesnym bateriom nie musimy myśleć o oszczędzaniu, ani narzucać sobie ograniczeń za każdym razem, gdy odkręcamy kran czy wchodzimy pod prysznic. W modelach umywalkowych jest to zwykle regulator przepływu, który zmniejsza ilość wody płynącej z kranu, podczas gdy perlator (specjalna nasadka z dyszą napowietrzajacą) napowietrza strumień, dzięki czemu jest on obfity i silny nawet przy małym natężeniu. Najbardziej ekonomiczne są perlatory typu spray, nieco gorzej prezentują się natomiast perlatory kaskadowe. Kupując baterię, warto więc zwrócić uwagę, w który z nich jest wyposażona. Wybrane modele baterii mają plastikowy aerator, z którego łatwo usuwać kamień, lub są wzbogacone o diodę LED, podświetlającą strumień, gdy tylko woda zaczyna płynąć. Inne rozwiązania to trójstopniowa regulacja przepływu: zanim maksymalnie podniesiemy dźwignię baterii, dwa razy napotkamy lekki opór. Dla szybkiego umycia rąk wystarczy ją podnieść tylko o jeden stopień. 

  Niższa temperatura


  Nowoczesne baterie pomagają także oszczędzać gorącą wodę. W niektórych modelach, aby korzystać z podgrzewanej, czyli droższej wody trzeba zdecydowanie przesunąć dźwignię baterii, jeżeli jest ona skierowana na wprost, a więc zwykle, gdy otwieramy kran – popłynie tylko zimny strumień.
  nowocz

  Oszczędne baterie łazienkowe z sygnalizatorem


  Elektronika bywa sprzymierzeńcem ekologii. Pojawiły się baterie z wmontowanymi diodami LED. Gdy płynie woda, świeci się dioda zielona. Czerwona, jak znak stop, daje nam informację, że oszczędne mycie lub prysznic właśnie się skończyły i teraz następuje nadmierne zużycie. Możemy ignorować kolorowe światła lub tak szybko się myć, aby zdążyć „na zielonym”.

  Prysznic i wanna


  Nie ma potrzeby ograniczania kąpieli pod prysznicem. Za pomocą wielofunkcyjnej rączki prysznicowej kształt strumienia możemy dowolnie zmieniać. Deszcz, mgiełka albo masujący – przyjemność kąpieli gwarantowana. Napowietrzony strumień i regulacja jego kształtu zapewnią wygodę, a wody zużyjemy znacznie mniej. Pod prysznicem możemy zamontować termostat, który za każdym razem zapewni dostarczenie wody o wybranej temperaturze. Podczas samodzielnej regulacji często marnujemy pewną ilość wody, zanim uzyskamy odpowiednią „mieszankę” o komfortowej temperaturze. 
  asplu

  Spłuczki ustępowe


  Oszczędne spłuczki występują w tzw. kompaktach, w których miska ustępowa i zbiornik stanowią całość oraz w sedesach podwieszanych montowanych wraz ze spłuczką na specjalnym stelażu, który obmurowuje się lub osłania płytami gipsowo-kartonowymi (widać tylko sedes i przycisk do spuszczania wody). Spłuczki w sedesach podwieszanych mają zwykle pojemność 9, 6 lub 4 litry. We wszystkich spłuczkach (oprócz górnopłuków) może być zamontowany przycisk z funkcją zwaną Woda Stop albo Spłukuj/Stop, umożliwiający zatrzymanie strumienia wody w dowolnym momencie, a w 6- i 4-litrowych – również tzw. przycisk dwudzielny, który pozwala jednorazowo zużyć tylko połowę wody (odpowiednio 3 lub 2 litry). Współcześnie produkowane spłuczki o małej pojemności mogą być stosowane tylko do misek ustępowych o odpowiedniej konstrukcji (to warunek skutecznego spłukiwania). Dlatego najlepiej kupować oba urządzenia w komplecie; dobierając je oddzielnie, należy zwrócić uwagę, czy sedes ma oznaczenie informujące, że nadaje się do wodooszczędnych spłuczek. Jeśli natomiast chcemy do starego sedesu dokupić nową spłuczkę, wybierzmy nowoczesny dolnopłuk o maksymalnej pojemności 7,5 litra z przyciskiem Woda Stop.

   
  Więcej artykułów
  Podobne artykuły

  Brak komentarzy


  Dodaj komentarz

  Polecane produkty
  Autorzy
  Polecani fachowcy
  Ostatnie komentarze
  Schody w domu jednorodzinnym
  Świetny post
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  paulina

  Schody dywanowe
  Cześć Natalia Słowik . Czy możesz mi pomóc w znalezieniu projektu wzmocnienia tych schodów? Proszę pomóż mi . Dziękuję Ci . Luk
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Luk

  Przerwa zimowa na budowie
  U mnie poszło ogrodzenie z siatki - wyszło na tyle fajnie, że może nawet zostanie jako docelowe. Aczkolwiek warto dobrze napiąć siatkę. Napinacze z Muntech24 dały radę. Zalecam brać ocynkowane - rdza nie złapie.
  Zobacz Wpis
  2023-06-20 15:28:52
  Mariush